Komerční prezentace Aktualizace: 28.05.2024 07:37

New York – Basketbalisté Bostonu si po třiadvacáté zahrají finále NBA a mohou získat už svůj osmnáctý titul. V semifinále smetli Indianu 4:0 na zápasy, když čtvrtý zápas otočili v koncovce a zvítězili 105:102. Rozhodující trojku dal 43 vteřin před koncem za nerozhodného stavu Derrick White. Soupeřem Bostonu ve finále bude vítěz duelu mezi Dallasem a Minnesotou. Dallas vede sérii 3:0.

Indiana opět postrádala svou hlavní hvězdu a tvůrce hry Tyrese Haliburtona, který má potíže se stehenním svalem. I bez něj ale dokázala téměř celý zápas Bostonu odolávat a živit naději na prodloužení série. Ještě v poslední čtvrtině vedli Pacers o osm bodů.

Jenže Celtics utahovali šrouby v obraně a v posledních třech a půl minutách zápasu nedovolili domácím už ani jeden bod a donutili je ke čtyřem minutým střelám a dvěma ztrátám. Naopak Jayson Tatum s Jaylenem Brownem zařídili vyrovnání a hrdinou se stal White, který si počkal v rohu hřiště, Brownu mu po nájezdu míč vyhodil a White přesnou střelou zápas rozhodl.

„Byla to skvělá střela. Na tohle dlouho pracujeme. Chvíli předtím jsem Derrickovi říkal, ať je připravený. A pak tam proměnil tuhle velkou střelu, která nás poslala do finále,“ radoval se Brown, který byl s 29 body nejlepším střelcem zápasu a odnesl si také cenu pro nejlepšího hráče série. Jayson Tatum přidal 26 bodů, 13 doskoků a 8 asistencí, White měl 16 bodů.

Indiana už se dostala jen k jedné střele, ale nejlepší střelec týmu Andrew Nembhard přes bránícího Browna trefil jen zadní obroučku. Nerozšířil tak sbírku 24 bodů a 10 asistencí. Pascal Siakam měl 19 bodů a 10 doskoků. „I přes rychlé vyřazení je třeba ocenit mé hráče. I v oslabení dokázali vzdorovat. Ale Boston je opravdu velký tým a zaslouží si uznání za to, jak zvládl koncovky. Prostě si v nich svou dobrou hrou vynutil více akcí a rozhodl,“ chválil soupeře trenér Indiany Rick Carlisle.

Pro Boston je to druhé finále za poslední tři roky a celkově už třiadvacáté. Pouze Los Angeles Lakers byli ve finále častěji. Boston však pouze pět finálových sérií prohrál a má spolu s Lakers shodně 17 titulů. Pokud tak Celtics dotáhnou letošní sezonu k triumfu, budou nejúspěšnější týmem historie NBA. Předtím naposledy uspěli v roce 2008, od té doby se na ně Lakers ziskem tří titulů dotáhli.