Komerční prezentace Aktual.: 12.09.2024 21:53

Valencie (Španělsko) – Čeští tenisté prohráli také vinou zdravotních potíží ve skupinové fázi Davisova poháru dnešní utkání s Austrálií 0:3 na zápasy a ztratili šanci na zopakování loňského postupu do čtvrtfinále. Jakub Menšík podlehl Thanasimu Kokkinakisovi 2:6, 7:6, 3:6. Tomáš Macháč poté vzdal duel jedniček s Alexeiem Popyrinem po prvním prohraném gamu a v závěrečné čtyřhře prohráli Menšík s Adamem Pavláskem s dvojicí Matthew Ebden, Max Purcell 4:6, 2:6.

Australané sahají po postupu do vyřazovací fáze, která se odehraje v listopadu v Málaze. Proti Česku vyhráli desátý z jedenácti zápasů a navázali na loňský triumf 2:1 ve čtvrtfinále.

Po středeční porážce se Španělskem 0:3 zůstávají čeští tenisté ve skupině B bez jediného úspěchu. Skupinovou fázi zakončí v sobotu proti Francii. Reprezentační tým dnes nemohl počítat s Jiřím Lehečkou, kterého trápí viróza.

Třiadvacetiletý Macháč, který odstoupil ve středu z utkání se čtyřnásobným grandslamovým vítězem Alcarazem za stavu 7:6, 1:6 kvůli křečím, se do dnešního duelu nestihl dát do pořádku. S Popyrinem prohrál první game a hned po něm si vyžádal krátkou pauzu na ošetření. Po návratu na kurt vydržel jen pár výměn a duel skrečoval.

„Bohužel jsem nastupoval ve špatném stavu. Snažil jsem se to po včerejšku nějak rozhýbat, ale nebylo to úplně ono. Nehrajeme ale za sebe, takže jsem to šel zkusit,“ řekl Macháč České televizi. „Cítil jsem se (po odstoupení) strašně blbě vůči divákům i všem u televizních obrazovek. Už to nechci zažít znovu,“ uvedl Macháč, který nastoupil i proto, aby týmu nehrozila diskvalifikace.

Vyloučil účast v sobotním utkání proti Francii. „V sobotu určitě nenastoupím, takhle to řeknu na férovku. Pokusím se dát dohromady na další týdny, které mě pak čekají. Snad budu dobrý a nebudu špatný na konec celé sezony,“ doplnil.

Devatenáctiletý Menšík prohrál se 78. hráčem světa Kokkinakisem za dvě hodiny a 24 minut. V utkání mu nepomohlo ani 14 es a 37 vítězných míčů. Udělal také 48 nevynucených chyb. Kokkinakis vyhrál ve Valencii i podruhé. V úterý porazil Arthura Filse a pomohl Australanům k vítězství nad Francií 2:1.

Menšík přišel v prvním setu dvakrát o servis a sadu ztratil za 38 minut. Ve druhém setu čelil český tenista nepříznivému stavu 4:5, nedovolil ale Kokkinakisovi utkání dopodávat a ve zkrácené hře uspěl 7:2. Klíčový moment přišel v šesté hře třetího setu. Australan získal další brejk a tentokrát už doservíroval duel k vítězství.

Češi neuspěli ani v závěrečné čtyřhře. Menšík s Pavláskem vzdorovali favorizované dvojici Ebden, Purcell pouze 61 minut. Přišli třikrát o servis, soupeři nevzali podání ani jednou.

Němečtí tenisté porazili i Chile a mají na dosah čtvrtfinále Davis Cupu

Němečtí tenisté jsou blízko postupu na závěrečný turnaj Davisova poháru. Po výhře nad Slovenskem 3:0 si dnes poradili v čínském městě Ču-chaj i s Chile a jsou v čele skupiny C. Pokud Američané v pátek přehrají slovenský výběr, budou mít Němci účast v listopadovém čtvrtfinále už jistou.

Německé reprezentaci se ve skupinové fázi daří i bez světové dvojky Alexandera Zvereva a dalších zraněných opor Jana-Lennarda Struffa a Dominika Koepfera. Zdárně je zastoupili Maximilian Marterer a Yannick Hanfmann, neboť obě své dvouhry vyhráli. Marterer dnes zdolal Tomáse Barriose 6:1, 6:3 a Hanfmann si poradil také ve dvou setech 7:5 a 6:4 s Alejandrem Tabilem.

Druhé vítězství si ve skupině D připsala Kanada, která si poradila 3:0 s Finskem a oplatila mu loňské vyřazení ve čtvrtfinále. „Letos jsme v nejsilnějším možném složení a všichni máme lepší formu než loni,“ řekl Félix Auger-Aliassime.

Denis Shapovalov zvítězil 7:6 a 6:2 nad Eerem Vasou. Auger-Aliassime zajistil daviscupovým šampionům z roku 2022 výhru triumfem 6:2, 6:3 nad Ottem Virtanenem a pak společně s Shapovalovem uspěli i ve čtyřhře.

První bod získalo Nizozemsko, které o výhře 2:1 nad Brazílií rozhodlo až ve čtyřhře. Jihoameričany poslal do vedení Joao Fonseca, který zdolal 6:4 a 7:6 Botce Van de Zandschulpa, o vyrovnání se postaral Tallon Griekspoor výhrou 7:6 a 6:4 nad Thiagem Monteirem.

Ve čtyřhře pak úspěch Nizozemsku zajistili Wesley Koolhof s Van de Zandschulpem, když si poradili 6:4 a 7:6 s dvojicí Rafael Matos, Marcelo Melo.

Ze čtyř skupin do čtvrtfinálové fáze projdou vždy dva týmy. Dějištěm vyřazovací části bude na konci listopadu Málaga.

Tenisový Davisův pohár:

Skupina A (Boloňa): Nizozemsko – Brazílie 2:1

Van de Zandschulp – Fonseca 4:6, 6:7 (3:7), Griekspoor – Monteiro 7:6 (7:2), 6:4, Koolhof, Van de Zandschulp – Matos, Melo 6:4, 7:6 (7:5).

Tabulka:

1. Itálie 1 1 0 2:1
2. Belgie 1 1 0 2:1
3. Nizozemsko 2 1 1 3:3
4. Brazílie 2 0 2 2:4

Skupina B (Valencie): Česko – Austrálie 0:3

Menšík – Kokkinakis 2:6, 7:6 (7:2), 3:6, Macháč – Popyrin 0:1 skreč, Menšík, Pavlásek – Purcell, Ebden 4:6, 2:6.

Tabulka:

1. Austrálie 2 2 0 5:1
2. Španělsko 1 1 0 3:0
3. Francie 1 0 1 1:2
4. Česko 2 0 2 0:6

Skupina C (Ču-chaj): Německo – Chile 3:0

Marterer – Barrios 6:1, 6:3, Hanfmann – Tabilo 7:5, 6:4, Krawietz, Pütz – Barrios, Soto 7:5, 6:4.

Tabulka:

1. Německo 2 2 0 6:0
2. USA 1 1 0 3:0
3. Slovensko 1 0 1 0:3
4. Chile 2 0 2 0:6

Skupina D (Manchester): Kanada – Finsko 3:0

Shapovalov – Vasa 7:6 (7:2), 6:2, Auger-Aliassime – Virtanen 6:2, 6:3, Auger-Aliassime, Shapovalov – Heliövaara, Virtanen 6:2, 7:5.