Komerční prezentace Aktualizace: 12.04.2024 21:27

Řím – Italská středová aliance Stati Uniti d´Europa (Spojené státy evropské, SUE) nejednala o tom, že by měla na kandidátce pro volby do Evropského parlamentu českou europoslankyni Martinu Dlabajovou. ČTK to dnes řekl šéf strany +Europa a poslanec Riccardo Magi, který se účastní úzkých jednání o fungování koalice. O možnosti, že by Dlabajová kandidovala v Itálii, informovala tento týden česká média. Česká europoslankyně ale pro ČTK nabídku potvrdila, jde podle ní o poměrně novou koalici, takže o detailech nemusí být informováni všichny její členové.

„Je to zcela nepodložená zpráva,“ řekl Magi v rozhovoru s ČTK. Dodal, že o možnosti, že by Dlabajová vedla kandidátku SUE na severovýchodě Itálie, nikdy na jednání této koalice neslyšel. Strana +Europa, jejíž hlavní tváří je bývalá eurokomisařka a ministryně zahraničí Emma Boninová, je spolu se stranou Živá Itálie expremiéra Mattea Renziho zakládajícím subjektem SUE.

Podle informací ČTK stále není jasné, jaké strany se do projektu zapojí. Seznam kandidátů je nutné podle manuálu italského ministerstva vnitra podat do 1. května. Strany tak mají čas na dojednání jmen kandidátů do konce dubna.

„Nabídku kandidovat jsem dostala od strany Liberali Democratici Europei, která se stala součástí poměrně nedávno vytvořené koalice Stati Uniti d’Europa. Je proto možné, že ne všichni zúčastnění o detailech jednání vědí. Nabídka stále platí,“ sdělila dnes ČTK Dlabajová. Představitel této italské strany, která nemá zastoupení v italském parlamentu, Giuseppe Benedetto řekl ČTK, že v SUE je jen obecná dohoda o programu, zatímco o konkrétních jménech na kandidátkách se bude ještě jednat.

Český tisk dříve informoval, že Dlabajová dostala od SUE nabídku v Itálii kandidovat v obvodu severovýchod, kde se volí 18 europoslanců. Itálie vysílá do Bruselu 76 europoslanců, země je však rozdělena do čtyř obvodů. Pro získání mandátů je nutné překonat čtyřprocentní hranici. Rozdělení do více obvodů však vede k tomu, že někdy ani to nestačí pro zisk mandátu v daném obvodu. V minulých volbách například strana Vzhůru Itálie získala na severovýchodě skoro šest procent preferencí, ale žádného europoslance.

Podle sondáží by volební aliance SUE mohla získat pět až šest procent hlasů. Například dubnový průzkum pro stanici Sky News jí přisuzuje 4,6 procenta preferencí. V Itálii však ještě nezačala předvolební kampaň, která může preference změnit.

Pokud Dlabajová skutečně bude kandidovat v Itálii, bude zřejmě potřebovat pro zvolení několikanásobně více hlasů než v České republice. V roce 2019 ke zvolení do europarlamentu za hnutí Ano 2011, za které kandidovala i Dlabajová, stačilo získat zhruba 84.000 hlasů, na severovýchodě Itálie to bylo přes 300.000 hlasů. Italský obvod má o milion více voličů než celá ČR, ale v Evropském parlamentu má o tři europoslance méně než Česko. V Itálii je navíc výrazně vyšší volební účast. V roce 2019 v ČR hlasovalo zhruba 29 procent voličů, na severovýchodě Itálie to bylo 64 procent.

Dlabajová by nebyla první osobou narozenou na území současné České republiky, jež by se pokusila získat mandát europoslance v Itálii. Do Evropského parlamentu byl v řadách Italské socialistické strany v letech 1979 a 1984 zvolen bývalý šéf Československé televize Jiří Pelikán, který opustil Československo po jeho okupaci v roce 1968.

Podíl
Exit mobile version