Komerční prezentace Aktual.: 16.07.2025 10:50

Praha – Ceny průmyslových výrobců v Česku pátý měsíc po sobě meziročně klesly, v červnu se snížily o 0,7 procenta po květnovém poklesu o 0,8 procenta. V dalších odvětvích v červnu pokračoval meziroční růst cen, ale pomalejším tempem než o měsíc dřív. V zemědělství ceny stouply o 13,4 procenta, za stavební práce byly vyšší o 2,9 procenta a za tržní služby pro podniky o 4,2 procenta. Údaje, které naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele, dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti květnu ceny ve všech oborech klesly. Podle analytiků kvůli růstu zemědělských a potravinářských cen dál existují tlaky na zdražování potravin. Pro zdražování ostatního zboží není důvod, uvedli.

V průmyslu se meziročně snížily zejména ceny koksu a rafinérských ropných výrobků. Nižší byly také ceny elektřiny a plynu a také chemických látek a přípravků. O desetinu klesly ceny černého a hnědého uhlí a lignitu. Víc se naopak platilo za opravy, údržbu a instalaci strojů a zařízení a za dřevo. Ceny potravinářských výrobků stouply o 4,1 procenta. U výrobců zdražily zejména mléčné výrobky o 11,9 procenta a zpracované maso o 4,4 procenta.

Meziroční růst cen zemědělských výrobců na červnových 13,4 procenta zpomalil z 15,7 procenta v květnu. V rostlinné výrobě ceny vzrostly o 10,8 procenta, v živočišné o 16,5 procenta. Proti loňsku bylo dražší ovoce o čtvrtinu, olejniny o 23 procent, obiloviny o 15 procent a čerstvá zelenina o 4,4 procenta. Ceny vajec se zvýšily o 39 procent, skotu o 31 procent, mléka o pětinu a drůbeže o 6,4 procenta. Brambory od pěstitelů zlevnily o víc než 35 procent a ceny prasat od chovatelů klesly o 6,3 procenta.

Ceny stavebních prací se v červnu meziročně podle odhadů zvýšily o 2,9 procenta po květnovém revidovaném růstu o 3,3 procenta. Růst cen materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví zrychlil na 1,1 procenta z rovného procenta v květnu.

Meziroční růst cen tržních služeb pro podniky zpomalil na 4,2 procenta ze 4,4 procenta v květnu. Zvýšily se ceny za tvorbu programů a vysílání o pětinu, za reklamní služby a průzkum trhu o víc než 15 procent a za bezpečnostní a pátrací služby o 12,5 procenta. Za služby v oblasti zaměstnání se platilo meziročně o desetinu víc.

Meziměsíčně klesly ceny průmyslových výrobců o 0,2 procenta a zemědělských výrobců o 0,1 procenta. Za stavební práce se platilo o 0,3 procenta méně a za tržní služby pro podniky o 0,1 procenta méně než v květnu.

Analytici: Kvůli růstu výrobních cen dál existují tlaky na zdražování potravin

Kvůli růstu výrobních cen v zemědělství a v potravinářství nadále existují tlaky na zdražování potravin. Naopak u ostatního zboží není pro zdražování důvod, ceny průmyslových výrobců se uklidňují. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Zároveň předpokládají, že aktuální údaje o výrobních cenách nijak neovlivní rozhodování České národní banky (ČNB) o nastavení úrokových sazeb. Podle nich je pravděpodobné, že základní sazbu v srpnu ponechá na 3,5 procenta.

Ceny zemědělských výrobců sice v červnu meziměsíčně klesly o 0,1 procenta, meziročně ale byly vyšší o 13,4 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). „Svižně zdražují jak ceny v rostlinné výrobě o 10,8 procenta, tak i živočišné o 16,5 procenta. Z pohledu průsaku výrobních cen do spotřebitelské inflace je nepříjemné další zrychlení cen potravinářů na meziročních 4,1 procenta z 3,3 procenta (v květnu), přičemž svižně zdražují zejména mléčné výrobky o 11,9 procenta. Pro nejbližší měsíce je proto rizikem další zdražování potravin,“ uvedl analytik ČSOB Dominik Rusinko.

„Vzhledem ke skokovému růstu cen zemědělských výrobců, který se přenáší do cen potravinářů, lze očekávat další zdražování potravin na pultech obchodů. Největší tlak na zvyšování cen lze předvídat u výrobků z masa a mléka,“ připojil hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně klesly o 0,2 procenta, proti loňskému červnu o 0,7 procenta. „Od svého historického rekordu, dosaženého v lednu roku 2023, tak dosud klesly o 3,2 procenta, což odráží hlavně uklidnění na trzích s komoditami, které se vzpamatovávaly z kombinace postpandemického převisu poptávky a důsledků ruské invaze na Ukrajinu,“ uvedl hlavní ekonom Investiky Vít Hradil. Upozornil však, že proti době před pandemií zůstávají průmyslové ceny zvýšené zhruba o 40 procent a nelze očekávat jejich návrat na tehdejší úrovně.

„Pro spotřebitelskou inflaci to znamená totéž. Plošné zlevňování zboží nelze očekávat, ale zároveň neexistuje důvod pro jeho výraznější zdražování. Výjimku budou nadále představovat hlavně potraviny, jejichž výroba a zpracování meziměsíčně zdražuje již 12 měsíců v řadě a inflační tlaky pro spotřebitele odtud tedy patrně přetrvají i v nadcházejících měsících,“ dodal Hradil.

Podíl
Exit mobile version