Komerční prezentace Aktualizace: 10.03.2024 08:10
Praha – Počet cestujících v autobusových dálkových mezistátních spojích v Evropě meziročně vzrostl, v případě nejoblíbenějších destinací téměř o 50 procent. Vyplývá to z dat FlixBusu, zvýšený zájem potvrdil také RegioJet (RJ). Mluvčí autobusových dopravců FlixBus a RegioJet (RJ) na dotaz ČTK uvedli, že Češi z Prahy nejčastěji jezdili do Vídně, Berlína nebo Mnichova. Dopravci také v reakci na navýšení mýtného o emisní poplatek ve většině evropských zemích obnovují své vozové parky.
Cestující s RegioJet si podle ředitelky autobusové dopravy firmy Dity Tomešové nejvíce oblíbili německé a rakouské hlavní město, populární byla také Budapešť, následoval Curych a německá velkoměsta Mnichov, Frankfurt a Düsseldorf. FlixBus zaznamenal největší zájem o spoje z Prahy do Berlína a Vídně, stejně jako RegioJet, následovaly Drážďany a Mnichov a polská Vratislav.
Na přímých spojích z Prahy do Drážďan loni ve srovnání s rokem 2022 vzrostl dopravci FlixBus zájem o 48 procent, v případě Berlína, Vídně a Mnichova o 43 procent. Zájem o jízdenky do Vratislavi stoupl o třetinu, uvedl mluvčí dopravce Tomáš Beránek. Také RegioJet zaznamenal nárůst, transportní výsledky za loňský rok ale podle mluvčí Alexandry Janoušek Kostřicové plánuje prezentovat později v tomto měsíci.
Zvýšený zájem o autobusovou dopravu si RegioJet vysvětluje tím, že je víc ekologická než letecká doprava, protože autobusy produkují méně emisí oxidu uhličitého v přepočtu na jednoho pasažéra. Uhlíková stopa autobusů je podle ředitele FlixBusu pro Česko, Slovensko a Maďarsko Pavla Prouzy proti letadlu asi o 90 procent nižší. Podle Tomešové také nabízí větší pohodlí ve srovnání s řízením automobilu, kdy pasažér nemusí dávat pozor na jízdu nebo parkovat. „RegioJet nasadil na svoje mezinárodní linky nové patrové autobusy Setra s vnitřním uspořádáním 2plus1, které nabízí cestujícím více osobního prostoru a panoramatický výhled,“ uvedla další důvod Tomešová. Firma je nasadí například v létě na linky do chorvatských destinací.
Podle Prouzy je všech pět nejoblíbenějších destinací FlixBusu snadno dostupných. „Vzdálenost z Prahy je do 400 km a cestovní čas do pěti hodin,“ řekl. Dodal, že autobusy díky tomu a také kvůli vysokým cenám pohonných hmot konkurují osobním automobilům. S ekonomičností cestování autobusem souhlasí i Tomešová, zejména proto, že jízdenka zahrnuje i zavazadla na rozdíl od letecké dopravy.
Podnikání dopravcům komplikuje zavádění evropské směrnice, která navyšuje mýtné o emisní poplatek. V Česku byly nové mýtné sazby zavedeny 1. března a znamenají zvýšení mýtného o zhruba 15 procent. V Německu mýtné vzrostlo o 83 procent. O 7,4 procenta zvyšovalo také Rakousko, Maďarsko o 30 až 50 procent. Ceny mýtného zvýšilo rovněž Polsko a další země to plánují.
„RegioJet je na implementaci nové směrnice připraven. Autobusová flotila RegioJetu je v souladu s nejpřísnějšími požadavky Euro 6 normy,“ uvedla Tomešová. FlixBus bezemisní flotilu slibuje do roku 2040. Společnost se podle Beránka podílí na vývoji alternativních pohonů a testuje provoz dálkových autobusů na elektrický pohon nebo bioplyn či vybavení standardních vozů solárními panely.
Jako nejnadějnější variantu hodnotí FlixBus autobusy na bioplyn, řekl Beránek. Řešení je podle něj téměř uhlíkově neutrální, autobusy mají dojezd srovnatelný s plně natankovanou nádrží dieselu a tankování zabere standardních deset až 15 minut.