Komerční prezentace Aktualizace: 28.02.2024 08:17

Praha – Českého lva za mimořádný přínos kinematografii převezme 9. března kameraman Vladimír Smutný. Spolupracoval mimo jiné na oscarovém snímku Kolja nebo Nabarveném ptáčeti. Jeho jméno je spojováno zejména s režiséry Janem Svěrákem, Václavem Marhoulem, Karlem Kachyňou nebo Jiřím Vejdělkem. Je držitelem osmi Českých lvů, ale i mnoha prestižních mezinárodních ocenění. ČTK o tom dnes za Českou filmovou a televizní akademii (ČFTA) informovala Silvie Marková.

„Význam Vladimíra Smutného pro český film je nedocenitelný. Jeho vidění filmového obrazu je zcela originální, nezaměnitelné a obdivované i v zahraničí,“ uvedl prezident ČFTA Ivo Mathé.

Významné ocenění uděluje prezídium ČFTA osobnostem za mimořádné zásluhy o rozvoj české kinematografie v nejrůznějších profesích. V posledních letech byli takto oceněni například režisér a scenárista Hynek Bočan, dramaturgyně Marcela Pittermannová, producent a kinař Jan Jíra, mistr zvuku Ivo Špalj, producent Jaromír Kallista, režisérka Věra Plívová-Šimková nebo střihač Alois Fišárek.

Vladimír Smutný se narodil v roce 1942 v Praze, promoval na FAMU a poté se stal pomocným kameramanem studia Barrandov. K dnešnímu dni má ve své filmografii šest desítek celovečerních snímků. První film, na kterém pracoval jako hlavní kameraman, byl Poslední vlak režiséra Julia Matuly z roku 1982. Je držitelem osmi Českých lvů za nejlepší kameru za filmy – Lea, Tmavomodrý svět, Mazaný Filip, Král zlodějů, Tobruk, Poupata, Po strništi bos a Nabarvené ptáče. Jako kameraman se v letech 1996 až 2004 podílel i na úspěšném francouzském detektivním seriálu Maigret s Brunem Cremerem v hlavní roli.

V roce 2019 obdržel na filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii. Za snímek Nabarvené ptáče režiséra Marhoula byl oceněn také na Mezinárodním festivalu Chicago i na Mezinárodní festivalu filmových kameramanů Camerimage. Smutný je také profesorem na pražské FAMU a je členem Evropské filmové akademie a Americké filmové akademie.

V pořadí 31. výroční ceny Český lev budou předány 9. března v pražském Rudolfinu. Slavnostním večerem diváky a hosty provede Marek Eben. O hudební doprovod se postarají Jan P. Muchow se skupinou The Antagonists.

O sošky Českého lva v závěrečném hlasování bojuje 26 titulů v 19 statutárních kategoriích. Nejvíce nominací na Českého lva za loňský rok, celkem 15, získal film Bratři. Snímek režiséra Tomáše Mašína líčí historii odbojové skupiny bratří Mašínů a jejich útěku do Západního Berlína. S počtem 12 nominací následuje detektivní dobový film režiséra Matěje Chlupáčka Úsvit, který se věnuje tématu nejednoznačného pohlaví. Po osmi nominacích mají sci-fi režiséra Roberta Hloze Bod obnovy a černá komedie Přišla v noci, společné režijní dílo Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara. Více informací je na stránkách pořádající ČFTA.

 

Podíl
Exit mobile version