Praha – V Česku začaly dnes dvě hodiny po poledni v pořadí páté volby do Evropského parlamentu. V prvních hodinách po otevření volebních místností se účast různila, někde byla i deset procent, jinde se naopak počítala v nižších jednotkách procent. Odpoledne hlasovali i předsedové většiny sněmovních stran a prezident Petr Pavel. Doufají ve vyšší volební účast než před pěti lety, kdy vybralo 21 českých europoslanců 28,72 procenta voličů. Volební místnosti se dnes uzavřou ve 22:00. Lidé do nich budou moci zamířit i v sobotu mezi 08:00 a 14:00.

Pavel odevzdal hlas s manželkou Evou v Černoučku na Litoměřicku. Za úspěch by považoval účast nad 30 procent. Hlavní témata evropských voleb, jako je nelegální migrace, stav životního prostředí nebo konkurenceschopnost ekonomik, se dotýkají osobně každého, uvedl prezident. Lidé by proto podle něho neměli nechat za sebe rozhodovat jiné.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala volil v Brně. Míní, že se rozhoduje o tom, zda bude Evropa bezpečná a prosperující, nebo ji ovládnou populisté a extremisté. Věří také, že koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) sestavila silnou kandidátku a že středopravá skupina, prosazující realistickou a rozumnou politiku, může být v Evropském parlamentu tou nejsilnější. Předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová potom, co odvolila v Praze 9, řekla, že pokládá vítězství Spolu za dosažitelné. O výsledku podle ní mohou rozhodovat jen stovky hlasů.

Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andrej Babiš volil s manželkou Monikou v Průhonicích u Prahy. Novinářům řekl, že za úspěch by pokládal vítězství a obhajobu nynějších šesti křesel hnutí v Evropském parlamentu. „Rozhoduje se o budoucnosti Evropy a není to žádné přehánění,“ zdůraznil. Volby Babiš pokládá, obdobně jako předseda dalšího opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, i za vyjádření postoje veřejnosti k Fialově koaliční vládě.

Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan, jenž volil v Kolíně, by považoval za úspěch jeho hnutí dvouciferný výsledek. Za zásadní témata označil bezpečnost a udržitelnost Evropy. „Už se opravdu přestaňme chovat, že je tady nějaký zlý Brusel, tu Evropu budujeme my, a já doufám, že si to uvědomí i voliči,“ poznamenal. Snahu opozice udělat z evropských voleb referendum o vládě je podle Rakušana nesmyslná.

V úspěch liberálních mladých stran v evropských volbách věří předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který volil v Praze 2. Evropa má před sebou řadu výzev, například zvládnutí digitální a energetické transformace či krize, kterou způsobil ruský prezident Vladimir Putin válkou na Ukrajině, poznamenal, Bartoš by chtěl, aby Pirátská strana obhájila nynější tři mandáty.

Okamura má letošní evropské volby za zásadní kvůli tématům, jako je podle něho zničující Zelená dohoda pro Evropu, unijní migrační pakt nebo hrozba zrušení práva veta při některých rozhodováních ve strukturách EU. Cílem koalice SPD a Trikolory je obhajoba dvou mandátů, uvedl Okamura, který volil v Praze 6.

K volbám už dorazila také část lídrů koalic, hnutí a stran, které by mohly v evropských volbách uspět. Alexandr Vondra (ODS) vyzdvihl význam evropských voleb pro ovlivnění budoucích právních předpisů, lídryně ANO i STAN Klára Dostálová a Danuše Nerudová se vyjadřovaly například k účasti a Marcel Kolaja (Piráti) i k možnému výsledku Pirátské strany. Lídr SPD a Trikolory Petr Mach přišel k volební urně v Praze-Řepích s dětmi, novinářům vyjádření neposkytl.

Volební kampaň podle hodnocení politologů zahrnovala zejména mezinárodní témata s dopady na Česko. Patřila k nim evropská zelená politika, migrace a válka na Ukrajině. Zatímco někteří odborníci označili kampaň za ofenzivní, podle dalších byla naopak klidnější než obvykle.

Voliči si mohou vybrat budoucí europoslance z nabídky 30 stran, hnutí a koalic, které nominovaly více než 670 kandidátů. V minulých volbách získalo ANO šest mandátů, ODS čtyři, Piráti tři a TOP 09 dva, stejně jako SPD a KDU-ČSL. Po jednom mandátu získaly STAN a KSČM. Výsledky nynějších evropských voleb budou zveřejněny v neděli hodinu před půlnocí, po ukončení hlasování ve všech členských zemích.

