
Komerční prezentace Aktual.: 28.03.2025 15:31
Praha – Ze Slovenska a Maďarska se nově do ČR nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala dnes s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Zákaz platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata. Správa rovněž zpřísnila pravidla pro provádění dezinfekce vozidel na hranicích. Nově budou veterináři spolu s celníky a policisty dezinfikovat a kontrolovat i vozidla nad 3,5 tuny, která sice v danou chvíli nepřeváží zvířata nebo produkty z nich, ale jsou k převozu určena.
„Krmivo či stelivo z oblastí s výskytem slintavky a kulhavky by mohlo být kontaminováno virem a představuje proto riziko možného zavlečení nákazy,“ sdělil dnes ČTK zástupce mluvčího SVS Petr Majer.
V současnosti platí v Česku zákaz přemísťování zvířat vnímavých k nákaze z Maďarska, Slovenska a části Rakouska do ČR. Zakázáno je také přemísťování zárodečných produktů a tepelně neopracovaných živočišných produktů z těchto zemí.
Vozidla nad 3,5 tuny přepravující zvířata nebo živočišné produkty mohou překračovat hranice ze Slovenska výhradně přes čtyři určené hraniční přechody, z Rakouska přes dva přechody. Veterinární správa nově mezi vozidla zahrnula i ta, která jsou k přepravě zvířat, živočišných produktů, nebo krmiv pro hospodářská zvířata určená, ale v danou chvíli je nepřeváží. Zmíněná vozidla budou na hranicích podrobována dezinfekci a kontrole.
Nařízená mimořádná opatření kontrolují na hranicích veterináři spolu s policisty a celníky, kontroly uskutečňují namátkově i ve vnitrozemí ČR.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Na člověka je nepřenosná. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V Evropě se v současnosti šíří na Slovensku a v Maďarsku, vytyčené ochranné pásmo zasahuje i na území Rakouska.
Při utrácení zvířat kvůli slintavce obdrží chovatelé náhradu podle ceny zvířete
Pokud by se kvůli slintavce a kulhavce musela utrácet zvířata v Česku, obdrží chovatelé náhradu ve výši obvyklé ceny zdravého zvířete. Pokud ale chovatel nevyužil možnosti preventivního očkování, bude mu náhrada snížena o pětinu. Informace vyplývají z veterinárního zákona, který upravuje podmínky pro získání náhrad. Podle zákona by chovatelé měli dostat odškodnění také za ztráty, které jim vznikly v důsledku provádění mimořádných veterinárních opatření nařízených k tlumení nákazy, například za očistu a dezinfekci hospodářství nebo nařízené očkování. Podporu mohou získat farmáři i z EU, a to ve výši až 30 procent ztrát, řekla dnes novinářům jedna z mluvčích Evropské komise Eva Hrnčířová v rámci online brífinku z Bruselu.
K získání náhrad je nutné, aby uplatňovaná opatření zahrnovala izolaci zvířat v hospodářství a zákaz jejich přemísťování od doby vzniku podezření výskytu nákazy a po potvrzení jejího výskytu. Náhrady se podle veterinárního zákona poskytují ze státního rozpočtu, pokud evropské předpisy nestanoví jinak.
Žádost o náhradu může chovatel podat nejdříve první den následující po dni utracení zvířat, pokud však zvířata neutrácí, ale například pouze dezinfikuje chov, může požádat o náhrady nejdříve první den po ukončení nařízených opatření. V obou případech má chovatel na podání žádosti osm týdnů.
Plnění podmínek pro poskytnutí odškodnění a výši podpor posuzují krajské veterinární správy. V případě potřeby provedou inspektoři místní šetření na farmě.
Podle zákona obdrží chovatel náhradu ve výši vynaložených nákladů a způsobených ztrát. Pokud jde o náhradu za utracené nebo poražené zvíře, poskytuje se ve výši obvyklé ceny zdravého zvířete stejného druhu a kategorie v místě a době vzniku škody. Odškodnění je snížené o to, co bylo chovateli poskytnuto za zužitkovatelné části těla zvířete a zužitkovatelné produkty. Pokud chovatel nevyužil možnosti preventivního očkování, dostane o pětinu nižší náhradu.
