Praha – Velká část Česka kvůli extrémním srážkám čelí povodním, nejdramatičtější situace byla večer na severní Moravě a ve Slezsku včetně Ostravy, Bohumína a dalších velkých měst. Své domovy už musely opustit stovky lidí, tisíce dalších se na to připravují, večer zahájila evakuaci Opava. Energetici vyhlásili v několika okresech kalamitní stav, problémy jsou na železnici včetně koridoru na Karvinsku. Policie pátrá po několika lidech, kteří spadli do rozbouřené vody. Pršet má na severovýchodě země minimálně do pondělí.

Před 20:00 platil některý z povodňových stupňů na zhruba 250 místech Česka, asi na třetině třetí stupeň, nebo stupeň, který meteorologové označují jako extrémní povodeň. Kritická je situace především na severní Moravě. Moravskoslezský a Olomoucký kraj dnes vyhlásily stav nebezpečí, což jim umožní rychleji a lépe reagovat na přírodní pohromu. Ve 20:00 se v Praze znovu sešel Ústřední krizový štáb.

Zástupci Ostravy dnes upozornili na to, že pokud se ve městě potká povodňová vlna řek Odra a Opava, může voda zaplavit elektrárnu v Třebovicích, která by pak musela být odstavena. Většina obyvatel Ostravy by přišla dočasně o dodávky teplé vody. Mimořádnou povodňovou vlnu čeká i Bohumín. Bohumínská městská nemocnice kvůli záplavám převezla 120 pacientů hlavně z Léčebny dlouhodobě nemocných do okolních zařízení.

Briefing po jednání Ústředního krizového štábu:

Vodní toky ve Zlínském kraji by se v noci neměly moc rozlít, mimořádné situace mohou nastat jen místy, řekl hejtman Radim Holiš (ANO). Největší potíže v regionu zatím způsobila velká voda v okolí Valašského Meziříčí na Vsetínsku, kde se vylily z koryt některé potoky. Dál hrozí pády stromů i zaplavení silnic bahnem a kamením. Vyhlášení stavu nebezpečí zatím hejtman ve Zlínském kraji nepředpokládá.

Vážná situace je i na jihu Čech. Husinecká nádrž na Prachaticku se kvůli silným dešťům rychle plní. Její hladina stoupla od půlnoci o více než čtyři metry. Hrozí, že by přetékající voda mohla výrazně zvýšit stav řeky Blanice, u níž se nachází některé obce a města na jihu Čech. Do dvou desítek domů v Benešově nad Černou na Českokrumlovsku se dostala voda z vylité řeky Černé. Obyvatelé několika domů se museli evakuovat, řeka má dál stoupat.

Díky poklesu hladiny řeky Smědé jsou od večera opět průjezdné silnice ve Višňové ve Frýdlantském výběžku na Liberecku. Od okolního světa byla příhraniční obec odříznutá od rána. Rozvodněná řeka se dostala do tří domů, z jednoho objektu bylo potřeba evakuovat dva lidi. Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) žádá obyvatele sedmi obcí z tohoto regionu, aby omezili spotřebu pitné vody z vodovodu a používali ji ideálně jen na pití a vaření. Důvodem je odstavení úpravny vody v Bílém Potoce kvůli záplavám.

Policie řeší případy lidí, kteří neuposlechli výzvy k evakuaci nebo šli do rozbouřených řek plavat nebo na windsurfing. V Jankovicích na Uherskohradišťsku odpoledne spadl čtyřiapadesátileletý muž při odklízení naplavenin do rozvodněného Jankovického potoka, a už se nevynořil. Policisté po něm stále pátrají. V obci Lipová-lázně na Jesenicku zase spadlo auto do rozbouřené řeky. Uvnitř vozidla po pádu do řeky zůstali zřejmě tři lidé. Policisté pátrají po autě i posádce.

Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila od 19:00 hodin kvůli velkému množství poruch na vedení kvůli počasí kalamitní stav v 11 okresech šesti krajů. Konkrétně se to týká Karlových Varů v Karlovarském kraji, Ústí nad Labem v Ústeckém kraji, Českolipska, Jablonecka a Semilska v Libereckém kraji, okresů Náchod a Trutnov v Královéhradeckém kraji, Šumperku a Jeseníku v Olomouckém kraji a Bruntálu v Moravskoslezském kraji. ČEZ Distribuce evidoval před 19:00 ve své síti 51.000 domácností bez proudu, další distributor E.ON na jihu republiky hlásil dalších 11.000 odběratelů bez elektřiny.

