Komerční prezentace Aktual.: 7.09.2024 21:23

Tbilisi – Čeští fotbalisté nezvládli vstup do nového ročníku Ligy národů a v úvodním utkání skupiny B1 utrpěli v Gruzii debakl 1:4. Tříbrankovým rozdílem naposledy prohráli vloni v říjnu v Albánii v evropské kvalifikaci ještě za předchozího trenéra Jaroslava Šilhavého. Gruzínce poslal v Tbilisi v 33. minutě do vedení z penalty Chviča Kvaracchelija, mezi 53. až 66. minutou se pak trefili Giorgi Čakvetadze, Georges Mikautadze a Giorgi Kočorašvili. V závěru snížil střídající Lukáš Kalvach.

Svěřencům trenéra Ivana Haška nevyšlo první utkání v sezoně a od nepovedeného mistrovství Evropy v Německu, kde uhráli jen remízu 1:1 s Gruzií a nepostoupili ze skupiny. V posledních čtyřech zápasech reprezentanti nezvítězili a třikrát utrpěli porážku. V úterý zakončí zářijový sraz utkáním v Praze s Ukrajinou, která v azylu na Letné nečekaně podlehla Albánii 1:2.

„Všichni mají naprosté právo nás kritizovat, protože výkon byl hrůzostrašný. Není se na co vymlouvat, byli jsme horší. Největší zodpovědnost za ten výsledek mám já jako trenér,“ řekl na tiskové konferenci Hašek, který převzal mužstvo na začátku ledna.

Oproti vzájemnému duelu na Euru nastoupil český celek z různých důvodů s pěti změnami v základní sestavě. Jeden ze tří nováčků v nominaci Ryneš dostal hned šanci v zahajovací jedenáctce.

Podobně jako na šampionátu v Německu začal národní tým aktivněji, skóre ale otevřít nedokázal. V sedmé minutě hlavičkoval po centru z levé strany nejlepší český střelec v aktuálním kádru Schick, své 21. branky v reprezentaci se ale nedočkal, neboť gólman Mamardašvili stihl u tyče zasáhnout. Krátce nato po rohu zamířil hlavou Krejčí nad.

Před polovinou úvodního dějství se zranil Ryneš a v 26. minutě přepustil místo spoluhráči ze Sparty Zelenému. Gruzínci se postupně zvedli a v 28. minutě poprvé výrazněji zahrozili, Kočorašvili se obtočil kolem Krále a o kousek minul vzdálenější tyč.

Ve 33. minutě už domácí vyprodaný stadion pro 27 tisíc diváků rozjásali. Po brejku a Čakvetadzeho přihrávce zastavil Krejčí ve vápně Kvaraccheliju nedovoleně a sám faulovaný z penalty nezaváhal. „Penalta byla moje chyba,“ řekl Krejčí.

Neapolský útočník dal 17. gól v reprezentačním „áčku“ a upevnil si pozici nejlepšího střelce aktuálního gruzínského celku. Český tým stejně jako ve vzájemném souboji na Euru prohrával v poločase po pokutovém kopu 0:1.

Hašek po pauze dvakrát vystřídal a místo Krále s Čvančarou nasadil Kalvacha s Lingrem. K vyrovnání to ale nepovedlo, naopak v 53. minutě Gruzínci zvýšili. Kvaracchelija přihrál Čakvetadzemu a ten vyřešil přečíslení dvou na jednoho střelou mezi nohy gólmana Kováře.

Český tým byl na trávníku naprosto bezradný a za dalších 10 minut inkasoval potřetí. Ločošviliho centr z levé strany podskočil Krejčí a střelec ze vzájemného duelu na Euru Mikautadze o zem poslal míč z voleje za Kováře. „Na zadní tyči mi zakončuje hráč, to je o mém postavení,“ podotkl Krejčí.

Haškovi svěřenci se sesypali a v 66. minutě dostali čtvrtý gól. Na Čakvetadzeho centr za obranu si naběhl Kočorašvili a hlavou překonal Kováře. Český tým inkasoval čtyři branky v jednom utkání poprvé od předloňského domácího debaklu 0:4 s Portugalskem v Lize národů.

Na opačné straně Mamardašvili se štěstím zlikvidoval Hložkův pokus z přímého kopu, aspoň jednoho gólu se přesto hosté dočkali. Lingrovu střelu ještě vyrazil brankář, ale balon pak v 80. minutě povedeným volejem těsně zpoza vápna napálil s pomocí břevna do sítě další střídající hráč Kalvach. Plzeňský záložník v národním mužstvu skóroval poprvé.

„Neřekl bych, že jsme do zápasu vstoupili špatně nastaveni. Do 20. minuty jsme byli lepší, pak už to nebyl z naší strany dobrý fotbal, byla to hrůza. Největší rozdíl byl v rychlosti hráčů. Je to smutný příběh, když venku dostanete čtyři góly z protiútoků,“ uvedl Hašek.

