Komerční prezentace Aktual.: 18.07.2025 14:55
Praha – Až třetina ojetých aut prodávaných letos na českém trhu měla stočený tachometr. Průměrně přitom byl počet ujetých kilometrů snížený o více než 100.000 km. Vyplývá to z údajů společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním původu vozidel.
Průměrná hodnota na tachometrech prodávaných ojetých osobních vozů byla v prvním pololetí podle ředitele Cebie Martina Pajera 145.000 kilometrů, meziročně o 1000 kilometrů více, což lze považovat za stabilní stav. Průměrné stáří vozů se ale meziročně zvýšilo o sedm měsíců na 9,8 roku.
„Pravděpodobně tedy dochází k častějšímu stáčení tachometrů nebo se tachometry stáčí o větší počet kilometrů. Kupující by v každém případě měli být obezřetní, a to zejména u vozů nadprůměrného stáří, které mají zahraniční původ, ale také u mladších vozidel, u nichž je stáčení časté zejména v případech, že ročně najedou nad 30.000 km,“ dodal Pajer.
Stočení tachometru o 50.000 km přitom představuje navýšení kupní ceny o deset až 13 procent. Při průměrné ceně vozidla kolem 300.000 korun je to částka 30.000 až 40.000 korun, o kterou kupec zbytečně auto přeplatí. „A tuto sumu vydají za neočekávané opravy a údržbu spojenou právě s vyšším kilometrovým nájezdem, protože oboje přijde dříve, než čekají,“ dodal Pajer.
Letos v dubnu byly nejčastěji zachyceny stočené tachometry u vozidel Škoda, BMW, Volkswagen, Mercedes-Benz, Audi, Ford, Renault, Peugeot, Toyota a Fiat. Těchto deset značek tvořilo čtyři pětiny všech odhalených podvodů s tachometry. Mezi vozy se sníženým počtem ujetých kilometrů byl ale například i Rolls-Royce z roku 2011.