Komerční prezentace Aktualizace: 8.06.2024 06:20
Praha – České republice se podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) dál hlásí země, které se chtějí zapojit do české muniční iniciativy. Na stole jsou podle ní memoranda o porozumění s dalšími státy, řekla ministryně v rozhovoru s ČTK. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden řekl, že na iniciativu, ve které Česko shání dělostřeleckou munici pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii, dosud přispělo 15 zemí EU a Severoatlantické aliance (NATO) přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun).
Fiala koncem května zmínil, že první desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm dorazí na Ukrajinu v červnu. Doplnil tehdy, že země napadená Ruskem může čekat první zásilku v příštích dnech. „Máme na stole další memoranda o porozumění. Země se nám stále hlásí a chtějí se do muniční iniciativy zapojit,“ řekla ČTK Černochová. Ukrajina by měla podle prohlášení vládních politiků dostat do konce roku asi půl milionu kusů munice. Černochová uvedla, že dárců by mělo být průběžně dost.
Ministryně obrany doufá, že se dodávky na bojišti projeví. „Uděláme pro to maximum možného, aby to tak bylo. Ale tu munici budou mít v ruce Ukrajinci a bude samozřejmě záležet na jejich taktice, na jejich vojenském postupu, jaký oni zvolí. My jim můžeme poskytovat podporu právě v podobě vojenského materiálu,“ řekla.
Zástupci NATO v posledních týdnech diskutovali o tom, zda umožnit Ukrajině využívat západní zbraně i na ruském území. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na jednání ministrů zahraničních věcí NATO v Praze minulý týden uvítal, že některé země omezení uvolňují. Vzhledem k otevření nové fronty u Charkova, která kopíruje hranici s Ruskem, by nedávalo smysl, kdyby Ukrajina při své sebeobraně byla omezená, uvedl.
Černochová je stejně jako Fiala či ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) pro to, aby Ukrajina využívala dodaný vojenský materiál podle vlastního uvážení. „V žádném případě tady nedochází k žádnému porušení mezinárodního práva ze strany Ukrajiny, která v souladu s mezinárodním právem jako napadená země má právo se bránit způsobem, který uzná za vhodný,“ uvedla ministryně. Stejné je stanovisko právníků či Mezinárodního soudního dvora v Haagu, kteří poukazují na precedenty z minulosti, zdůraznila.
Západní země usilují v poslední době také o posílení protivzdušné obrany Ukrajiny. Česko podle Černochové v této oblasti uvítalo německou iniciativu, do které se také zapojilo. „Nejde pouze o zajištění protiraketových systémů, ale jde i o letadla a výcvik pilotů na těch letadlech. My můžeme nabídnout zemím výcvik na letounech F-16 a na letounech gripen. Kapacity na to má státní podnik LOM Praha, který nabídku ukrajinské straně opakovaně poskytl,“ uvedla.