Kvůli extrémnímu počasí nejezdily večer vlaky na zhruba dvou desítkách tratí. Zaplavené koleje přerušily až do odvolání provoz i na hlavním koridoru mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku. Vlaky tam jezdí odklonem přes Havířov, uvedl na síti X ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nejvážnější je situace na Ostravsku, Opavsku a Jesenicku. Zatopené jsou i silnice, proto není možné na některých místech zavést náhradní autobusovou dopravu. Někde jezdí vlaky omezenou rychlostí. „Hrozí zastavení provozu na dalších úsecích hlavního koridoru,“ dodal Kupka.

Připravena pomoci je i armáda, která má kvůli povodním v pohotovosti všechny složky zapojené do Integrovaného záchranného systému i ženijní pluk, prostředky vzdušných sil a vojenské hasičské jednotky. Aktivovala i operační centrum Velitelství pro operace, které by řídilo případné záchranné a vyprošťovací práce. Dosud vojáci zasahovali pouze ve Strakonicích na vyžádání tamního starosty.

Jihočeský kraj

Kvůli zvýšení hladin řek při extrémních srážkách museli někteří lidé na jihu Čech opustit dotčené lokality. Hasiči evakuovali stovku lidí ze školy v přírodě ve Střelských Hošticích na Strakonicku. Devět desítek hostů zase preventivně opustilo hotel v Českých Budějovicích u řeky Malše. Vyplývá to z informací ze sociálních sítí hasičů.

„Ze školy v přírodě ve Střelských Hošticích se 50 lidí samoevakuovalo, což znamená, že odjeli po vlastní ose, další stovky byla odvezena autobusy do obce,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Zatímco ráno byl třetí nejvyšší povodňový stupeň na dvou místech v Jihočeském kraji, po 14:00 šlo o 14 míst. Z toho sedm bylo na Malši nebo jejích přítocích. Další nejvyšší povodňové stupně pak platí pro stanice na Blanici, Volyňce a Otavě. Nejprudčeji nyní stoupá hladina Malše pod římovskou přehradou na Českobudějovicku, z níž vodohospodáři museli výrazně zvýšit odtok. Například v Roudném u Českých Budějovic se Malše od půlnoci zvedla o metr na aktuální výšku 315 centimetrů.

Krizový štáb Jihočeského kraje, který dnes zasedal, také vyzývá lidi před tím, aby zvážili, zda musí cestovat autem. „V současné době evidujeme omezení v dopravě v souvislosti s meteorologickou situací na několika místech,“ uvedl David Hocke z kanceláře jihočeského hejtmana. Jde o vozovky Bavorov – Netolice na Prachaticku, Nihošovice – Černětice na Strakonicku, Ličov – Děkanské Skaliny na Českorkumlovsku a Dluhoště – Desky na Českokrumlovsku.

Výpadky v provozu jsou i na železničních tratích, jejichž příčinou je většinou pád stromu na koleje. Vlaky nejezdí například mezi Včelnou a Velešínem na Čeksobudějovicku a Chýnovem a Obrataní na Táborsku. Nejde však o páteřní železniční tratě.

Kvůli silnému větru také někde spadly stromy na elektrické vedení. Na jihu Čech je bez elektřiny asi 450 odběratelů zejména na Prachaticku.

Jihomoravský kraj

Vodní stavy na tocích v povodí Moravy a Dyje vlivem trvalých intenzivních srážek stoupají. Třetí povodňový stupeň značící ohrožení eviduje Povodí Moravy k 15:00 na deseti místech, informoval státní podnik v tiskové zprávě. V Jihomoravském kraji zůstává třetí stupeň podle údajů vodohospodářů a hydrometeorologů na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku, na Dyji pod nádrží Nové Mlýny a na Bělé pod boskovickou přehradou na Blanensku. Stavy ovlivňuje řízený odtok vodohospodářů.

TK po zasedání jihomoravské povodňové komise:

V Židlochovicích je hladina řeky od pátečního večera na třetím stupni, podle Chmelaře by byla na druhém, pokud by se nepočítal vliv odpouštění Brněnské přehrady. Z aktuálních prognóz plyne, že bude řeka kulminovat v neděli večer, kdy má dosahovat 532 centimetrů. Před začátkem dešťů a zahájením intenzivního vypouštění z Brna byla ve středu hladina nejvýše na necelých 100 centimetrech. Pro Židlochovice je řízení odtoku z přehrady klíčové, protože leží pod soutokem Svratky se Svitavou a Litavou, což jsou dvě neregulované řeky.

Starosta Jan Vitula (Vaše Židlochovice) na svém facebooku uvedl, že řeka zvládne maximum 550 centimetrů bez přelití do ochráněné části města. Voda by ale mohla začít přetékat přes koupaliště, napsal.

