Komerční prezentace Aktualizace: 24.07.2024 12:56

Klášterec nad Orlicí (Orlickoústecko) – Za dvě dekády čeští celníci odhalili 47 nelegálních výroben tabákových výrobků. Za tu dobu zajistili více než 240 milionů cigaret a 950 tun tabáku, což představuje daňové úniky 2,2 miliardy korun. V poslední doby se nelegální továrny přesouvají z východu na území Evropské unie. Novinářům to dnes řekli zástupci Generálního ředitelství cel. O další miliardy přichází stát kvůli nákupu levnějších cigaret českými zákazníky v zahraničí.

Produkty z tuzemských nelegálních výroben tabáku často putují do západních zemí. Naopak mnoho nekolkovaných cigaret se na území republiky dostane ze zahraničí, protože tam jsou levnější. Podle výkonného ředitele Českého sdružení pro značkové výrobky Lukáše Horáka dosahuje podíl cigaret bez českého kolku aktuálně 15 až 20 procent domácí spotřeby. „Je to způsobeno velkými cenovými rozdíly, které vznikly v poslední době mezi Českou republikou a zejména Polskem. Příjmy státního rozpočtu jsou tak kráceny o deset až 12 miliard ročně,“ řekl Horák.

Nelegální výroba se podle celníků postupem let profesionalizuje. V minulosti existovaly rukodělné manufaktury na výrobu cigaret, které byly nekvalitní, krabičky se plnily a lepily ručně. Mnohdy obsahovaly jen 18 až 19 kusů. Starší repasované výrobní stroje vyráběly 2500 kusů za minutu. Menší stroj za stejný čas vyrobil 700 cigaret, díky velikosti se dal snadněji převážet.

Později organizované skupiny přecházely na modernější a výkonnější stroje. Před dvěma lety celníci zajistili zařízení, které mělo výrobní kapacitu až 5000 cigaret za minutu. Vážilo 15 tun a skládalo se z výrobního a balicího stroje na řezání a úpravu tabáku, kompresorů, vývěvy a dopravníku. Investice do takové výroby včetně pronájmu, stavebních úprav a logistiky je kolem deseti milionů korun.

Výrobny nejčastěji bývají v areálech, kde jsou sklady nebo zemědělské usedlosti. Jedna nenápadná byla před dvěma lety na Olomoucku, daňový únik tehdy činil 170 milionů korun. „Byla v jedné malé vesnici poblíž Olomouce. Lidé, kteří tam pracovali, prakticky nevycházeli ven. Výroba byla autonomní, generátor jim vyráběl elektřinu. Umějí to zařídit tak, že si toho ve vesnici nikdo nevšimne,“ řekl generální ředitel Generálního ředitelství cel Marek Šimandl. Továrny se navíc často přesouvají, dodal.

Dřív byly továrny více na východě, současný trend je, že se přesouvají na území Evropské unie, například na Slovensko, do Polska a Česka. „Odtud putují cigarety do západních států, jako je Francie nebo Velká Británie. Válka na Ukrajině způsobila, že výroba cigaret tam není možná,“ řekl Michal Šimůnek ze sekce Pátrání Generálního ředitelství cel.

Nelegální výroba bude podle Šimůnka minimálně stagnovat, nebo poroste. „Záleží to na poptávce západního trhu, bude to minimálně na současné úrovni, ale můžeme očekávat i navýšení nelegální výroby,“ řekl Šimůnek. Bude záležet i na vývoji spotřební daně v jednotlivých zemích a potřebě organizovaného zločinu financovat své další aktivity, dodal.

Podíl
Exit mobile version