Ostrava – Čeští hokejbalisté vyhráli v semifinále domácího mistrovství světa v Ostravě nad Finskem 8:1, postoupili potřetí za sebou do boje o zlato a budou útočit na první triumf od roku 2011 z Bratislavy. V nedělním finále se svěřenci trenéra Davidy Kuny utkají od 15:15 se Spojenými státy americkými, které zvítězily nad Kanadou 4:3. Ženský národní tým získal potřetí za sebou stříbro. V repríze finále z roku 2024 podlehl Spojeným státům americkým 0:1.

Češi získali zlato i v letech 1998 v Litoměřicích a 2009 v Plzni. Druzí skončili sedmkrát včetně minulých dvou šampionátů. K tomu přidali tři bronzy a bez medaile zůstali dosud jen dvakrát. Američané jsou ve finále teprve podruhé, v roce 2015 v Zugu podlehli Slovensku.

„Utkání se nám povedlo nadmíru. Finsko má velmi kvalitní tým, což prokázalo v několika předchozích zápasech na turnaji. Hlavně se postaralo o velké překvapení vyřazením Slovenska. K semifinále jsme proto přistoupili s maximální pozorností a respektem. K tomu, že jsme zápas takhle skvěle zvládli, určitě přispěl náš gól do šatny v závěru první třetiny a následný perfektní nástup do druhé části,“ řekl Kuna oficiálnímu webu turnaje.

Za výhrou vykročil stále neporažený český tým už po 51 sekundách semifinále, kdy se z levého kruhu trefil Samuel Neo Kucharčík. Ve 14. minutě vyrovnal Tomi Jeskanen, ale Češi se vrátili do vedení v poslední sekundě úvodní části, kdy Vojtěch Jágr dorazil míček do odkryté branky po střele Martina Kubíčka.

Ve druhé části domácí čtyřmi góly zlomili odpor Finů, které na úvod turnaje porazili po přestřelce 8:6. V 17. minutě se prosadil dorážkou Lukáš Lhota a za 101 sekund zakončil akci Jana Čejky také bekhendem Dalimil Zvonek. Ve finském brankovišti nahradil Villeharta Kuusama Louis Herpin a po 37 sekundách ho překonal Vít Rozlílek. Ve 23. minutě bekhendem mezi betony skóroval podruhé.

Po 18 sekundách závěrečné části se prosadil podruhé v utkání také Jágr. V 37. minutě se těsně po skončení přesilovky trefil z pozice mezi kruhy Lhota a také se zařadil mezi dvougólové střelce.

„Ve finále nás čekají USA. Určitě se na ně dobře připravíme a budeme se snažit předvést náš nejlepší hokejbal. V kabině momentálně panuje dobrá nálada, ale nijak to nepřeceňujeme. Postup do finále je skvělý úspěch pro fanoušky, pro celou Českou republiku i pro hokejbal jako takový. Dvě předchozí finále nám sice nevyšla, ale zítra to můžeme konečně urvat na naši stranu,“ dodal Kuna.

České hokejbalistky nedokázaly oplatit Američankám porážku z Vispu 0:3 a v sedmém utkání na turnaji poprvé prohrály. V základní skupině přitom USA zdolaly 2:1 po samostatných stříleních.

O druhém titulu Američanek na historicky desátém šampionátu rozhodla v 18. minutě Brooklyn Schneiderhanová. Domácí tým nedokázal brankářku Maxie Weiszovou překonat.

Češky nenavázaly na jediné zlato z roku 2017 z Pardubic. Mají medaili ze všech šampionátů, získaly čtvrté stříbro a pětkrát braly bronz. Všechny cenné kovy mají obránkyně Petra Herzigová a útočnice a kapitánka Lucie Manhartová, které pokazilo průběh finále zranění.

MS v hokejbalu v Ostravě:

Muži:

Semifinále:

Česko – Finsko 8:1 (2:1, 4:0, 2:0)

Branky: 15. a 31. Jágr, 17. a 37. Lhota, 20. a 23. Rozlílek, 1. Kucharčík, 19. Zvonek – 14. Jeskanen. Rozhodčí: De Luca (USA), Robertson (Kan.). Vyloučení: 0:1. Bez využití. Diváci: 3500.

USA – Kanda 4:3 (1:1, 3:0, 0:2).

 

O 5. místo: Švýcarsko – Slovensko 3:2 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 – 1:0).

O 7. – 12. místo: Indie – Rakousko 5:2 (1:1, 2:0, 2:1).

O 11. místo: Kajmanské ostrovy – Německo 12:2 (4:0, 4:0, 4:2).

 

Ženy:

Finále: Česko – USA 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka: 18. Schneiderhanová.

O 3. místo: Kanada – Slovensko 7:1 (3:0, 2:1, 2:0).

‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}

Share.
Exit mobile version