Komerční prezentace Aktual.: 12.09.2024 18:23

Praha – Česko se chystá na extrémní srážky. Meteorologové dnes rozšířili výstrahu o další oblasti Vysočiny či jižní část Šumavy. Situaci bude komplikovat i silný vítr. Hrozí záplavy, ve východní polovině země se už dnes odpoledne objevují první povodňové stupně. Nejkritičtější situace by ale měla nastat o víkendu. Například v Jeseníkách do konce týdne naprší 400 litrů vody na metr čtvereční, hrozí stoletá voda. Podle odborníků by se za určitých okolností mohla opakovat situace s povodněmi v letech 1997 nebo 2002. V pátek se kvůli tomu v Praze preventivně sejde Ústřední krizový štáb a opět zasedne i Ústřední povodňová komise, která zhodnotí aktuální situaci.

Hladiny řek by se kvůli mimořádným srážkám mohly na některých místech dostat i přes třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Meteorologové proto pro východ, jih a sever země vydali výstrahu na povodně s extrémním stupněm nebezpečí, v dalších regionech včetně středních a severozápadních Čech či Prahy platí povodňová pohotovost s možným překročením druhých stupňů. Vítr může mít od pátečního večera v nárazech až 90 kilometrů v hodině, na horách na severu a severovýchodě země kolem 110 km/h. V kombinaci s podmáčeným terénem může způsobit polomy a vývraty stromů. Lesy ČR kvůli tomu nedoporučují lidem vstup do lesů.

Vodohospodáři kvůli hrozícím záplavám rychle upouštějí přehrady. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes uvedl, že momentálně je ve vodních dílech všech povodí v ČR prostor pro 751 milionů metrů krychlových vody. Na extrémní srážky a silný vítr se chystají také hasiči, připravují potřebnou techniku. Vyčlenili například nákladní automobily s hydraulickou rukou vhodné pro evakuaci osob i přepravu materiálu, vyprošťovací automobilové jeřáby a tanky, sací bagr, mobilní čerpací stanice a úpravny vody, elektrocentrály a další potřebné vybavení. Pohotovost mají také drážní hasiči a pracovníci správy tratí, vyhlásilo ji i Ředitelství silnic a dálnic.

Ústřední povodňová komise mimo jiné doporučila zvážit zrušení víkendových akcí. V mnoha případech tak již pořadatelé rozhodli. Týká se to většinou různých městských slavností, dožínek či venkovních koncertů, neuskuteční se třeba Znojemské historické vinobraní. Organizátoři přeložili i víkendové dostihy v Pardubicích včetně závěrečné čtvrté kvalifikace na Velkou pardubickou. Vinaři na jihu Moravy se už od středy snaží zrychlit sklizeň hroznů, do rozmoklých vinohradů nebude moci vjet technika, po vydatných deštích navíc mohou začít bobule praskat a hnít.

Města zřizují kvůli informovanosti obyvatel krizové linky či speciální webové stránky. Nachystané jsou stovky pytlů s pískem. Vedení Prahy nechá v pátek zavřít bezpečnostní vrata na Čertovce. Na Rohanském ostrově pak bude automatický pytlovací stroj písku. Náplavky zatím Praha zavírat nebude, nicméně městská firma Trade Centre Praha upozorní nájemce, že hrozí povodeň. V pohotovosti je i jednotka dobrovolných hasičů Prahy 1, která podle svého mluvčího Davida Šimoníka z pověření městské části v pátek zajistí úklid všech objektů jako jsou restaurační zahrádky z vltavských náplavek. Dodal, že již před uzavřením vrat na Čertovce bude od pátečních 09:00 vyhlášen odvoz lodí z Vltavy do chráněných doků.

Ústřední povodňová komise zhodnotí aktuální situaci v pátek, kdy se preventivně sejde i Ústřední krizový štáb, který svolal premiér Petr Fiala (ODS). Ministři a další zástupci státních institucí jsou v průběžném kontaktu s hejtmany a krajskými povodňovými komisemi. Dnes kolem 18:00 už hladiny dosáhly povodňového stupně na 16 místech na východě Česka. Většinou šlo o první, tedy nejnižší stupeň. Na Chrudimce v Padrtech ale platil stupeň druhý, takzvaná pohotovost.

Obchodní řetězce v Česku se připravují na zvýšenou poptávku po balených nápojích, trvanlivých potravinách nebo bateriích a powerbankách. Očekávají také, že si lidé budou doplňovat své lékárničky. Pojišťovny posilují zákaznická centra a ustavují krizové štáby. Klientům v ohrožených místech doporučují pořízení fotodokumentace majetku.

Na extrémní lijáky se chystají i další země ve střední Evropě. Například média v polské Vratislavi píší o přicházejícím armagedonu. Povodní se obává i Sasko, kde v Drážďanech hladký průtok Labe komplikuje zhroucený most. Slovensku hrozí záplavy hlavně v povodí řeky Moravy na západě země, zvýší se ale také hladina Dunaje.

Vydatné deště jsou důsledkem mimořádné meteorologické konstelace, v jejímž středu je nezvykle teplé Středozemní moře, řekl agentuře APA meteorolog Leopold Haimberger. Tlaková níže podle něj čerpá vlhkost také z Černého moře a z Baltu.

Podíl
Exit mobile version