Komerční prezentace Aktualizace: 5.07.2024 09:58

Londýn – Parlamentní volby v Británii přinesly drtivé vítězství opozičních labouristů, výsledek je však dán především znechucením voličů z vládní Konzervativní strany a pro vítěze přináší i varovné signály. Tak vyznívají komentáře předních britských médií po čtvrtečním hlasování, které po 14 letech ukončilo vládnutí konzervativců. Analýzy poukazují i na rostoucí nepředvídatelnost britských voličů.

„Britskou politiku čekají zásadní změny,“ píše v deníku Financial Times (FT) komentátor Robert Shrimsley. Bulvární list The Sun hovoří o politickém zemětřesení, komentátor deníku The Guardian Rafael Behr zase o „seismické události“.

Labouristé po neúspěchu před pěti lety nyní téměř vyrovnali rekordní zisk z roku 1997, zatímco konzervativci utrpěli nejhorší porážku v dějinách strany. Komentáře se shodují na tom, že výsledek je protestem Britů proti dlouholeté vládě pravicové strany, spíše než nadšenou podporou středolevých labouristů.

„Příběhem těchto voleb je neúprosné odhodlání elektorátu vykopnout konzervativce,“ napsal hlavní politický zpravodaj veřejnoprávní BBC Chris Mason. „Labouristé vyhráli, protože toryové prohráli,“ shrnuje vývoj Daniel Finkelstein v listu The Times.

Shrimsley v FT podotýká, že vzhledem k povaze vítězství a relativně nízkému zisku hlasů ve srovnání s poslaneckými mandáty možná lídr labouristů Keir Starmer nebude užívat stability, jakou jindy mohli očekávat premiéři po takovém volebním úspěchu. Podobně jako Mason z BBC dodává, že britští voliči jsou stále více přelétaví a připravení měnit politickou příslušnost.

Web Politico v analýze poukazuje i na vzestup protestní strany Reform UK, historický úspěch Liberálních demokratů a porážky, které labouristé utrpěli v několika obvodech od kandidátů podporujících Palestinu. Tyto dílčí zápletky podle článku „ukazují složitější výsledek a více roztříštěnou zemi, než by naznačovala parlamentní většina“.

 

Podíl
Exit mobile version