Close Menu
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
Trendy

Pětibojaři Grycz a Tůma jsou mistry Evropy, ženy mají štafetové stříbro

27 července, 2025

Izrael podle Trumpa musí učinit rozhodnutí o dalších krocích v Pásmu Gazy

27 července, 2025

Anglické fotbalistky obhájily evropské zlato, Španělsko zdolaly na penalty

27 července, 2025

DPA: Při železničním neštěstí na jihozápadě Německa zemřelo několik lidí

27 července, 2025

USA a EU uzavřely dohodu, cla na dovoz z EU do USA vzrostou na 15%

27 července, 2025
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
  • Krimi
  • Auto
  • Bydlení
  • Cestování
  • Finance
  • Kultura
  • Mobil
  • Technet
  • Zábava
  • Ukrajinská Válka
  • Volby
Webové Příběhy Zpravodaj
Banai
Domovská Stránka » Česko může získat dvě pozice ve vedení výborů v EP, rozhodne se v úterý
Svět

Česko může získat dvě pozice ve vedení výborů v EP, rozhodne se v úterý

PersonálPodle Personál19 července, 2024
Facebook Twitter Pinterest WhatsApp LinkedIn Email Reddit Telegram

Komerční prezentace Aktualizace: 19.07.2024 09:10

Štrasburk – Čeští europoslanci by v novém Evropském parlamentu mohli zastávat dvě vysoké pozice ve výborech. Veronika Vrecionová (ODS, ECR) by se mohla stát předsedkyní vlivného výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI) a Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP) bude nejspíš místopředsedou výboru pro hospodářství a měnu (ECON), kterým byl již dříve. ČTK to potvrdily zdroje z obou frakcí, tedy z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a Evropské lidové strany (EPP), ke kterým europoslanci patří. Ještě ale nic není jistého, dodaly tyto zdroje. Jednání o nejvyšších postech ve výborech byla náročná a volba předsedů a místopředsedů parlamentních výborů se uskuteční až příští týden v Bruselu.

„Jednání probíhají, počkejme na úterý,“ okomentovala své šance v rozhovoru s českými novináři Vrecionová. O možných pozicích pro Vrecionovou a Niedermayera informoval již dříve Newsletter HN Ředitelé Evropy.

Právě dnes by mělo být oznámeno oficiální složení všech výborů. Podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, jsou v alespoň jednom výboru všichni čeští europoslanci. Nejvíce jich má europoslanec Ondřej Knotek (ANO, Patrioti pro Evropu), který je členem hned tří výborů (pro rozpočtovou kontrolu, životní prostřední a průmysl) a jednoho podvýboru (pro veřejné zdraví). Členem dvou výborů (pro rozpočet a pro hospodářství a měnu) a jednoho podvýboru (pro daňové záležitosti) je pak Ondřej Kovařík (ANO, Patrioti pro Evropu).

V množství výborů budou zasedat i jejich kolegové ze stejné europarlamentní frakce, ale z jiného hnutí – Přísaha a Motoristé. Filip Turek usedne ve třech výborech (pro životní prostředí, pro průmysl a pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů) a Nikola Bartůšek ve dvou výborech (pro zaměstnanost a sociální věci a pro občanské svobody a spravedlnost) a jednom podvýboru (pro bezpečnost a obranu).

„Vyjednávání o výborech nebylo jednoduché, podařilo se nám ale dohodnout a dostat se do těch nejdůležitějších,“ uvedl Niedermayer z frakce EPP, ve které je celkem pět českých europoslanců. On sám je tedy ve výboru ECON a ještě v podvýboru pro daňové záležitosti (FISC), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je ve výborech pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a pro občanské svobody a spravedlnost (LIBE). Ondřej Kolář (TOP 09) bude ve výboru pro zahraniční věci (AFET), Jan Farský (STAN) ve výboru pro průmysl (ITRE), kde se chce soustředit zejména na obranný průmysl, a Danuše Nerudová (STAN) ve výboru pro rozpočet (BUDG).

Ve výboru pro průmysl bude i Jana Nagyová (ANO, Patrioti pro Evropu) a v LIBE pak její kolega z ANO Jaroslav Bžoch. Jaroslava Pokorná Jermanová ze stejného hnutí a frakce získala místo ve výboru ECON. Klára Dostálová (ANO, Patrioti pro Evropu) zasedne ve dvou výborech, IMCO a REGI. „My jsme uspěli se všemi žádostmi, které jsme na výbory dali. Já sama budu plnohodnotný člen ve dvou výborech, v IMCO pro ochranu spotřebitelů a jednotný trh a v REGI pro regionální rozvoj. Celý život jsem se zabývala evropskými fondy a kohezní politikou a na tuto práci se opravdu těším,“ uvedla Dostálová.

