Aktualizace: 26.02.2024 14:19
Praha – České zbrojařské firmy mají stále problém získat úvěr od soukromých bank, zpravidla těch zahraničních. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Brání to podle ní navyšování investic a výrobních kapacit. Potíže se ale vyskytují také při zakládání účtů v bankách nebo běžných platbách do zahraničí. Černochová o tom bude jednat s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), jehož úřad připravuje kroky ke zlepšení situace firem, uvedla ministryně. Vyjádření bank ČTK shání.
Některé banky nechtějí českým firmám poskytnout úvěr proto, aby nekonkurovaly podnikům v zemi, kde má banka sídlo, řekla dnes Černochová. „Pokud chceme, abychom alespoň částečně dohnali to, co se děje na východě od nás, pomohli Ukrajině a nemuseli vykupovat munici z celého světa, tak se musíme snažit toto změnit a prolomit,“ uvedla. V tomto ohledu podle ní české zbrojařské firmy potřebují okamžitou pomoc. „Klíčem k vítězství Ukrajiny jsou zbrojní firmy a ať se to někomu líbí, nebo ne, války se vyhrávají zbraněmi,“ dodala.
V některých zemích podle ministryně trvá firmám dostat licence k obchodování s vojenským materiálem déle než v Česku. Tyto státy Černochová požádá o lepší součinnost, doplnila.
Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek dnes hovořil o diskriminaci obranného průmyslu bankami. „Jestliže toto se razantním způsobem nepodaří změnit, jestli obranný sektor nebude mít přístup k běžným bankovním nástrojům, tak nemá šanci se rozvíjet,“ uvedl.
Jednou z šancí, jak posílit financování českého obranného průmyslu, je podle Hynka současný zákon o Národní rozvojové bance. „Jestliže v tomto zákoně bude jasně deklarováno, že obranný průmysl je strategickým průmyslem, tak jsem přesvědčen, že tady vznikne konkurenční banka, která bude primárně financovat obranný průmysl a ty komerční banky nebudou chtít svoje klienty ztratit a budou se chovat mnohem vstřícněji,“ řekl Hynek.
Pomohly by podle Hynka ale také kroky na evropské úrovni. „Jestliže Evropská investiční banka bude financovat obranné průmysly jednotlivých členských zemí Evropské unie, tak jsem přisvědčen, že se připojí i běžné komerční banky,“ uvedl.
Loňský vývoz zbraní a dalšího bezpečnostního materiálu z České republiky pravděpodobně dosáhne rekordní hodnoty roku 2022, kdy činil zhruba 30 miliard korun, řekl ČTK už dříve Hynek. Úplná data budou podle něj k dispozici v polovině letošního roku. Zatímco v roce 2022 značnou část exportu tvořil materiál z dlouhodobých zásob, loni převažovala nová výroba, doplnil Hynek.
Export zbraní a dalšího bezpečnostního materiálu z Česka byl předloni dosud nejvyšší, proti roku 2021 se téměř zdvojnásobil. Objem výroby ve srovnání s rokem 2021 stoupl přibližně o pětinu na více než 50 miliard korun. Z více než poloviny se v roce 2022 na vývozu podílela munice, v předchozích letech tento podíl činil 15 procent. Přibližně 45 procent vývozu předloni směřovalo na Ukrajinu.