Víc už hosté závěr zdramatizovat nedokázali a Hašek den po 61. narozeninách prožil výsledkově nejhorší zápas u české reprezentace. Gruzínci po postupu do osmifinále Eura potvrdili formu a výbornou bilanci doma, kde prohráli jediný z posledních 14 duelů.

Liga národů nahrazuje přípravné zápasy a reprezentacím dává dodatečnou šanci zabojovat o účast na závěrečných turnajích. Čtvrtý ročník je propojen s bojem o mistrovství světa v roce 2026. Čtyři nejlepší celky, které neuspějí v klasické kvalifikaci, se dostanou do play off o šampionát.

Hlasy po utkání:

Willy Sagnol (trenér Gruzie): „S výjimkou prvních a posledních 10 minut jsme hráli velmi dobrý fotbal. Byl to jeden z nejlepších zápasů za poslední tři roky. Z naší strany byl cítit týmový duch, dobrá organizace hry. O přestávce jsme se zaměřili na některé detaily, které bylo potřeba ve druhém poločase napravit a vylepšit. Hráči odvedli skvělou práci, dnes jsem velmi šťastný trenér. Teď jedeme do Albánie. V první řadě musíme nabrat síly, protože dnes jsme se hodně vydali.“

Ivan Hašek (trenér Česka): „Těžká chvíle. Když hrajete takovýhle fotbal, musíme se všichni zamyslet nad důvodem. Chybělo mi v tom zápase všechno. Prohrát se může, ale takovýmhle způsobem je to neakceptovatelné. Moc mi vadilo, že odcházíme ze hřiště s hlavou dole, bez emocí. Jakmile jsme dostali druhý gól, všichni jsme padli dolů. Do 20. minuty jsme byli lepší, pak už to nebyl z naší strany dobrý fotbal, byla to hrůza. Je to smutný příběh, když venku dostanete čtyři góly z protiútoků. Kritika teď bude naprosto oprávněná, byli jsme hrozní. Za tři dny musíme ukázat jinou morálku a připravenost na zápas. Musíme s Ukrajinou vyhrát, jinak nemáme šanci v téhle skupině Ligy národů uspět.

Tomáš Souček (kapitán Česka): „Jeden z nejhorších zápasů v nároďáku, co jsem hrál. Možná i ten nejhorší. Jedna věc je výsledek, ale druhá věc je i odvedená hra. Dopředu tam nebylo absolutně nic, dozadu pak strašně moc chyb. Občas jsem měl pocit, že jsme se v nějakých situacích chovali jak žáčci. Gruzínci chodili do protiútoků a dávali z toho góly. Měli jsme si toho po zápase v šatně hodně co říct a ještě určitě budeme. Měli jsme proslov, pár kluků si vzalo slovo, takhle nemůžeme hrát za českou reprezentaci. Za tři dny máme možnost se zlepšit, to je naše výhoda.“

Lukáš Provod (záložník Česka): „Zápas se nám extrémně nepovedl. Prvních 20 minut bylo ještě jakž takž solidních, ale od té doby nevím, co se dělo. Byli jsme neorganizovaní, chybělo tomu asi úplně všechno. Brejky jsme měli zachytávat mnohem lépe, od prvního gólu, který jsme dostali, se to začalo sypat. Budeme si to muset důkladně rozebrat a odehrát úplně jiný zápas s Ukrajinou. Když budeme hrát takhle, prohrajeme s každým.“

Ladislav Krejčí (obránce Česka): „Upřímně jsem asi nezažil nic podobného. Chtěli jsme presovat, ale byli jsme všude pozdě. Vytahovali si nás, je to o naší součinnosti. Dopředu jsme si nevytvořili skoro nic. Dostali jsme tři branky během pár minut, to není pro týmové sebevědomí nic dobrého. Vyžrali jsme si to až do konce. Musíme k tomu přistupovat úplně jinak.“

Zdroj: ČT sport.

1. kolo fotbalové Ligy národů:

Skupina B1:

Gruzie – Česko 4:1 (1:0)

Branky: 33. Kvaracchelija z pen., 53. Čakvetadze, 63. Mikautadze, 66. Kočorašvili – 80. Kalvach. Rozhodčí: Grinfeeld – Hassan, Jarkoni – Adler (video, všichni Izr.). ŽK: Kvaracchelija, Nonikašvili, Kočorašvili – Coufal, Král, Ladislav Krejčí II.

Sestavy:

Gruzie: Mamardašvili – Gvelesiani (88. Gogličidze), Kašija, Dvali – Kakabadze (75. Gočoleišvili), Kočorašvili, Kiteišvili (75. Nonikašvili), Ločošvili – Čakvetadze (75. Davitašvili) – Mikautadze (75. Zivzivadze), Kvaracchelija. Trenér: Sagnol.

Česko: Kovář – Zima, Hranáč, Ladislav Krejčí II – Coufal, Souček, Král (46. Kalvach), Ryneš (26. Zelený) – Provod (76. Šulc), Čvančara (46. Lingr) – Schick (68. Hložek). Trenér: Hašek.