„Za posledních šest hodin jsme zaznamenali srážkové úhrny do 38 milimetrů, nejvyšší byly na Znojemsku a v Beskydech. V závislosti na intenzitě srážek očekáváme další vzestupy, případně kolísání vodních toků. Dnes budou nejvyšší srážkové úhrny v jihovýchodní polovině republiky, na severovýchodních horách a na Opavsku a Ostravsku,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetích stupňů a případně i padesátiletých průtoků předpokládá dnes a v neděli na tocích, které odvodňují Jeseníky. Výrazné vzestupy budou i u toků odvodňujících severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu.

Vodohospodáři stále udržují zvýšené odtoky z nádrží, z Víru a Nových Mlýnů je ještě navýšili. Z Víru aktuálně odtéká 40 metrů krychlových za sekundu, z Vranova 105, z Brna 60 a z Nových Mlýnů 380. „Uvolněné prostory nádrží se postupně plní a další manipulace děláme v závislosti na vývoji situace. Předpovědi jsou proměnlivé,“ dodal Chmelař.

Karlovarský kraj:

Karlovarský kraj zůstává jediným, kde se neočekává vzestup řek kvůli dešti. Hasiče ale dnes zaměstnává silný vítr, který láme stromy a na mnoha místech komplikuje dopravu. Popadané stromy v noci také uzavřely železniční trať mezi Františkovými Lázněmi a Vojtanovem nebo mezi Nejdkem a Novou Rolí. Uzavřená je i silnice Nejdek – Rudná – Přebuz, informoval odpoledne mluvčí krajských hasičů Lukáš Černý.

„Od pátku do dnešní 13:00 jsme vyjížděli celkem ke 180 událostem, z toho ve 152 případech se jednalo o technickou pomoc a konkrétně ve 133 případech šlo o odstranění popadaných stromů. Dvakrát jsme řešili zajištění střechy poškozené vlivem silného větru, několikrát jsme zprůchodňovali vodní tok, do kterého padly stromy. K pádu stromů dochází také do vedení vysokého napětí nebo přímo pádu sloupů, proto aktuálně evidujeme výpadky elektrické energie především v oblasti Ostrova,“ uvedl Černý.

I komunikace Nejdek – Rudná – Přebuz je uzavřena z důvodu pádu stromů. „Komunikaci není možné zprůjezdnit odstraněním padlých stromů, protože v lokalitě stále fouká silný vítr, dochází k pádu dalších stromů a celková situace je v místě nebezpečná. Uzavřením komunikace nedošlo k odříznutí žádné obce ani oblasti, vše je dostupné po objízdných trasách,“ doplnil mluvčí hasičů.

Podle webu Českých drah byla místo uzavřené trati Nejdek – Nová Role nasazena náhradní autobusová doprava, stejně jako na trati do Vojtanova.

Řeky v Karlovarském kraji sice kvůli dešti mírně stoupají, ale jsou zatím daleko i k nejnižšímu stupni povodňové aktivity. Ještě v pátek byly některé toky na úrovni sucha. I říčka Bystřice, která přivádí vodu z Krušných hor a při deštích rychle stoupá, měla ráno hladinu v Ostrově na 63 centimetrech, přičemž prvního stupně povodňové aktivity by dosáhla na 115 centimetrech.

Královehradecký kraj

Povodňová situace v Královéhradeckém kraji byla k 15:00 výrazně lepší oproti předpokladu. Například v Krčíně v Novém Městě nad Metují, kde hrozila padesátiletá voda, meteorologové negativní předpovědi odvolali. Labská přehrada pod Špindlerovým Mlýnem je dostatečně prázdná a nepředpokládá se odtok vyšší než 100 metrů krychlových, což je bezpečné pro okolí řeky v nižších oblastech, vyplynulo z informací odpolední krajské povodňové komise. Intenzivnější srážky se nadále očekávají v Krkonoších a Orlických horách.

Povodňové stupně v kraji platily k 15:20 na 17 místech, z toho třetí stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení, na sedmi, druhý stupeň na pěti stejně jako první stupeň.

Stav ohrožení na horním Labi platil odpoledne pod přehradou Labská ve Špindlerově Mlýně a také výše proti proudu. Třetí stupeň na přehradě ve Špindlerově Mlýně souvisí s jejím upouštěním. Stav ohrožení platil také na Labi ve Vestřevi, pod přehradou Les Království u Dvora Králové nad Labem, dále na řece Úpě v Trutnově v Horním Starém Městě a na Stěnavě v Meziměstí a v Otovicích.

