Aktual.: 7.01.2025 18:04
Praha – České pivovary uvádějí, že své pivo do Ruska nevyvážejí. Většina z nich vývoz do Ruska přerušila ihned po počátku ruské invaze na Ukrajinu z roku 2022. Vyplývá to z odpovědí pivovarů, které ČTK oslovila. Ruská agentura RIA Novosti v pondělí s odkazem na své statistiky informovala, že nejvíce piva do Ruska loni dodávali a nejvíce na něm vydělávali Němci a Češi. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) hodnota do Ruska vyvezeného piva loni od ledna do října činila přes 819 milionů korun, což je zhruba o 63 milionů více proti stejnému období roku 2021. Některé pivovary uvedly, že se české pivo může do Ruska dostat pod privátními značkami či přeprodejem. Ruský útok na Ukrajinu začal v únoru 2022.
Od počátku války na Ukrajině nevyváží pivo do Ruska například rodinný pivovar Bernard. Na počátku války pivovar zaznamenal zvýšený zájem o pivo ze zemí sousedících s Ruskem, nabídky spolupráce ale odmítl, protože se mohlo jednat o předprodej do Ruska. „Nicméně v momentu, kdy pivo prodáme, nemáme možnost ovlivnit, kam je dál přeprodané, proto je možné, že i dnes je naše pivo v Rusku dostupné,“ uvedl mluvčí humpoleckého pivovaru Radek Tulis.
Rusko bylo loni od ledna do října podle dat ČSÚ třetí nejvýznamnější odbytovou destinací českého piva po Německu a Slovensku. Vývoz piva do Ruska ve zmíněném období činil téměř 33.100 tun piva, což odpovídá skoro 62 milionům půllitrů. V porovnání se stejným obdobím roku 2023 se jedná o nárůst o 27 procent, uvedl v pondělí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Hodnota do Ruska vyvezeného piva loni od ledna do října dosahovala mírně přes 819 milionů korun.
Český svaz pivovarů a sladoven uvedl, že jejich členské pivovary nadále dodržují svůj dříve deklarovaný závazek, tedy že ukončují export do Ruska. Pokud české pivo končí v Rusku, dostane se tam podle ředitele svazu Tomáše Slunečka nejspíše tak, že je nějaký prostředník z jiné země v Česku nakoupí a následně přeprodá do Ruska. ČSÚ na dotaz, jaké české pivovary do Ruska vyvážejí nebo jakou metodikou sbíral úřad data o vývozu českého piva, dnes neodpověděl.
„Pro české pivovarnictví je klíčová tuzemská spotřeba, tvořící 75 až 80 procent celkového výstavu piva, a export do zemí EU,“ uvedl Slunečko.
Ani náchodský pivovar Primátor pivo do Ruska podle svého ředitele nedodává, export na ruský trh ukončil se začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Vývoz do Ruska pivovar nahradil zvýšeným prodejem do jiných zemí.
Také mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář ČTK řekl, že vývoz do Ruska a Běloruska přerušili ihned po začátku války na Ukrajině, tedy začátkem roku 2022, od té doby do Ruska a Běloruska nevyváží vůbec nic, uvedl Kovář.
Žádné své produkty do Ruska nevyváží ani národní podnik Budějovický Budvar. „Pokud se naše pivo v Rusku přesto objevuje, jde pravděpodobně o reexport z jiných trhů prostřednictvím třetích stran, což je proces, který nemůžeme kontrolovat ani ovlivnit,“ sdělila mluvčí Barbora Povišerová.
Českobudějovický Pivovar Samson vyvážel před invazí ruských vojsk na Ukrajinu do obou těchto zemí, ale po zahájení války vývoz svého piva do Ruska i Ukrajiny ukončil. Stejně postupoval Pivovar Strakonice 1649, a po zahájení války opustil ruský trh.
Před válkou třeboňský pivovar Bohemia Regent vyvezl do pěti kamionů za rok, pro pivovar to nebyl hlavní exportní trh. „Po zahájení války, už žádné objednávky nebyly,“ potvrdila obchodní ředitelka Tereza Potužáková.
Postřižinské pivo jako takové do Ruska nevyváží ani Pivovar Nymburk, podle obchodního ředitele pivovaru Jana Benáka se tam ale může dostat pod různými privátními značkami. „To nemáme pod kontrolou, ale je to okrajová věc,“ řekl dnes ČTK Benák.