O pozice ve vedení výborů podle jejích slov zástupci ANO neusilovali. „Tak samozřejmě jsme si vědomi toho, že je sanitární kordon, takže o předsedy a místopředsedy neusilujeme, ale budeme koordinátory v některých těch výborech,“ řekla Dostálová. Takzvaný cordon sanitaire je pravidlo, které už v minulosti, ale i nyní, uplatňovali lidovci, socialisté a liberálové. Jde o neformální dohodu o izolaci krajní pravice. V praxi to znamená neumožnit jejím zástupcům v EP zisk žádné vysoké pozice.

Europoslanci z frakce ECR budou zasedat ve třech výborech, v ENVI (Alexandr Vondra), v ITRE (Ondřej Krutílek) a Veronika Vrecionová má šanci stát se šéfkou výboru pro zemědělství (AGRI). Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová z frakce Zelených bude ve Výboru pro mezinárodní obchod (INTA), Ivan David (SPD a Trikolora) z frakce Evropa suverénních národů zasedne rovněž v AGRI a dva nezařazení europoslanci z hnutí Stačilo! budou ve Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (Kateřina Konečná) a ve Výboru pro životní prostředí (Ondřej Dostál).

Evropský parlament má dvacet stálých výborů a čtyři podvýbory. Každý výbor si volí své vedení – předsedu a místopředsedy – na funkční období dvou a půl let, tedy na polovinu volebního období EP.

Ke konci minulého volební období mělo Česko celkem pět místopředsedů výborů a podvýborů. Jan Zahradil (ODS, ECR) byl místopředsedou Výboru pro mezinárodní obchod (INTA), Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP) místopředsedou Hospodářského a měnového výboru (ECON), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, EPP) byla místopředsedkyní ve Výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT), Radka Maxová (nezávislá, zvolená za ANO) byla místopředsedkyní ve Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví (FEMM) a Martin Hlaváček (ANO, tehdy Obnova Evropy) byl mužem číslo dva v podvýboru pro daňové záležitosti (FISC).

Již ve středu europoslanci schválili velikosti jednotlivých výborů. Největšími jsou Výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví (ENVI) a Výbor pro průmysl (ITRE), které mají 90 členů. Nejmenší jsou pak Výbor pro právní záležitosti (JURI) a Výbor pro rozvoj (DEVE), které mají 25 členů.

 

Podíl Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Čti dál

Izrael podle Trumpa musí učinit rozhodnutí o dalších krocích v Pásmu Gazy

DPA: Při železničním neštěstí na jihozápadě Německa zemřelo několik lidí

Šéfka EK vyzvala Zelenského k podpoře nezávislosti protikorupčních orgánů

Jih Evropy sužují požáry, Polsko a Bavorsko varují před lijáky a záplavami

Thajsko a Kambodža budou v pondělí jednat o příměří, uvedl Bangkok

Kamiony s humanitární pomocí dorazily do Pásma Gazy, píše DPA

Jih Evropy sužují požáry, Polsko varuje před lijáky a záplavami

Útočník pobodal 11 lidí v obchodním domě Walmart v americkém státě Michigan

Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k 90. narozeninám

Tipy Redaktorů

Izrael podle Trumpa musí učinit rozhodnutí o dalších krocích v Pásmu Gazy

27 července, 2025

Anglické fotbalistky obhájily evropské zlato, Španělsko zdolaly na penalty

27 července, 2025

DPA: Při železničním neštěstí na jihozápadě Německa zemřelo několik lidí

27 července, 2025

USA a EU uzavřely dohodu, cla na dovoz z EU do USA vzrostou na 15%

27 července, 2025

Pogačar počtvrté ovládl Tour, poslední etapu v Paříži vyhrál Van Aert

27 července, 2025

Poslední Zprávy

Čína a USA se zřejmě dohodnou na dalším prodloužení celního příměří, píše SCMP

27 července, 2025

Ligový zápas v Ostravě se nedohrál kvůli dešti, Liberec poprvé vyhrál

27 července, 2025

Režisér Moodysson v U. Hradišti: Kdo natáčí filmy, jako by se vracel do dětství

27 července, 2025
Facebook X (Twitter) Pinterest TikTok Instagram
© 2025 Banai. Všechna práva vyhrazena.
  • Zásady Ochrany Soukromí
  • Pravidla a Podmínky
  • Kontakt

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.