Prezident Pavel doufá, že účast u evropských voleb bude vyšší než minule

Prezident Petr Pavel doufá, že účast u voleb do Evropského parlamentu bude letos vyšší než před pěti lety. Za úspěch by považoval, kdyby k volbám přišlo přes 30 procent voličů. Prezident to dnes řekl novinářům poté, co odvolil spolu se svou manželkou v Černoučku na Litoměřicku, kde mají bydliště. V roce 2019 přišlo v Česku k volbám do Evropského parlamentu 28,72 procenta voličů.

Hlavní témata evropských voleb, jako je nelegální migrace, stav životního prostředí či konkurenceschopnost ekonomik, se dotýkají osobně každého, uvedl Pavel. Lidé by proto neměli nechat za sebe rozhodovat jiné. „Nemá smysl kritizovat Evropskou unii, nadávat na to, že nám někde něco předepisuje, když se sami nezúčastníme voleb a nevyužijeme svoje právo ty věci měnit,“ řekl prezident.

Evropa jsme my všichni, nemá proto smysl stát stranou a nadávat, uvedl Pavel. „Je lepší být u toho a spolurozhodovat,“ řekl novinářům.

Považoval by za správné, aby účast u evropských voleb byla stejná jako u parlamentních voleb v Česku. Za úspěch ale bude považovat, jestliže k urnám přijde přes 30 procent lidí. Pokud lidé nevědí, koho volit, mohou podle Pavla využít volební kalkulačku.

Prezident byl mezi prvními občany, kteří přišli do malé volební místnosti na obecním úřadě vhodit hlas do urny. Předtím ji zkontroloval pes vycvičený na hledání výbušnin. První dáma dostala kytici v barvách Evropské unie a hlas odevzdala po Pavlovi. Vedle novinářů čekali na prezidentský pár také občané. V Ústeckém kraji byla volební účast v předešlých volbách do Evropského parlamentu 22,04 procenta, v Černoučku 33,20 procenta.

Fiala: Rozhoduje se o tom, zda bude Evropa bezpečná, nebo ji ovládnou populisté

Ve volbách do Evropského parlamentu se podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhoduje o tom, zda bude Evropa bezpečná a prosperující, nebo ji ovládnou populisté a extremisté. Fiala to dnes řekl novinářům poté, co odevzdal svůj hlas na základní škole v Brně. Věří, že koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) sestavila silnou kandidátku v čele s Alexandrem Vondrou a že středopravá skupina může být v EP tou nejsilnější.

„Na naší kandidátce jsou zkušení a odvážní lidé, kteří se nebudou rozhlížet a hned od začátku budou v Evropě hájit zájmy České republiky. Velice rád jsem ji volil a chtěl bych vyzvat všechny občany, aby mě co nejvíc z nich následovalo. Protože máme šanci vyhrát jedině spolu,“ uvedl předseda vlády.

V roce 2019 přišlo k eurovolbám 28,72 procenta voličů. Fiala by považoval za úspěch, kdyby byla volební účast tentokrát vyšší. „Snažila jsem se nejen já, ale také spousta mých kolegů, přesvědčit veřejnost, že jejich hlas má v evropských volbách váhu. V Evropě se rozhoduje o naší prosperitě a bezpečnosti, většina legislativy se připravuje ve Štrasburku a Bruselu. Myslím, že si spousta lidí uvědomuje, že se tam rozhoduje o důležitých věcech,“ řekl.

Premiér Fiala by byl rád, aby v Evropském parlamentu zasedli lidé, kteří prosazují realistickou rozumnou politiku. „Viděli jsme to v minulosti, kdy například u migračního paktu byl Evropský parlament ten, který původně docela rozumné rozhodnutí na úrovni státu začal měnit. Máme šanci, že v Evropském parlamentu bude nejsilnější středopravá skupina, což bych velmi chtěl. Myslím, že bychom dosáhli toho, abychom třeba klimatické cíle, které jsou určitě správné, zreálnili a spravili jejich harmonogram tak, abychom neohrožovali konkurenceschopnost Evropy a kvalitu života lidí,“ řekl.

Kampaň koalice Spolu hodnotí Fiala pozitivně. Setkávání s občany jej nabíjelo, řekl. Vnímá zároveň, že političtí oponenti podporují napětí ve společnosti osobními útoky, například na sociálních sítí, což podle něj není dobré. „V politice bychom měli postupovat slušně, argumentovat věcně a najít shodu v klíčových věcech, které se týkají České republiky,“ dodal.

Pekarová Adamová: Volební vítězství je dosažitelné, Spolu na něj cílí

Cílem vládní koalice Spolu je vítězství v evropských volbách, řekla dnes novinářům šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, když po 15:00 odevzdala svůj hlas na základní škole v Praze 9. Výhru Spolu pokládá za splnitelný a dosažitelný cíl. O výsledku podle ní mohou rozhodovat jen stovky hlasů, proto bude záležet na tom, kdo k volbám přijde, zdůraznila.

