Přepravní atrakce přes řeku Moravu. Pro turisty se má postavit transbordér

0
44

„Je to přepravní systém, který používá vozík zavěšený na kladkách. V principu půjde o jednodušší obdobu otevřené lanovky,“ popisuje mluvčí kraje Alena Knotková ručně poháněný stroj, který nabídne propojení obou břehů řeky Moravy ve směru na plavební komoru u Vnorov.

Projekt transbordéru schválili jihomoravští radní. Jeho součástí je i vznik Moravské cyklostezky v úseku od lávky přes řeku Moravu po hrázi až k rozcestníku Adamov-přístav. Celková délka cyklostezky bude 9,6 kilometru.

Dotace by mohla činit až 80 procent, dalších 10 procent by měl dát stát a zbytek zaplatí stejnou měrou kraje ze svých rozpočtů.

Podle náměstka hejtmana Jana Zámečníka (KDU-ČSL) je cílem lepší dostupnost kulturního a přírodního dědictví prostřednictvím budování atraktivní a bezpečné infrastruktury pro cyklisty i pěší.

„Pracujeme na společné propagaci cyklistické dopravy a cykloturistiky, na příhraničních cyklostezkách a cyklotrasách v okolí řeky Moravy, která tvoří společnou hranici mezi oběma kraji. Spolu s Trnavským samosprávným krajem máme v této oblasti navázánu dlouhodobou fungující spolupráci, její rozšíření se tedy přímo nabízí,“ sděluje hejtmanův náměstek.

První transbordér v Česku zprovoznila v roce 2010 Chrastava na Liberecku, kdy jednoduchá lanovka nahradila lávku přes Lužickou Nisu, kterou zničila povodeň.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno