Komerční prezentace Aktual.: 24.09.2024 13:09

Praha – Muniční iniciativa nakupuje i starší munici, problémy se proto mohou objevovat, jsou ale ojedinělé. Novinářům to dnes v reakci na pondělní text německého listu Handelsblatt řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Na dodanou munici si podle ní nestěžoval ani nový ukrajinský velvyslanec v ČR, se kterým se setkala minulý týden, ani donátoři, kteří nákupy platí. Podle deníku si Ukrajina stěžovala v Česku na kvalitu munice dopisem.

„Víme, že nekupujeme munici pouze novou, nakupujeme i starší, která může mít možné problémy,“ řekla při návštěvě pražské Ústřední vojenské nemocnice. Jedná se ale podle ní o ojedinělé případy. Podle deníku si ale Ukrajina v dopise stěžovala Česku, že část dělostřeleckých granátů dodaných v české muniční iniciativě vybuchuje předčasně, čímž ohrožuje ukrajinské vojáky i techniku.

Podle Černochové tato informace může mít za cíl vyvolávat ve veřejnosti pocit, že něco s muniční iniciativou není v pořádku. „Nikdo z těch donátorů nemá žádnou pochybnost,“ řekla. Dodala, že donátoři mohou dodávky kontrolovat.

Do české iniciativy, která shání pro Ukrajinu dělostřeleckou munici i v zemích mimo EU, do konce srpna přispělo 15 zemí. ČR přispěla téměř 866 miliony korun. Do konce roku by mělo být na Ukrajinu dodáno 500.000 kusů munice.

S návrhem na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo EU přišel český premiér Petr Fiala (ODS) na unijním summitu v únoru, tedy v době, kdy se Ruskem napadená země potýkala s akutním nedostatkem munice. Česko funguje jako zprostředkovatel a propojuje jednotlivé země s dodavateli vojenského vybavení.

Podíl
Exit mobile version