Volby do Evropského parlamentu (EP) jsou důležité, protože právě v EP se rozhoduje o většině legislativy, která se pak přijímá v Česku, řekla šéfka Sněmovny. „Není to tak, že by se nás to netýkalo, bylo to někde daleko v Bruselu a Štrasburku. Jde o naše zákony a naše životy,“ uvedla Pekarová Adamová, která dorazila volit v tričku s podobiznou nedávno zesnulého bývalého předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Doufá ve vyšší účast, než jaká byla v roce 2019, kdy přišlo v Česku k eurovolbám 28,72 procenta voličů. „Ale nejsem v tomto ohledu naivní a nečekám, že se účast zvýší násobně,“ uvedla. Odhaduje, že i tentokrát by mohlo dorazit kolem 30 procent oprávněných voličů.

Vítězství pro koalici Spolu považuje za splnitelný a dosažitelný cíl. „Možná budou rozhodovat stovky hlasů, proto bude záležet na tom, kdo k těm volbám přijde. Pro nás je velká výzva zvítězit,“ uvedla. Za klíčové téma pro nový EP považuje bezpečnost. Unie musí zůstat solidární a spojená v otázce pomoci Ukrajině, dodala.

Rakušan: Podle předvolební atmosféry by účast mohla být vyšší

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan odevzdal po 14:30 hlas v evropských volbách. Doufá, že účast bude výrazně nad 30 procent. Za úspěch by považoval, kdyby hnutí dosáhlo dvouciferného výsledku, řekl novinářům.

Volby do Evropského parlamentu jsou podle něj důležité, protože Česko má za sebou 20 let členství v Evropské unii a je aktivní zemí. „Už se opravdu přestaňme chovat, že je tady nějaký zlý Brusel, tu Evropu budujeme my, a já doufám, že si to uvědomí i voliči, a taky doufám, že díky tomu ta volební účast bude vyšší, než bývala,“ řekl Rakušan. O tom, že lidé o Evropské unii rozhodovat chtějí, svědčí podle něj například zvýšený zájem o volební debaty a atmosféra před volbami.

Zásadní téma je pro dalších pět let bezpečnost a udržitelnost Evropy, která musí čelit novým globálním problémům, řekl Rakušan. Evropa se musí vypořádat například s válkou, klimatickou změnou, energetickou krizí, zajistit konkurenceschopnost evropského trhu a bezpečnostní soběstačnost. „Zároveň nezapomínáme na to, že Evropa musí být souborem silných regionů, které spolupracují a kde se pomáhá těm slabším,“ doplnil Rakušan.

Bartoš by chtěl, aby Piráti v eurovolbách obhájili tři mandáty, doufá ve víc

Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš by chtěl, aby Piráti ve volbách do Evropského parlamentu (EP) obhájili tři mandáty. Doufá, že by jich mohlo být i víc a že lidé v celé Evropě budou volit liberální mladé strany, které to s budoucností myslí vážně. Řekl to poté, co odevzdal hlas na Základní škole Sázavská v Praze 2. Účast si netroufá odhadovat, chce počkat na data.

Volby jsou podle Bartoše důležité i proto, kam se posouvá svět. Evropa má před sebou řadu výzev, například zvládnutí digitální a energetické transformace či krize, kterou způsobil ruský prezident Vladimir Putin svým útokem a válkou na Ukrajině, řekl předseda Pirátů. „Myslím, že kandiduje spousta jiných subjektů v celé Evropě, které jsou spíše na straně Kremlu, a musíme ukázat, že Evropa je ve svých pozicích jednotná,“ zdůraznil. Piráti podle něj v Evropě ukázali, že umí bojovat za lidská práva a moderní konkurenceschopnou Evropu.

Piráti dobře navolili kandidátku, v čele mají silné zastoupení žen, míní Bartoš. „Doufám, že čelo uspěje, a tím pádem se naplní rovné zastoupení,“ řekl.

Piráti v posledních volbách do EP v roce 2019 získali tři mandáty, vítězství obhajuje hnutí ANO, které obsadilo šest mandátů. ODS získala čtyři europoslanecká křesla, TOP 09 dvě, stejně jako SPD a KDU-ČSL. Po jednom mandátu měly STAN a KSČM. O návrat do Evropského parlamentu se pokoušejí Sociální demokracie a Svobodní, pro ostatní uskupení by zisk alespoň pěti procent hlasů znamenal premiérový vstup mezi europoslance.