Pokud chovatel neprovedl povinné preventivní opatření, stanovená vyšetření nebo nesplnil povinnost týkající se označování a evidence zvířat podle plemenářského zákona, náhrada se mu sníží o desetinu.
Evropská unie poskytuje v souvislosti se slintavkou podporu na základě spolufinancování, což znamená, že postižený stát zaplatí 70 procent ušlých nákladů nebo například částky za utracené zvíře a EU poskytne podle Hrnčířové až 30 procent ztrát.
V ČR kvůli šíření nákazy platí zákaz dovozu ovcí, koz, skotu a prasat z Maďarska, Slovenska a části Rakouska. Zákaz platí také pro tepelně neopracované živočišné produkty. K plošné dezinfekci nebo očkování zatím ČR nepřistoupila. Podle zdroje z Evropské komise mohou chovy vakcinovat zvířata až v případě, že se nákaza vyskytne na území země nebo hrozí bezprostřední riziko. Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád už dříve upozornil, že vakcinace nemůže zcela zabránit nakažení nebo dalšímu vylučování virů, infekční tlak se ale podle něj po vakcinaci významně snižuje a pomáhá vymýcení nákazy.
Mimořádná opatření ale například zavádí nutnost dezinfekce před nakládkou pro vozidla přepravující živá zvířata ze zahraničí, která se v posledních 21 dnech pohybovala v uzavřených pásmech okolo ohniska nákazy. Do chovů pak mají zakázáno vstupovat osoby, které se posledních 21 dnech pohybovaly v uzavřených pásmech v Maďarsku a na Slovensku. Omezená je rovněž nákladní doprava a vstup do obor.
Cílem zaváděných opatření je zamezit zavlečení slintavky do ČR, zvířata je při výskytu nákazy nutné utrácet. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve čtvrtek řekl, že hledá cesty, jak by bylo možné některým chovatelům částečně kompenzovat náklady na preventivní dezinfekční opatření.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob, na člověka je nepřenosná. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.
Obnova chovu po nákaze potrvá nejméně tři roky, řekl zástupce jedné z farem
Obnova chovu na farmě ve slovenské vesnici Baka, kde bylo jedno z ohnisek nákazy slintavkou a kulhavkou, potrvá nejméně tři roky a přijde na 2,5 až tři miliony eur (62,5 až 75 milionů Kč). ČTK to napsal předseda představenstva společnosti Exata Group Juraj Slaninka. Firma podniká v zemědělství a na farmě ve vesnici na jihu Slovenska měla zejména dojnice. V tomto chovu byla všechna zvířata v souladu s veterinárními pravidly už utracena, a to jako v prvním ze slovenských ohnisek tohoto vysoce nakažlivého virového onemocnění sudokopytníků včetně skotu.
Exata Group chov plánuje obnovit v případě státní podpory. Slovenský premiér Robert Fico po propuknutí nákazy už slíbil zasaženým farmářům odškodnění. Podle Slaninky chov nelze jen tak nahradit koupí nových zvířat. „Hotové dojnice s dobrou genetikou jsou k dispozici jen výjimečně. Dobré stádo si zkrátka musíte vychovat,“ uvedl.
Chov ve vesnici Baka čítal 1050 dojnic, dále 50 jalovic a 220 telat, slintavka a kulhavka tam byla potvrzena minulý týden. Ročně farma vyprodukovala přibližně 12 milionů litrů mléka. Celkové škody způsobené nákazou podnik vyčíslil na sedm až deset milionů eur (175 až 250 milionů Kč).
„Největší ekonomický dopad má ztráta příjmu z produkce mléka. Vnímáme, že stát chystá kompenzační schéma a samozřejmě spoléháme i na něj,“ uvedl Slaninka. Dodal, že stádo bylo pojištěno.
