Komerční prezentace Aktual.: 15.05.2025 13:32
Praha – Polostátní energetická společnost ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku snížila svůj čistý zisk meziročně o šest procent na 12,8 miliardy korun. Podle analytiků si přesto podnik v úvodu roku vedl nad očekávání dobře. Vyzdvihli především přínos loňské akvizice firmy GasNet. Vedení firmy se dál zabývá také důsledky zablokování finální dohody k Dukovanům, škody při delším zdržení podle ní mohou jít až do miliard korun.
„Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za první čtvrtletí odpovídají našemu očekávání,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle analytiků ovšem výsledky hospodaření podniku zatím výrazně překonávají odhady trhu. Potvrzuje to podle nich i provozní zisk společnosti, který meziročně vzrostl o sedm procent na 43 miliard korun. Vyšší než očekávaná je i hodnota čistého zisku. V této souvislosti analytici ocenili hlavně přínos plynárenské společnosti GasNet, kterou ČEZ koupil loni a jejíž výnosy byly vyšší, než se předpokládalo.
Jedním z faktorů, který naopak růst zisku zbrzdil, byly vyšší odpisy uhelných aktiv společnosti. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák dnes uvedl, že výroba elektřiny se přestane ekonomicky vyplácet na přelomu let 2027 a 2028. Důvodem jsou především rostoucí ceny emisních povolenek.
Společnost se také dál zabývá jaderným tendrem na stavbu nových bloků v Dukovanech. Novák potvrdil, že firma Elektrárna Dukovany II, která má zakázku na starosti, připravuje kasační stížnost proti předběžnému opatření soudu z minulého týdne. To zablokovalo podpis finální dohody s vítězem tendru korejskou KHNP. Podle Nováka přitom škody při delším zdržení celého projektu v řádu více měsíců i let mohou jít až do miliard korun. Půjde hlavně o náklady na personál, kapitál a prodražování části stavby. Přesné vyčíslení škod je ovšem podle Nováka možné až po rozhodnutí soudu.
Opoziční hnutí ANO dnes doporučilo vládě přenechat podpis finální k Dukovanům na příští kabinet s ohledem na právní nejistotu na úrovni České republiky i Evropské komise. Podle předsedy stínové vlády ANO Karla Havlíčka by navíc vláda měla zřídit také krizový jaderný tým v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) či ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN), který by obnovil důvěru partnerů a napravil reputaci ČR. Podle Havlíčka vláda ohrozila prakticky všechny dotčené subjekty i postavení ČR.
Představenstvo ČEZ dnes také představilo svůj návrhy dividendy z loňského zisku ve výši 47 korun za akcii. Loni ČEZ vyplácel 52 korun za akcii. Podle analytiků ale nejde o překvapení, odpovídá to totiž horní hranici současné dividendové politiky firmy ve výši 80 procent z očištěného zisku. Rozhodující slovo o dividendě ovšem bude mít valná hromada společnosti, která se uskuteční 23. června.
ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.