Burdž Chalífa jako nová Eiffelovka. Expo 2020 je lék na cestovatelský absťák

0
140

Podle dat, která v loňském roce zveřejnila luxusní cestovní společnost Kuoni, je mrakodrap Burdž Chalífa nejžádanějším turistickým cílem. Chlouba Dubaje tak sesadila z prvního místa žebříčku Eiffelovu věž. Navzdory tomu, že Francie stále zůstala nejnavštěvovanější zemí na světě.

Načasování nárůstu popularity nejvyšší budovy v Dubaji nemohlo být v souvislosti s konáními výstavy EXPO 2020 symboličtější. Slavná “Eiffelovka” byla před více než 130 lety součástí právě této světové výstavy.

A i když obří mrakodrap postavili dávno před vystavěním obřího areálu EXPO 2020 a stojí mimo něj, nelze si ho při návštěvě Dubaje alespoň nevšimnout.

Důkazem, že tato stavba šplhající do nebes, má potenciál zaujmout, je i moje kamarádka, která se při své první cestě do Dubaje do mrakodrapu skoro zamilovala. Pokaždé, když jsme teď jely okolo, zdravila ho familiárně: „Hello, my friend Burdž.“ Byla ráda, že může stavbu po třech letech opět obdivovat.

Celý svět jako na dlani

Areál EXPO 2020 je rozdělen do tří tematických částí ve tvaru okvětních lístků, které jsou ústředním bodem návrhu hlavního plánu a odrážejí hlavní témata Příležitost, Mobilita a Udržitelnost. Až do konce března se tu prezentuje rekordních 192 zemí.

Pavilon Kosova může být vedle Botswany a je to naprosto v pořádku. Španělský pavilon vás zaujme svou barevností, singapurský zase zelení, která ho obklopuje. Možností, jak strávit den, je nepočítaně.

V takovém prostředí dostanete zkrátka chuť objevovat a navštívit co nejvíc pavilonů. To pořadatelé ještě podporují tím, že si ve zdejších obchodech se suvenýry můžete zakoupit žlutý „EXPO pas“ a sbírat razítka, která dostanete vždy na konci každého pavilonu.

EXPO 2020 je něco jako inkubátor světa, jaký by mohl být, kdyby neexistovaly náboženské ani jiné války. Všechny spory zůstanou za zdmi nového a hygienicky čistého areálu, kde vám – stejně jak v celé Dubaji –  téměř nedovolí sundat roušku.

Mezi pavilony je místo jen na inovace a kulturu. Ale právě v tom, co v jednotlivých pavilonech uvidíte, se nachází připomínka toho, že každá země je na tom úplně jinak. 

Zatímco třeba v rumunském pavilonu vám ukážou řemesla, přírodní zajímavosti a několik druhů vody z tamních pramenů, německý pavilon se může pochlubit několikapatrovou budovou, která je koncipovaná jako univerzitní kampus. Němci se v něm pyšní nejnovějšími vynálezy od létajícího taxi po vertikální zemědělství.

V tomto kontextu si český pavilon stojí velice dobře a rozhodně se nemáme za co stydět. Hlavní chloubou je technologie S.A.W.E.R., která produkuje denně stovky litrů čisté vody ze vzdušné vlhkosti pouze s pomocí solární energie.

Pyšní patrioti pak mohou zavzpomínat na svoji domovinu chlazeným plzeňským pivem. V tom horku opravdu přijde k chuti. Počítejte však s tím, že náš „národní nápoj“ je v poušti o dost dražší a s ohledem na arabskou kulturu se smí pít jen uvnitř pavilonu.

Hledět nahoru i do dáli

Centrem celého areálu výstaviště je obří kupole zvaná al-Wasl, což arabsky znamená propojení. Po setmění se tam v pravidelných intervalech konají pozoruhodné projekce.

Celý areál EXPO 2020 si můžete prohlédnou jako na dlani. Za necelé dvě stovky vás tam vynese vyhlídková věž s názvem Garden in the Sky. A tam vám dojde, že jeden den na tuhle obří akci rozhodně nestačí.

„Zahradu v oblacích“ ale podle názvu moc nečekejte. Ve věži, která vás vynese nahoru, sice nějaké keře a stromky jsou, ale během horkého dne budete rádi, že se můžete zchladit ve strohé skleněné kopuli věže a pohodlně si na chvíli odpočinout v klimatizovaném prostoru.

Kuchyně celého světa

Na své si na světové výstavě přijdou také milovníci jídla. Mnoho pavilonů si nenechalo ujít příležitost a nabízí i své tradiční národní speciality. Trpět hlady tedy rozhodně nebudete, kromě restaurací je po celém areálu rozmístěno také mnoho foodtrucků.

Zajímavou gurmánskou příležitostí je bezesporu africká jídelna Alkebulan.  Jedná se o kulinářský koncept světově známého šéfkuchaře Alexandera Smallse. V jednotlivých stáncích můžete ochutnat například pouliční jídla ze západní Afriky, grilovaná masa se zanzibarským a keňským kořením nebo tuniské kuře baharat.

Nicméně je třeba dodat, a tak trochu i varovat, že ačkoliv na této jedinečné výstavě zcela určitě uhasíte mnohé cestovatelské touhy, může se lehce stát, že právě díky návštěvě tolika míst a kultur, zatoužíte některé z nich poznat víc. S jídlem totiž roste chuť. A EXPO nabízí „jen“ ochutnávky.

Může se hodit

EXPO 2020 v Dubaji bude trvat do 31. března 2022. Jedná se o první světovou výstavu, která se uskutečnila v regionu MENA & SA (na Středním východě, v Africe a jižní Asii). Poprvé je také hostitelem arabská země.

Otevírací doba:
Pátek a sobota: 09:00-02:00
Neděle až čtvrtek: 09:00-00:00
Poslední vstup je povolen hodinu před uzavřením areálu

Cena vstupného:
Dospělí (18-59 let): 56,30 amerického dolaru (1 210 Kč)
Děti a senioři mají vstup zdarma

Oficiální stránky výstavy:
https://www.expo2020dubai.com/en

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno