Aktualizace: 8.02.2024 15:08
Brusel – Členské státy evropského bloku se shodly na vojenské námořní misi Evropské unie v Rudém moři, informovala agentura DPA. Také podle diplomatických zdrojů ČTK panuje na spuštění mise shoda, nicméně definitivní rozhodnutí by mělo padnout až na zasedání unijních ministrů zahraničí v pondělí 19. února.
Jednotlivé členské země EU již Američanům v jejich snahách na zajištění obchodních námořních tras v Rudém moři pomáhaly v uplynulých týdnech. Podle amerických představitelů například Nizozemsko poskytlo logistickou a zpravodajskou podporu úderům USA na povstalecké Húsíe, kteří na civilní dopravu v oblasti opakovaně útočí raketami a drony.
Podle agentury DPA se bude velitelství unijní mise nacházet v řeckém městě Larisa. Německá armáda chce do operace vyslat fregatu Hessen. Loď se zhruba 250 vojáky na palubě už dnes opustila námořní základnu ve Wilhelmshavenu a odplula směrem do Rudého moře. Loď je vybavena mimo jiné protileteckými střelami. Díky svému radaru může sledovat vzdušný prostor o velikosti celého Severního moře, dodala německá agentura.
Šéfové diplomacií diskutovali o zapojení EU do iniciativy Spojených států již na konci ledna. Podle médií by unie chtěla do oblasti vyslat nejméně tři válečné lodě, které by měly chránit plavidla před útoky šíitských ozbrojenců. Rovněž se uvažuje o vyslání průzkumných letounů.
„Zapojení Česka do těchto misí bylo historicky na úrovni jednotlivců, kteří tam pracovali v určitých štábních rolích. Nemáme lodě, které bychom tam mohli poslat. Podobné mise ale podporujeme,“ prohlásil již dříve český ministr Jan Lipavský.