Potvrzení slintavky a kulhavky představovalo také nápor na zaměstnance. „Museli jsme se téměř celý týden dívat na krutou realitu. Plakali nejen lidé, ale i náš dobytek. Lidé z farmy si teď musejí i oddechnout. Někteří byli v práci sedm dnů a velmi těžce to snášeli,“ popsal Slaninka situaci na farmě po zjištění nákazy.
Po usmrcení zvířat v chovu bude nutné prostory farem dezinfikovat. „Když si naši lidé alespoň trochu oddechnou, okamžitě se pustíme do totální dezinfekce. Samozřejmě s přizváním příslušných expertů na takovéto procesy,“ uvedl Slaninka.
Usměrnění k čištění a dezinfekci prostor chovů s potvrzeným výskytem slintavky a kulhavky už vydala slovenská veterinární správa. Vyplývá z něj, že na farmu lze umístit zvířata nejdříve 21 dnů od ukončení závěrečné dezinfekce.
Veterináři na přechodech na jihu Moravy dnes na každém provedli až 15 kontrol
Veterináři na hraničních přechodech na jihu Moravy kvůli riziku slintavky dnes zatím na každém provedli kontroly dvou až 15 vozů. Žádný vůz se vracet nemusel. Ve čtvrtek dva vozy nepustili do ČR na hraničním přechodu na dálnici D2 v Lanžhotě. ČTK to dnes řekla ředitelka Krajské veterinární správy (KVS) pro Jihomoravský kraj Jana Kozáková. Mimořádné kontroly a projíždění vytipovaných vozů přes desinfekční rohože platí v Lanžhotě od čtvrtka. Ode dneška se stejná opatření rozšířila i na dva hraniční přechody s Rakouskem, a to Hatě a Mikulov.
„Na každém stanovišti se zkontrolovalo od dvou do patnácti vozů, vše bylo v pořádku. V Hatích bych jen problém, že jeden vůz neměl doklad o dezinfekci, který ale byl následně dodán, tedy vůz pustili,“ uvedla ředitelka. Ve čtvrtek veterináři do ČR nepustili podle ředitelky dva vozy.
Kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky, která se objevila na Slovensku a v Maďarsku, platí od čtvrtka na česko-slovenských hranicích omezení pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny přepravující zvířata a živočišné produkty. Tato vozidla mohou překročit hranice ze Slovenska do ČR výhradně přes čtyři určené hraniční přechody. Jsou to Lanžhot, přesně přechod na dálnici D2 Břeclav-Brodské, Starý Hrozenkov-Drietoma, Bílá-Bumbálka a Makov a Mosty u Jablunkova-Svrčinovec. Od pátku se opatření rozšířilo i na dva hraniční přechody s Rakouskem, Hatě a Mikulov. Kamiony převážející jiné zboží, například nábytek nebo stavební materiál, mohou nadále využívat i další přechody.
Dezinfekčními rohožemi projelo v Moravskoslezském kraji zatím 46 aut
Dezinfekčními rohožemi projelo na přechodech v Mostech u Jablunkova a v Bílé na Frýdecko-Místecku za první den mimořádného opatření kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky 46 nákladních automobilů převážejících živočišné produkty. Na Slovensko vrátili policisté tři prázdné dodávky znečištěné krví, které nebyly dezinfikovány. ČTK to řekly mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová a krajské policie Pavla Jiroušková. Opatření kvůli riziku rozšíření nákazy ze Slovenska a Maďarska platí od středeční půlnoci na česko-slovenských hranicích pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny přepravující zvířata a živočišné produkty.
„Za celý čtvrtek projelo přes dezinfekční rohože na dvou přechodech v našem regionu 46 automobilů. Na přechodu v Mostech u Jablunkova jich bylo 39. V Bílé pak sedm,“ uvedla Langerová. Jiroušková dodala, že tři vozidla do Česka policisté nevpustili a vrátili je na Slovensko. Šlo o prázdné dodávky, které vezly maso na Slovensko a vracely se znečištěné. „Nebyly dezinfikované,“ řekla. Opatření způsobilo vznik krátkých kolon, především v Mostech u Jablunkova.