Aktualizace: 6.02.2024 15:26
Londýn – Oznámení o nálezu rakoviny u britského krále Karla III. dnes ovládlo titulní strany britských médií. Bulvární list Daily Mail cituje premiéra Rishiho Sunaka, podle kterého je štěstí, že se na onemocnění přišlo včas. Další bulvární noviny The Sun si všímají, že Karel III. informoval členy své rodiny osobně, a spekuluje, zda diagnóza ovlivní vztahy mezi princem Harrym a jeho otcem, které média označují za nedobré. Deník The Times se zaměřil na povinnosti Karla III. v čele britské monarchie, z nichž část nyní převezme jeho starší syn princ William; více do popředí pravděpodobně vystoupí také králova choť Camilla.
„Král bude podle očekávání nadále pokračovat v pravidelných setkáních s premiérem, ačkoliv bude záviset na doporučení lékařů, zda se budou konat osobně. Totéž bude platit pro setkání s tajnou radou,“ vysvětlují The Times. Tajná rada je královým poradním orgánem.
Karel III. se naposledy na veřejnosti objevil v neděli ve východoanglickém Norfolku, kde pro něj typickou rychlou chůzí došel do místního kostela svaté Máří Magdalény. V oznámení o králově diagnóze Buckinghamský palác uvedl, že monarcha načas zruší svá veřejná vystoupení, ale bude pokračovat v administrativní práci.
Podle britských médií kromě pravidelného setkávání se Sunakem bude například král denně dostávat „červené kufříky“ s dokumenty a zprávami ze světa, ale především z britské vlády a parlamentu, bude podepisovat zákony a vykonávat další rutinní povinnosti.
„Nelehký návrat do práce čeká prince Williama,“ soudí stanice BBC o 41letém princi z Walesu a následníkovi trůnu, který 75letého krále po dobu jeho léčby zastoupí například při veřejných akcích. Williamova manželka, princezna Kate se na konci ledna vrátila z nemocnice, zotavuje se po blíže neupřesněné operaci a ke svým povinnostem se podle médií nevrátí dříve než po Velikonocích.
Oznámení, že Karel III. má rakovinu, vyvolalo odezvu po celém světě, především v západních zemích a zemích britského Společenství (Commonwealthu), odkud králi hned v pondělí přicházela přání brzkého uzdravení. Buckinghamský palác o králově diagnóze nezveřejnil mnoho informací – není jasné, s jakým typem rakoviny se Karel III. léčí ani jaká je prognóza.
Pokud by léčba přinutila britského krále načas opustit své povinnosti, mohl by monarcha pověřit své zástupce k vykonávání většiny z nich. Například pravomoc jmenovat britského premiéra však král na nikoho přenést nemůže. Libovolný počet svých zástupců by Karel III. mohl vybrat ze skupiny takzvaných Státních poradců (Counsellor of State), mezi než nyní patří nejvýznamnější členové královské rodiny, tedy například Karlova choť Camilla, jeho sestra princezna Anne, bratr princ Edward nebo jeho syn princ William.