Komerční prezentace Aktual.: 18.09.2024 21:31

České Budějovice – Hokejisté Českých Budějovic zvítězili v úvodím kole extraligy nad Karlovými Vary 3:0 a připsali si ve vzájemných duelech šestou výhru za sebou. Svůj návrat do Motoru po čtyřech letech ozdobil čistým kontem brankář Milan Klouček, který přišel v létě z Pardubic a minulou sezonu dochytal v Plzni. O branky se postarali Martin Beránek, Milan Gulaš a Jan Ordoš. Nový kouč Energie Pavel Patera se při své premiéře bodové zisku nedočkal.

V úvodu si domácí uctili prvního jihočeského člena Síně slávy IIHF Jaroslava Pouzara, jenž také vhodil čestnou buly. Od počátku se hrál vyrovnaný hokej, oba týmy si pečlivě hlídaly soupeře. Hráči Motoru byli o něco důraznější.

Obrovskou šanci měl v 7. minutě Valský, jenž dostal od zadního mantinelu přihrávku mezi kruhy, ale nedokončil rozhodující kličku. Na protější straně zahrozil ve 12. minutě mladičký Čihař, který se probil až k brankovišti, ale jeho úmysl vystihl Klouček. Drobný karlovarský útočník si vypracoval ještě jednu příležitost, napodobil ho i spoluhráč Kružík. Z budějovického týmu zahrozil Přikryl švihem z pravého kruhu, Koláček z dorážky a Ordoš střelou hned po vyhrané buly.

Druhá třetina patřila Motoru. Do první výraznější příležitosti se sice dostal karlovarský Salsten, v ideální pozici však minul branku. Potom se stále častěji prosazovali domácí. Krátce před polovinou základní hrací doby našel Doudera dlouhým pasem na útočné modré M. Beránka, jenž dospurtoval k Frodlovi a protlačil kotouč pod jeho pravým betonem za brankovou čáru.

Blízko k vyrovnání se ocitl Jiskra, ale neprosadil se. Budějovický kapitán Gulaš v jízdě našel napravo falešné křídlo Pýchu, jenže ten neprostřelil Frodla. Střelou švihem se neprosadil Reilly, v sólu neuspěl ani Kubík. Minutu a půl před druhou sirénou si vysloužil první trest v utkání nezkušený Čihař za banální útočný faul a Jihočeši v přesilovce zvýšili náskok. Ranou bez přípravy z místa nad levým kruhem se prosadil Gulaš.

Třetí část otevřel pohotovou střelou Pech. Brzy však zamířil za katr, k němuž posléze přisedl i Valský, a Motor se 23 vteřin musel bránit ve třech. Dařilo se mu to, hosté se nedostali k vážnější akci. Necelých deset minut před sirénou mohl přidat svoji druhou trefu Martin Beránek, ale neuspěl u levé tyčky.

Rozehrávku soupeře zachytil v útočném pásmu Toman, po jeho přihrávce pálil bez efektu Valský. Západočechům svitla naděje při vyloučení Doudery. Bekhendem zblízka se neprosadil Sapoušek, načež hosté zkusili power play šest na čtyři. Domácí se ubránil a v pokračující power play šest na pět pečetil do prázdné klece Ordoš.

Hlasy trenérů po utkání:

Ladislav Čihák (České Budějovice): „Bylo to velmi těžké utkání. Chtěli jsme to urvat a museli to zvládnout v hlavách. Naštěstí se to podařilo, musíme klukům poděkovat. Vstupovali jsme do zápasu se záměrem neztrácet puky a nepouštět soupeře do brejků. Začátek se vcelku povedl, ale druhá třetina už nebyla tak dobrá. Špatně jsme zacházeli s kotoučem a Vary se dostávaly do šancí. Přesto se nám povedlo otevřít skóre a ke druhému gólu jsme si pomohli přesilovkou. Ve třetí části jsme si hlavně dávali pozor na rychlé hráče soupeře. Kaňkou byla dvě zbytečná vyloučení, která nás poslala do třech.“

Pavel Patera (Karlovy Vary): „Do prvního gólu to byl vyrovnaný zápas. Paradoxně jsme měli pětiminutovku, v níž jsme si vytvořili víc šancí, ale domácí nám z toho ujeli a skórovali. Potom jsme inkasovali v oslabení a naše hra už nebyla taková jako před prvním gólem.“

Banes Motor České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 29. M. Beránek (M. Doudera, Kachyňa), 40. Gulaš (Reilly, O. Kovařčík), 59. Ordoš (M. Doudera, Valský). Rozhodčí: Pražák, Ondráček – Zíka, Thuma. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 6095.

České Budějovice: Klouček – Kachyňa, M. Doudera, Reilly, Štencel, Š. Kubíček, Pýcha – Gulaš, Kondelík, Ordoš – N. Olesen, Pech, M. Beránek – F. Přikryl, Koláček, O. Kovařčík – Valský, M. Toman, Kubík. Trenér: Čihák.

Karlovy Vary: Frodl – Jaks, Mamčics, D. Mikyska, Reunanen, Šalda, D. Moravec – O. Beránek, Ilomäki, Jiskra – Kružík, Salsten, Gríger – Sapoušek, Černoch, Čihař – Koffer, J. Šír, T. Redlich. Trenér: Patera.