Druhý povodňový stupeň platil v Horním Maršově, ve Zliči, také na Labi ve Stanovicích, na Orlici v Týništi nad Orlicí, na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí. První stupeň překročila hladina Metuje v Maršově nad Metují, Krčíně v Novém Městě nad Metují, Divoká Orlice v Orlickém Záhoří, v Kostelci nad Orlicí a Labe v Hradce Králové pod soutokem Labe a Orlice, vyplynulo z informací na webu Povodí Labe k 15:20.

Starosta největšího krkonošského střediska Špindlerův Mlýn, kde platí stav ohrožení, doporučil návštěvníkům, aby dnes opustili město. Labe, které má kulminovat v neděli ráno, by mohlo zkomplikovat průjezd na hlavní silnici mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem.

Podle mluvčího krajských hasičů Zbyňka Voříška hasiči k 15:00 nemuseli zasahovat u plošných rozlivů řek do obydlených oblastí. Problémy s velkou vodou přesto jsou, například ve Zdoňově na Broumovsku kvůli přelivu vody z rybníku poblíž obce, evakuovali ve spolupráci s obcí 11 rodinných domů. Hasiči vyjíždějí převážně k odstraňování popadaných stromů a větví vlivem silného větru na podmáčené půdě. Na některých místech jsou uzavřené silnice, popadané stromy komplikovali i železniční dopravu.

Liberecký kraj

Na většině území v Libereckém kraji přechodně přestalo pršet, nebo jsou srážky mírné. Hladiny řek v nejvíce zasažených oblastech díky tomu klesají, stav ohrožení byl ve 14:30 na čtyřech tocích včetně Jizery na Semilsku a Smědé ve Frýdlantském výběžku na Liberecku, vyplývá z informací na krajském povodňovém portálu. Podle předpovědi by ale mělo opět začít silně pršet.

TK po jednání povodňové komise Libereckého kraje:

„Co se týká prognózy, tak půlka zpráv je dobrá. Vypadá to, že na většině území kraje by během dneška měly srážky ustat a nemělo by docházet k nárůstu toků. Ta druhá zpráva není úplně dobrá. To je to, že bude dále pršet v Jizerských horách, především na severní straně Jizerských hor. To znamená, že nejvíc zatížená bude Smědá a částečně Jeřice a Lužická Nisa,“ uvedl dnes dopoledne hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Toky by měly kulminovat v noci z neděle na pondělí.

Nejvíce rozvodněných toků je v kraji ve Frýdlantském výběžku. Na třetím stupni je Smědá ve Višňové. Dopoledne byl stav ohrožení i ve Frýdlantu, Raspenavě, Hejnicích a Bílém Potoce. Na těchto místech měli ve 14:30 první nebo druhý povodňový stupeň, v Bílém Potoce dokonce hladina klesla pod první.

Ve Višňové – Předláncích byla Smědá ve 14:30 ve výši 277 centimetrů, stav ohrožení nastává při 240 centimetrech. Višňová je odříznutá od zbytku Frýdlantska a dopravu zajišťuje hasičská evakuační tatra. Hasiči evakuovali i několik obyvatel. Voda z řeky se zatím do domů nedostala, je na silnicích, loukách a zahradách.

Stav ohrožení je nadále i na Jeřici v Mníšku, kde je kvůli tomu uzavřený most u obecního úřadu a do sousedního Oldřichova v Hájích se tak dá dostat jen z druhé strany – od Raspenavy. Jeřice dnes kulminovala na 171 centimetrech v 10:00, o čtyři hodiny později byla o 60 centimetrů níže. Třetí stupeň se vyhlašuje, když je v korytě metr vody. Ve Frýdlantském výběžku je na třetím stupni i potok Oleška v Dětřichově.

Ve zbývajících částech kraje je stav ohrožení na Jizeře v Jablonci nad Jizerou, i tam se situace zatím vyvíjí příznivě. V Jablonečku kulminovala Jizera v 11:00 na 326 centimetrech, což značí pětiletou vodu. Ve 14:30 byla na 242 centimetrech, hranicí pro vyhlášení třetího stupně je 210 centimetrů.

Na druhém stupni je v kraji Řasnice ve Frýdlantu a na prvním Lužická Nise v Hrádku nad Nisou, Kamenice v Plavech na Jablonecku a Mumlava v Harrachově na Jablonecku.

V Libereckém kraji od pátku nejvíce pršelo v horách. Na stanicích Dvoračky v Krkonoších a Smědavě v Jizerských horách napršelo za den a půl dokonce přes 180 milimetrů.

