Komerční prezentace Aktual.: 30.04.2025 18:14

Přerov – Situace na jezeře v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které bylo nejvíce ohroženo uniklým toxickým benzenem po únorové havárii nákladního vlaku, se během dubna stabilizovala. Výrazný pokles koncentrací zaznamenali inspektoři také ze vzorků studní s užitkovou vodou v přilehlé chatové oblasti, řekla dnes ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. V polovině května budou podle ní známy výsledky komplexního vyhodnocení dopadů havárie na lidské zdraví, pěstované plodiny, hospodářská zvířata i možné dopady na ryby a vodní organismy ve vodní nádrži číslo šest.

Nákladní vlak převážející v cisternách 1020 tun toxického benzenu vykolejil v Hustopečích nad Bečvou na konci února. „U místa havárie je nadále dvakrát týdně monitorována přilehlá vodní nádrž číslo šest. Během dubna se zde situace stabilizovala, na jednotlivých odběrových místech jsou hodnoty benzenu pod mezí stanovitelnosti, vyjma břehové linie, kde se ale výsledky pohybují kolem dvou mikrogramů na litr, přičemž zákonný limit je 50 mikrogramů na litr,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí ČIŽP.

Inspektoři ČIŽP podle ní opakovaně odebírali vzorky studní na užitkovou vodu v chatové oblasti nacházející se v blízkosti vodní nádrže, kde evidují výrazný pokles koncentrací benzenu až pod hodnotu jednoho mikrogramu na litr, což je limit pro pitnou vodu. „Doplním, že na řece Bečvě provádí monitoring Povodí Moravy, od počátku havárie zde nebyla kontaminace benzenem zaznamenána,“ podotkla Loužecká. Také podle odběrů a rozborů pitné vody ze studní a vodovodního řádu v Hustopečích nad Bečvou, které provádí olomoucká krajská hygienická stanice v týdenním intervalu, nebylo ani v jednom případě prokázáno znečištění těchto podzemních vod benzenem.

Přibližně v polovině května by měli mít odborníci k dispozici výsledky komplexního hodnocení dopadu této havárie. „ČIŽP zkoordinovala ministerstvo zemědělství a ministerstvo zdravotnictví za účelem komplexního vyhodnocení dopadů havárie na lidské zdraví, pěstované plodiny a hospodářská zvířata. ČIŽP zajišťuje hodnocení možných dopadů na ryby a vodní organismy ve vodní nádrži číslo šest,“ dodala Loužecká.

V lokalitě u hustopečského nádraží odborníci i nadále čerpají kontaminovanou podzemní vodu a pokračují také v provzdušňování vodní nádrže. V plánu je také nasazení filtrů s aktivním uhlím, k čemuž vyzvala ČIŽP Správu železnic.

Další postup sanačních opatření k likvidaci této ekologické havárie bude řešit sanační projekt. Firma, která následky havárie na místě likviduje, se již vypořádala s připomínkami a projekt předložila. Podle zástupců ČIŽP jde o rozsáhlý dokument, který je před samotným schválením nutné důkladně prostudovat. Detaily k projektu včetně rozsahu, délky i nákladů sanačních prací, bude možné podle nich sdělit po schválení projektu, dodala Loužecká.

 

Podíl
Exit mobile version