Babiš: ANO chce obhájit křesla v Evropském parlamentu, jde o budoucnost Evropy

Za úspěch hnutí ANO v evropských volbách bude jeho předseda Andrej Babiš považovat vítězství a obhajobu nynějších šesti mandátů hnutí v Evropském parlamentu. Rozhoduje se o budoucnosti Evropy, řekl dnes médiím, když v Průhonicích u Prahy odevzdal hlas ve volbách. Do urny vhodil volební lístek ANO a na kandidátce takzvaně nekroužkoval. K volební urně přišel i s manželkou Monikou a dětmi. 

Mezi nejzávažnější témata Babiš řadí zejména cenu elektrické energie a zmínil rovněž migraci. „Rozhoduje se o budoucnosti Evropy a není to žádné přehánění. Snažili jsme se naše voliče mobilizovat. Voliči tradičně moc nechodí, ale tentokrát jsme se jim snažili vysvětlit, že je to extrémně důležité pro jejich život, pro život celé České republiky, pro budoucnost Evropy,“ uvedl předseda ANO.

Podle průzkumů mělo hnutí ANO podle Babiše preference přes 30 procent hlasů.“Za úspěch budu považovat, pokud vyhrajeme a obhájíme těch šest mandátů,“ řekl. Volby považuje rovněž za vyjádření toho, co si lidé myslí o vládě premiéra Petra Fialy (ODS).

Předvolební kampaň byla podle jeho slov intenzivní a ANO se v ní snažilo přesvědčit občany, aby šli volit. „Volby do Evropského parlamentu jsou strašně důležité, protože to, co se děje v Evropě – zákaz aut se spalovacím motorem nebo drahé energie – se lidí dotýká,“ řekl Babiš.

V Evropském parlamentu bude Babiš chtít, aby europoslanci za ANO vystoupili a chtěli zrušit zákaz aut se spalovacími motory nebo oddělit energetickou směrnici. „Málo se o tom mluví a všichni kritizují lipskou burzu, ale ten recept je relativně jednoduchý. Potřebujeme oddělit jádro, uhlí a zastropovat emisní povolenky na 30 euro maximálně,“ dodal.

Volby jsou podle Okamury zásadní, cílem SPD a Trikolory je obhájit dva mandáty

Volby do Evropského parlamentu jsou letos zásadní, pro koalici SPD a Trikolory je cílem obhájit dva mandáty, jakékoli procento navíc oproti výsledku před pěti lety by bylo příjemným bonusem. Novinářům to dnes řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura poté, co odevzdal hlas na základní škole Cesta k úspěchu v Praze.

Volby jsou podle Okamury zásadní, neboť většina legislativy, kterou Česko přijímá, pochází z Evropské unie. „Dnes jsou na stole témata typu zničující Green Deal (Zelená dohoda pro Evropu), migrační pakt, který také zásadně ohrozí naši bezpečnost, je tady nastupující cenzura, v sázce je zrušení práva veta pro Českou republiku, což je samozřejmě pro SPD a Trikoloru zcela nepřijatelné,“ poznamenal.

Přál by si, aby volební účast byla co nejvyšší. Podle Okamury se bude jednat o svým způsobem první referendum o vládě Petra Fialy (ODS). „Jsou to v podstatě první celostátní volby po dlouhé době, co vládne Fialova vládní pětikoalice. Budou to podle mého názoru poměrně zajímavé signály podle toho, jak volby dopadnou,“ doplnil.

SPD s Trikolorou podle Okamury prosazují úplnou změnu evropské spolupráce. „Chceme, abychom se vrátili k co nejužší spolupráci svobodných a suverénních evropských zemí bez diktátu Bruselu,“ konstatoval. Frakce v Evropském parlamentu Identita a demokracie (ID), jejímž je SPD členem, podle Okamury nenavrhuje nikoho na předsedu Evropské komise, protože chce komisi zrušit.

Šéf hnutí je pro zachování volného pohybu osob, zboží, kapitálu a služeb. „Všechno ostatní by si podle našeho názoru měly určovat národní státy na základě politických reprezentací vzešlých z národních voleb,“ míní.

Do volební urny dnes vhodil lístek s koalicí SPD a Trikolory, nekroužkoval konkrétní kandidáty. „Ctím kandidátku jako celek. Jako předseda zastřešuji celou kandidátku, volím tak, jak je to na té kandidátce,“ řekl.

Hnutí SPD před pěti lety získalo dva europoslanecké mandáty a 9,14 procenta hlasů. „Naším cílem je pochopitelně obhájit dva mandáty. Jakékoli procento navíc by bylo příjemným bonusem a považoval bych to za úspěch,“ řekl Okamura na dotaz ČTK.

Podíl
Exit mobile version