Moravskoslezský kraj

Na několika tocích v Moravskoslezském kraji stouply v noci na dnešek hladiny na třetí povodňový stupeň, což je stav ohrožení. Hasiči čerpají vodu ze sklepů a nejvíce zásahů zatím mají na Ostravsku. ČTK to řekli mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková a mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

TK po zasedání moravskoslezské povodňové komise:

V Povodí Odry byly dnes ráno zvednuté hladiny toků na více než dvaceti místech a byl tam v platnosti některý z povodňových stupňů. Převážná část ale byla v Olomouckém kraji. V Moravskoslezském kraji je stav ohrožení podle Vlčkové hlášen na Stružce v Rychvaldu na Karvinsku, Polančici v Polance nad Odrou nebo Porubce ve Vřesině. „V současné době máme zhruba na 21 místech povodňové stupně, ale ta situace se mění. V celém povodí máme osm třetích stupňů povodňové aktivity,“ uvedla po 06:00 Vlčková.

Nejvíce za poslední týden pršelo v povodí v Rychlebských horách a Jeseníkách, kde to bylo od 150 do 260 milimetrů. „Nečekaně vysoký úhrn srážek je také v ostravsko-karvinské pánvi, a to od 130 do 160 milimetrů za týden,“ řekla Vlčková. V Beskydech za týden napršelo od 30 do 100 milimetrů. Většina srážek ale na všech místech spadla v posledních dvou dnech. „V povodí řeky Opavy se očekává průtok dvaceti až padesátileté vody, na Odře se počítá zatím deseti až dvacetiletá voda a v Bohumíně se čeká pěti až desetiletá voda,“ řekla mluvčí.

Přehrady už zastavily vypouštění, kterým se tvořil prostor pro záplavovou vodu. „Už naopak zadržují vody, máme tam dostatečný prostor. Máme k dispozici 82 milionů metrů krychlových,“ doplnila Vlčková.

Hasiči začali intenzivněji vyjíždět od půlnoci, do rána mají přes 200 zásahů. Nejvíce na Ostravsku a počet výjezdů nadále roste. „Samozřejmě jich k ránu začíná přibývat. Lidé se probouzejí a zjišťují, co se děje. Je to zatím klasické čerpání vody z garáží, ze sklepů, čištění kanálových vpustí, likvidace lagun. Máme i pár událostí spojených s větrem, ale těch bylo opravdu málo,“ řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp.

Olomoucký kraj

Řeka Bělá v Mikulovicích na Jesenicku dnes odpoledne kvůli vydatnému dešti a rychlému vzestupu hladiny dosáhla extrémního povodňového stupně. Obyvatele několika záplavami ohrožených ulic vyzvala radnice k urychlené evakuaci. Na dalších 11 místech v Olomouckém kraji je třetí stupeň, tedy ohrožení, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMI). Olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN) dnes kvůli záplavám vyhlásil na celém území Olomouckého kraje stav nebezpečí.

Briefing k situaci v Olomouckém kraji:

  

Hladina Bělé v Mikulovicích nyní dosahuje 344 centimetrů, hranice pro extrémní povodeň tam je 334 centimetrů. Podle předpovědi by hladina Bělé měla v Mikulovicích dál stoupat. „Z důvodů nepříznivého vývoje počasí a aktuálního stavu řeky Bělá vám důrazně doporučujeme evakuaci v oblasti ulic V Zátiší, Hlucholazská, Kamenická, Hlavní, Nábřežní Hradecká, Za Elektárnou. Je velmi pravděpodobné, že v následujících hodinách bude muset být evakuace nařízena,“ oznámila na sociálních sítích radnice v Mikulovicích.

Povodně nyní v Olomouckém kraji nejvíc ohrožují právě města a obce na Jesenicku, kde na několika místech hladiny řek překročily třetí stupeň. V Jeseníku hasiči kvůli hrozbě záplav evakuují dvě ulice, preventivní odsun se týká zhruba dvou stovek lidí. Hladiny řek v Jeseníkách stále stoupají. Další evakuace na Jesenicku budou podle Suchánka zřejmě následovat v odpoledních a večerních hodinách. V Jeseníku a okolních obcích jsou připravena evakuační centra.

Dnešní vyhlášení stavu nebezpečí umožňuje krizovým orgánům například vydat zákaz vstupu, pobytu či pohybu osob na vymezeném místě či nařídit evakuaci obyvatelstva. Opatření se mohou týkat také například přednostního zásobování nebo nasazení vojáků. Od neděle tak kromě povodňové komise bude zasedat i krizový štáb kraje, který bude operativně řešit problémy způsobené záplavami. „Jesenicko zůstává v čele (povodněmi) ohrožených území v rámci krajů, řeka Bělá je nejkritičtější místo v rámci našeho území,“ uvedl Suchánek.

