Škola karavaningu: toto téma nevoní, ale na křoví zapomeňte!

0
213

Jedna část cestovatelů v nouzi sahá do skříně po malé chemické toaletě, druhá spoléhá na zátiší přírody a vojenskou lopatku. Vždyť po Evropě jezdí několik milionů obytných aut, a to je množství, které už vyžaduje od celé komunity ohleduplný přístup nejen ke krajině, ale i ostatním lidem.

Portugalsko zarazilo volné táboření přesně před rokem a celou kempařskou komunitu spoutalo striktními pravidly a vysokými pokutami. Island před třemi lety až na výjimky zcela zakázal nejen volné kempování, ale obecně přespávání v autech kdekoli mimo vyhrazená tábořiště. 

Vylévání toaletní kazety patří mezi nejméně oblíbené, ale také nejčastější činnosti kolem obytného vozu. Nacvičte si tuto rutinu ještě doma. Najděte si postoj a úchop, ve kterém se nezacákáte, důkladně vyplachujte a dávejte pozor, abyste nekontaminovali hadice a rozvody pitné vody. Nenechte kazetu zmrznout a nikdy ji nevylévejte do přírody!

Hlavními důvody byly dvě věci, které produkuje každý, i nejvoňavější vanlife influencerka: odpadky a výkaly. Místním lidem ani úřadům nevadilo, že je na některých místech více turistů, než jim je příjemné. Štvalo je, že se skrze lidské exkrementy nedostanou ani na pláž. Život v dodávkách má totiž jednu stinnou stránku, kterou se jejich obyvatelé příliš nechlubí. A tou je hygiena.

Beze stopy

Na Islandu to probíhalo podobně. Mnoho gejzírů, vodopádů a dalších přírodních památek tam leží na soukromých pozemcích, ale jejich majitelé neměli po celá staletí důvod přístup k nim omezovat. Když ovšem na romantickém parkovišti u nástupu na značenou stezku parkuje každý den několik aut z půjčoven, ve kterých budgetoví cestovatelé přespávají s tím, že veškerá hygiena se ráno i večer provádí „v přírodě“, netrvá obvykle dlouho, než si majitel pozemku řekne: „Mám já toto zapotřebí?“, a postaví plot nebo ceduli. Nenechávat po sobě nic by přitom mělo patřit k těm nejsvatějším zásadám každého, kdo vyrazí do nedotčené přírody.

Kouzelné sáčky a speciální papír

Pohled online půjčovny

„V námi pronajímaných vozech používáme do toalet výhradně sáčky Thetford Aqua Kem Blue Sachets. Jejich nespornou výhodou je, že jsou skladné a chemie se nemůže nedopatřením vylít z nádoby ve které je skladována. Existuje samozřejmě také eko varianta Green Sachets, ale ta není prozatím ve výsledku v rozkládání zdaleka tak účinná,“ říká Lukáš Dohodil, ředitel fleetových vozů online půjčovny Campiri.

„Rovněž doporučujeme používat speciální Thetford toaletní papír, který se rozkládá v chemii několikrát rychleji než ten klasický. Vyprazdňování a čištění WC kazety je tak o mnohem snazší. Bohužel, ještě to všude není standardem, a proto by si měl zákazník půjčující si karavan, ověřit i tuto výbavu,“ doplňuje Lukáš Dohodil z Campiri.

Všežravá chemie

Celosvětově nejrozšířenější kazetové toalety v obytných autech využívají k rozkladu lidských exkrementů chemický roztok. Když je kazeta plná, vylije se do speciální výlevky nebo běžné toalety. Odpadní infrastruktura si s tím bez problémů poradí. Pro přírodu to však není žádná mňamka, takže záchod nikdy nevylévejte do lesa nebo příkopu. Pokud chcete mít čistší svědomí, můžete zvolit i ekologickou chemii, která je šetrnější. Přenosné verze toalety stojí kolem dvou tisíc korun.

Hoří

Vyšším stupněm likvidace odpadu, čím dál oblíbenějším i v karavanech, je spalovací toaleta. Po vykonání potřeby WC automaticky pomocí plynového hořáku zahájí spalovací proceduru. Výsledkem je hromádka popela v kazetě, která se vyklepe jednou za pár týdnů. Nevýhodou je cena přes sto tisíc korun a složitější instalace.

Jakostní hnojivo

Pokud máte doma zahrádku, a naopak ve voze není plynové topení ani rozvody vody, můžete využít hvězdu posledních let, hygienické a skvěle fungující kompostovací záchody. Těm stačí trocha elektřiny pro odvětrání. Tekutý odpad se hromadí v jedné nádrži, která se vylévá, pevný se kompostuje v druhé. Dobrý záchod snese v jednom cyklu několik desítek použití, pak z něj vyndáte kyblík vysoce kvalitního humusu. Zvenčí na toaletě nic nepoznáte a trápit vás nebude ani zápach. Cena se pohybuje kolem třiceti tisíc korun.

Jan Bordovský

O AUTOROVI

vydavatel cestovatelského webu CamperLIFE.cz a propagátor obytných aut. Zajímá se o technické aspekty karavanů. Je majitelem krásného historického kousku Volkswagen T2 (prohlédněte si ho zde).

Partnerem rubriky je online půjčovna obytných aut Campiri.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno