Komerční prezentace Aktual.: 4.12.2024 09:12

Brno – Cena zahraničních zájezdů vzrostla za posledních pět let v průměru o 23 procent. Klienti cestovních kanceláří, kteří nechtějí vydat příliš mnoho peněz, tak míří často tam, kde ceny zdaleka tolik nerostly, což je podle ředitelky prodeje Student Agency Martiny Hrnčířové v Egyptě či Tunisku. Řekla to v rozhovoru s ČTK. Mezi exotickými destinacemi se setkává se vzrůstajícím zájmem o Vietnam, cestování tam začíná nabývat masovější podoby. Češi také zůstali věrni Maledivám, které díky minimálním omezením „objevili“ v době covidové pandemie.

Češi nejčastěji vyrážejí na týdenní pobyty a za exotičtější zájezdy běžně utrácejí 35.000 až 40.000 korun. „Ale last minute se dá exotika sehnat i za 20.000 korun, výjimečně i levněji. Když člověk nabídku sleduje, tak nyní se dá koupit například zájezd do Keni za 19.000,“ řekla Hrnčířová. Dalšími oblíbenými exotickými destinacemi jsou obvykle ty, kam se dá létat přímo, ať už z českých letišť, ale také z Vídně či blízkých polských letišť. Jde o Thajsko, Mexiko, Kubu či Dominikánskou republiku. Za běžný zájezd ale Češi utrácejí průměrně jen do 15.000 korun a jde o místa ve Středomoří či Egypt.

Podle Hrnčířové se šetření českých domácností na nákupu dovolených v minulých letech nijak neprojevilo. „Asi lidé šetří jinde. Po omezeních, která byla nejtvrdší v roce 2021, jsme zaznamenali velký meziroční nárůst prodejů předloni a loni, letos už je situace stabilnější a růst mnohem nižší. Ale i nadále se předpokládá, že poptávka po zájezdech bude mírně růst, což ukazuje i zájem zahraničních cestovních kanceláří, které přicházejí s nabídkou na český trh,“ řekla Hrnčířová.

Zájezdy si nejčastěji kupují rodiny s malými dětmi či starší páry, mladí lidé bez dětí často cestují na vlastní pěst. „Novým trendem, který k nám přichází ze zahraničí, je třígenerační cestování. Tedy že rodina s dětmi s sebou vezme na dovolenou i svoje rodiče. Takových poptávek máme čím dál více,“ uvedla Hrnčířová. A i když zůstává dominantní letní sezona, stále více lidí cestuje i mimo sezonu.

V samostatném prodeji letenek figurují na prvních dvou místech mimoevropská města, a to Bangkok a New York, přitom před covidem byla tato města šesté a čtvrté. Až třetí je Paříž. Z nejoblíbenějších destinací vypadly například Londýn, Moskva či Barcelona. V poslední době se také velmi oblíbenou stala španělská Malaga, která se dostala do desítky nejoblíbenějších evropských destinací, a to jak díky svojí atraktivitě, tak dosažitelnosti z českých letišť či Vídně.

I když se cena letenek proti roku 2019 rapidně zvýšila, zejména na dálkových letech, letošní poptávka je už zhruba na úrovni posledního předcovidového roku. „Do Bangkoku a Paříže se létá o 43 procent dráž, do New Yorku o 35 procent. Zdražily všechny hlavní destinace, dolů nešla cena nikde. Naše marže jako zprostředkovatele zůstává stejná, ale ziskovost je kvůli nákladům nižší,“ řekla Hrnčířová. A upozornila na to, že uvedené zdražení se týká jen základní ceny letenky, ale zejména nízkonákladové společnosti do ní zahrnují už pouze příruční kabinové zavazadlo a za cokoliv dalšího musejí cestující obvykle připlácet.

I na trhu se letenkami se očekává nadále mírný růst. „Podle dopravců a odborníků by se meziročně mohl pohybovat okolo čtyř procent,“ řekla Hrnčířová. Na rozdíl od trhu se zájezdy se podoba českého trhu s letenkami nijak výrazně nemění a prodejci zůstávají víceméně ti stejní.

Podíl
Exit mobile version