Nejhorší situace podle Suchánka panuje na Jesenicku, povodněmi je ale ohroženo také sousední Šumpersko. Problémy lze očekávat hlavně v Jeseníku, Bělé pod Pradědem, Mikulovicích či Písečné. Komplikovaná situace je také v okolí Desné na Šumpersku pod přečerpávací vodní elektrárnou Dlouhé stráně. V Jeseníkách stále prší a půda je nasáklá vodou, takže dešťová voda rychle odtéká do řek a potoků.

V Jeseníku kvůli rozvodněné říčce Bělá hasiči zahájili evakuaci dvou ulic. V případě potřeby budou na Jesenicko přivolány policejní na armádní vrtulníky.

Na tocích, které odvodňují Jeseníky, předpokládají meteorologové nejvyšší vzestupy hladin řek a potoků s četným překročením třetích povodňových stupňů a případně i padesátiletých nebo stoletých průtoků dnes a v neděli. Od čtvrtka do konce týdne může podle Českého hydrometeorologického ústavu na návětří Jeseníků napršet i přes 500 milimetrů srážek, tedy 500 litrů vody na metr čtvereční. Situace se kvůli tomu může podobat roku 1997, kdy Olomoucký kraj po vydatných deštích zasáhly ničivé povodně.

Pardubický kraj

Kvůli rozvodněné řece Novohradce muselo být vyklizeno šest domů v Lozicích a dva v blízké Luži na Chrudimsku. Celkem muselo z domů odejít asi 20 lidí. Evakuovány musely být také chatové oblasti v Hrobicích a Němčicích na Pardubicku. Jeden více než 80letý muž odejít odmítl, uvedla mluvčí krajské policie Markéta Janovská.

V Pardubickém kraji je na nejvyšším třetím povodňovém stupni Novohradka v Luži a Úhřeticích, Třebovka v Ústí nad Orlicí a další menší toky. Přehrady se plní. Vyplývá to z údajů Povodí Labe a Českého hydrometeorologického ústavu. Deště mají pokračovat celý víkend.

Stav ohrožení platí na Třebůvce v Hraničkách, Jevíčce v Chornici, na Žejbru v Rosicích a Podolském potoce v Barchově. Na nižším druhém povodňovém stupni jsou Chrudimka v Padrtech a Nemošicích, Loučná v Cerekvici nad Loučnou, Třebovka v Ústí nad Orlicí a Třebůvka v Mezihoří. Několik toků je na prvním stupni zvaném bdělost.

Podle hejtmana Martina Netolického (3PK/SOCDEM) je největší ohrožení v Luži, situace je ale zvládnutelná. Situaci na Orlickoústecku považuje za relativně stabilní, velmi dobře podle něj fungují protipovodňová opatření na řece Třebovce, rybník Hvězda má dostatečný retenční prostor k zadržení dalších přívalů vody. Osvědčily se také suché poldry na horních tocích. Voda je rozlitá zejména na tradičních místech jako Černovír, Červená či Brandýs nad Orlicí.

Podle Povodí Labe zbývá dostatečný zásobní prostor v přehradách Pastviny na Divoké Orlici, Hamry na Chrudimce Seč. Podnik předpokládá postupné dosažení některých povodňových stupňů v dalších místech, hlavně na dolních úsecích a na středním a dolním Labi.

Plzeňský kraj

Na třetí stupeň povodňové aktivity stoupla v noci na dnešek Otava na jihu Plzeňského kraje. Na stupeň ohrožení vystoupala Otava v Rejštejně a v Sušici. Zatímco před týdnem řekou protékalo okolo čtyř až pěti metrů krychlových za sekundu, dnes nad ránem v Sušici Otavou teklo 136 krychlových metrů za vteřinu. Hladina řeky stoupla ze 40 centimetrů před pár dny na 177 centimetrů. Uvádí to data Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ).

Zvýšila se i hladiny Vydry, která v Modravě dosáhla na druhý stupeň. Dnes dopoledne na druhý stupeň, což je stav pohotovosti, stoupla i hladina Křemelné, na prvním stupni je Ostružná. Všechny tyto toky jsou v povodí Vltavy. Voda ze šumavských kopců tak bude pokračovat do jižních Čech.

Stoupla ale i hladina Klabavy na Rokycansku, jejíž voda vtéká do Berounky. Dosahuje tam v Hrádku už druhého stupně. Zatímco ještě v pátek Klabavou v Hrádku protékalo 0,3 krychlového metru vody za sekundu, dnes dopoledne už řekou teklo 30 krychlových metrů vody, tedy 100krát více než v pátek ráno. Podle předpovědi hydrologů by Klabava v Hrádku mohla v noci na pondělí dosáhnout až na třetí stupeň, stav ohrožení. Na stupni bdělosti je Klabava i ve Strašicích.

