Komerční prezentace Aktual.: 14.09.2024 21:24

Valencie – Čeští tenisté hrají v závěrečném utkání skupinové fáze Davisova poháru s Francií po dvouhrách 1:1. Jiří Lehečka prohrál s Arthurem Filsem 7:6, 5:7, 4:6 a nenavázal na předchozí vítězství Jakuba Menšíka, který po dvou odvrácených mečbolech porazil Arthura Rinderknecha 2:6, 6:3, 7:5. O vítězi, který obsadí konečné třetí místo ve skupině C, rozhodne závěrečná čtyřhra.

Do deblu kapitán Jaroslav Navrátil nahlásil Menšíka a Adama Pavláska, Francouzi by měli hrát s dvojicí Pierre-Hugues Herbert, Édouard Roger-Vasselin. Složení se ale může změnit.

Češi prohráli i vinou zdravotních potíží se Španělskem i Austrálií 0:3 a nemohli již stejně jako Francouzi ze základní skupiny postoupit. Nezopakují tak loňskou účast ve čtvrtfinále. Proti dnešnímu soupeři se museli obejít bez jedničky Tomáše Macháče, který oba předchozí duely se Španělem Carlosem Alcarazem a Australanem Alexeiem Popyrinem kvůli zdravotním potížím vzdal.

Prostějovský rodák Menšík prohrál první set za půl hodiny. Od té chvíle už ale nepřišel ani jednou o servis a duel otočil. Druhý set získal díky brejku ve čtvrté hře. Ve třetí sadě odvrátil za stavu 4:5 při servisu dva mečboly, vyhrál zbývající tři gamy a utkání zakončil esem. Zaznamenal pro Česko první výhru na turnaji.

„Emoce jsou veškeré. Nepodařilo se mi zachytit začátek, nezačal jsem nejlépe. Postupem času jsem se ale dostal zpět do zápasu. Jsem moc rád, že i když nevyšel první set, dokázal jsem se i po těch neúspěších v předchozích dnech vrátit. Tuto výhru jsme potřebovali nejen pro náš tým, ale i pro fanoušky,“ řekl České televizi Menšík.

Dvaadvacetiletý Lehečka, který nastupoval do duelu se světovou pětadvacítkou Filsem po viróze, vyhrál první set v tie-breaku, v němž uspěl 7:5. Ve druhé sadě český tenista nevyužil v šesté hře tři brejkboly a Fils díky brejku v 11. gamu srovnal.

Ve třetím setu sice Lehečka dotáhl nepříznivý stav 1:3, v sedmé hře ale znovu přišel o servis a Fils duel dopodával. Lehečkovi nepomohlo ani 15 es, doplatil na 60 nevynucených chyb.

Česko – Francie 1:1

Menšík – Rinderknech 2:6, 6:3, 7:5, Lehečka – Fils 7:6 (7:5), 5:7, 4:6.