Meteorologové vydali varování před extrémními srážkami a rizikem záplav pro jihovýchodní část Plzeňského kraje. V jeho zbytku by měly srážky být méně intenzivní. Kromě vody ale v kraji hrozí silný vítr. Už v noci hasiči vyjížděli k několika případům pádu stromů.

Středočeský kraj

Labe v Mělníku dosáhlo dnes podvečer druhého povodňového stupně, třetí je očekáván ve 23:00. Město dá dostavět mobilní protipovodňovou hráz do plné výšky, informoval dnes mluvčí mělnické radnice Jan Denemark Nováček.

Mobilní protipovodňovou hráz začalo město stavět po pokynu starosty Tomáše Martince (ODS) v pátek, dnes ráno byla základní část hotová. „Dostavěná by měla být v neděli v poledne, což s ohledem na stoupání hladiny s dostatečnou časovou rezervou,“ doplnil Nováček. Zavřená už také jsou první ze dvou povodňových vrat.·

Lidé se mohou obracet na informační linky městské policie 315 622 322 a 315 635 129. Mělnická radnice všechny aktivity jsou koordinované s okolními obcemi. Jsou jim také v mělnické hasičské zbrojnici k dispozici pytle na písek. Středočeský kraj také organizuje přípravu naplněných pytlů, a to v Říčanech u Prahy. Krajská správa a údržba silnic zajistila 250 tun písku, hejtmanství získalo ze Správy státních hmotných rezerv 60.000 pytlů. Do jejich plnění se zapojili vězni z vinařické a příbramské věznice.

Ve středních Čechách také stoupá hladina Sázavy. Ve Zruči nad Sázavou dosáhla druhého povodňového stupně dnes po 15:00. Vedení města na webu informovalo, že upravená předpověď počítá s maximální výšku hladiny řeky na 3,1 metru, a to v noci na pondělí. Neměl by tedy být dosažen třetí povodňový stupeň. Voda podle předpokladů zatopí část cyklostezky a v případě potřeby se budou evakuovat obyvatelé z Nádražní ulice. Dnes dopoledne středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) upozornila, že už nehrozí katastrofické scénáře situace na Sázavě a evakuace míst u řeky byla odložena. Na druhém povodňovém stupni je též Sázava v Kácově.

Ústecký kraj

Ústí nad Labem dnes rozhodlo o stavbě protipovodňové stěny na pravé straně řeky, práce začnou v neděli. Na levé jí technici začali montovat dnes ráno, řekl ČTK po zasedání povodňové komise primátor Petr Nedvědický (ANO). Drobné omezení platí nyní kvůli tomu v dopravě do centra města. Labe by mohlo kulminovat na třetím povodňovém stupni při výšce 780 centimetrů, stěna na Střekově ochrání obyvatele do výšky hladiny devět metrů.

Hladina Labe ještě před týdnem byla na úrovni metru, stoupat začala po odpouštění přehrad na Vltavě, která se do Labe vtéká, a po intenzivních srážkách. Dnes platí po celém dolním toku první povodňový stupeň. Provoz na křižovatce Pětimostí v centru krajského města je pouze omezen, vypnuté je trolejové vedení.

Z preventivních důvodů začne stavba mobilních zábran na Střekově. „Dneska už bude městská policie vyzývat občany, aby si odstranili vozidla z nábřeží a v neděli začnou samotné práce,“ uvedl primátor. Stavba trvá zhruba 15 hodin, proto je podle Nedvědického důležité začít s předstihem.

Pokud bude fungovat klapka u tzv. povodňové vany na hlavní silnici u Labe, neměl by ani nejvyšší povodňový stupeň znamenat pro obyvatele krajského města výrazné omezení. Přes šest metrů se dostalo Labe v Ústí nad Labem naposledy na začátku ledna.

Kraj Vysočina

Na Vysočině je kvůli záplavám zavřený most přes řeku Jihlavu v Bítovčicích a úseky silnic u Koroužného a Křižánek na Ždársku a mezi Malčí a Vískou na Havlíčkobrodsku. Na vozovku třetí třídy z Křižánek na České Milovy se odpoledne vylila řeka Svratka v místě Rychtářky a na silnici stejné třídy mezi Malčí a Vískou řeka Doubrava. Vyplývá to z údajů kraje a facebooku obce Křižánky.

Hladiny toků na Vysočině se kvůli intenzivním dešťům zvedly a někde se stále zvyšují. Třetí povodňový stupeň platí na Svratce v Dalečíně a Borovnici na Ždársku a na Želivce v Želivě na Pelhřimovsku a na Želetavce v Jemnici na Třebíčsku. Podle Českého hydrometeorologického ústavu další řeky stouply na první nebo druhý povodňový stupeň. Na Doubravě v Bílku u Chotěboře platí druhý stupeň, hladina se tam od čtvrtka navýšila o víc než 1,5 metru.

V Bítovčicích na Jihlavsku byl kvůli zvýšené hladině v řece uzavřený most přes Jihlavu dopoledne. Za řekou bydli asi 100 lidí, podle hejtmana Vítězslava Schreka (ODS a STO) jim zůstalo spojení přes lávku a záchranáři se tam mohou dostat po cyklostezce. Lidem bylo nabídnuté krizové ubytování.

Silnice druhé třídy do Koroužného na Ždársku byla zavřená v noci na dnešek kvůli havarijnímu stavu svahu v místech, kde stavbaři budují opěrnou zeď. Do obce se dá jezdit jen po místní komunikaci od Bolešína.

Hasiči dnes stavěli další protipovodňové zábrany ve městech u Sázavy. Podle posledních prognóz by další vývoj na tocích v kraji nemusel být tak hrozivý, jak to vypadalo v minulých dnech. Platí však také to, že území je nasycené vodou a stále je riziko lokálních povodní, případně vylití řek z koryt, řekl novinářům hejtman po dopoledním jednání krajské povodňové komise.

Hasiči na Vysočině dnes měli kvůli počasí okolo 300 výjezdů. Uvedli to na webu.

Na Vysočině bude podle meteorologů místy pršet i v noci na neděli, vydatnější déšť znovu očekávají v neděli ráno. Kvůli větru s nárazy 70 až 90 kilometrů v hodině se dají čekat vývraty stromů.

Zlínský kraj

Vodní toky ve Zlínském kraji by se v noci neměly moc rozlít. Mimořádné situace mohou nastat jen lokálně, řekl novinářům po dnešním zasedání krajské povodňové komise hejtman Radim Holiš (ANO). Největší potíže v regionu aktuálně působí velká voda v okolí Valašského Meziříčí na Vsetínsku, kde se vylily z koryt některé potoky.

Briefing po zasedání povodňové komise Zlínského kraje:

„Dnešní noc rozhodne o tom, jaké škody tato voda udělá. Chtěl bych všechny požádat, aby byli maximálně obezřetní,“ řekl Holiš. Varoval před pády stromů i zaplavením silnic bahnem a kamením. Vyhlášení stavu nebezpečí, který ode dneška platí v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, zatím hejtman ve Zlínském kraji nepředpokládá.

Dosud byla v kraji nutná evakuace 111 klientů domova pro seniory v kroměřížské místní části Vážany, kde se rozvodnila říčka Kotojedka. V Brankách na Vsetínsku evakuovali hasiči jednoho seniora. V pátek zasahovali hasiči v kraji u 134 událostí, do dnešních 15:00 jich bylo skoro 200, což je podle ředitele krajských hasičů Víta Rušara desetinásobek běžného stavu. „Hasiči řeší zejména popadané stromy, čerpání sklepů, zaplavené silnice,“ řekl Rušar.

Více hovorů na tísňové lince přijímá v regionu také policie. Podle náměstka krajského policejního ředitele Bohdana Varyše jsou to zejména dotazy na průjezdnost komunikací. Uzavřené jsou nyní podle něj kvůli zaplavení některé silnice v okolí Valašského Meziříčí a Kelče na Vsetínsku. Naopak záchranáři v kraji větší počet výjezdů nebo hovorů na tísňovou linku zatím nezaznamenali.

Vodohospodáři podle Pavla Cenka ze státního podniku Povodí Moravy udržují v regionu předpuštěné nádrže, aby mohly pojmout co nejvíce vody. „Prognóza, která je z hlediska průtoků zejména ohledně Bečvy a ohledně Moravy je o něco příznivější než včera (v pátek),“ řekl Cenek.

Hladina řeky Moravy v Kroměříži by podle něj mohla kulminovat v noci z neděle na pondělí. Níže po toku, tedy v Otrokovicích na Zlínsku nebo Uherském Hradišti, dosáhne její hladina maxima později. Podle předpokladu meteorologů bude na Moravě dosažen třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení. Dnes v podvečer platil podle údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) ve Zlínském kraji na Bystřičce nad stejnojmennou nádrží na Vsetínsku a na Juhyni v Kelči.

Podíl
Exit mobile version