Close Menu
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
Trendy

Rappera Toryho Laneze v kalifornské věznici 14krát pobodal jiný vězeň

13 května, 2025

Analýza Deloitte: Ztráty kvůli nedostatku pohybu přesahují 40 miliard Kč ročně

13 května, 2025

Policisté zadrželi 70 lidí kvůli podvodným investičním platformám z Ukrajiny

13 května, 2025

Peskov: Kreml oznámí ruské vyjednávače, až to Putin uzná za nutné

13 května, 2025

Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta

13 května, 2025
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
  • Krimi
  • Auto
  • Bydlení
  • Cestování
  • Finance
  • Kultura
  • Mobil
  • Technet
  • Zábava
  • Ukrajinská Válka
  • Volby
Webové Příběhy Zpravodaj
Banai
Domovská Stránka » Co by měli udělat cestovatelé před kontrolami telefonů na hranicích, píše AP
Svět

Co by měli udělat cestovatelé před kontrolami telefonů na hranicích, píše AP

PersonálPodle Personál20 dubna, 2025
Facebook Twitter Pinterest WhatsApp LinkedIn Email Reddit Telegram

Komerční prezentace Aktual.: 20.04.2025 04:01

Washington – Plánujete výlet do zahraničí? Pak byste se měli připravit i na to, že při překračování hranic, zejména do Spojených států, mohou být vaše telefony podrobeny zvýšené kontrole. Napsala o tom agentura AP.

Kanada v nedávném cestovním doporučení varovala své obyvatele, že američtí pohraniční úředníci mohou při vstupu do Spojených států prohledat jejich elektronická zařízení a že při žádosti o heslo k jejich odemknutí nemusejí uvádět důvod.

Některé nedávné případy znervózňují cestující, co se týče jejich soukromí. Je mezi nimi případ odborné asistentky Brownovy univerzity a držitelky víza, která byla deportována do Libanonu poté, co američtí pohraničníci našli v jejím telefonu fotografii vůdce libanonského hnutí Hizballáh.

„Stoprocentní soukromí je v těchto situacích sice nemožné, ale je několik věcí, které můžete snadno udělat, abyste někomu výrazně ztížili přístup k vašim soukromým údajům, i když má fyzický přístup k vašemu zařízení,“ řekla Patricia Eggerová, vedoucí oddělení zabezpečení šifrované služby Proton Mail.

Nejlepší strategií pro ochranu soukromí vašeho elektronického zařízení je podle odborníků omezit množství informací, které máte na cestách u sebe.

Pokud je to možné, nechte telefon doma. Pokud telefon na cestu potřebujete, použijte taktiku korporátních ředitelů, když se snaží vyhnout hackerům: pořiďte si náhradní telefon. Ten může obsahovat jen ty informace, které potřebujete. Ostatní informace si můžete stáhnout z cloudového úložiště, až je budete potřebovat.

Pokud si s sebou potřebujete vzít svůj telefon nebo notebook, nahrajte citlivé informace do cloudového úložiště, které používá koncové šifrování, a poté původní data ze zařízení vymažte.

Zašifrujte také úložný disk telefonu nebo notebooku a ochraňte jej silným heslem. Uvědomte si, že se tento krok liší od pouhého zamčení zařízení přístupovým kódem, který lze snadněji prolomit, nebo od koncového šifrování ve vašich oblíbených aplikacích pro zasílání zpráv.

Vypněte funkce rozpoznávání otisků prstů nebo obličeje a místo nich používejte PIN nebo přístupový kód.

Podle internetových stránek amerického Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) existují dva druhy kontroly zařízení na hranicích. Při základní kontrole úředník na vašem telefonu prochází fotografie, e-mailovou schránku, aplikace a soubory. K provedení tohoto typu prohlídky úředník nemusí mít podezření na protiprávní jednání.

Při pokročilé kontrole může být obsah vašeho telefonu zkopírován za účelem analýzy. Tento typ prohlídky však musí schválit výše postavený manažer a musí existovat „důvodné podezření“ na porušení právních předpisů, s výjimkou případů, kdy se jedná o obavy o národní bezpečnost, uvádí nadace Electronic Frontier Foundation (EFF).

Agenti CBP loni provedli více než 47.000 kontrol elektronických zařízení, což je desetkrát více než před deseti lety.

Základní kontrola „může být bezdůvodná, zcela náhodná nebo založená na pouhém tušení o dané osobě, například na základě jejího vzhledu nebo odpovědi na otázku,“ tvrdí Sophia Copeová, právnička z EFF.

Cestovní historie může také hrát roli, například pokud cestující pochází ze země, kde je častější terorismus, obchodování s drogami nebo dětská sexuální turistika. Úředníci na hranicích mohou zařízení rovněž prohledat na základě pokynu jiných agentur, jako je Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Podle současných pravidel mohou američtí pohraniční agenti nahlížet pouze do informací uložených v zařízení, nikoli do informací uložených na cloudovém serveru. Pokud tedy musíte nechat telefon zapnutý, ujistěte se, že je v letadlovém režimu nebo jinak odpojený od internetu prostřednictvím wi-fi nebo mobilních dat.

Americkým občanům nelze odepřít vstup do Spojených států za to, že odmítnou souhlasit s prohlídkou zařízení. Totéž by mělo platit i pro osoby s povolením k trvalému pobytu, jako jsou držitelé zelených karet, tvrdí organizace na ochranu občanských práv American Civil Liberties Union (ACLU).

Agenti však mohou v případě odmítnutí situaci ztížit. Cestující mohou být vyslýcháni, dočasně zadrženi nebo jim zařízení mohou být zabavena a nevrácena po několik dnů nebo dokonce týdnů, tvrdí skupiny na ochranu práv.

Zahraniční cestující mohou být v případě odmítnutí navráceni zpět do své země.

Pokud jste nuceni zařízení odemknout, je nejlepší, abyste to udělali vy. „Pokud můžete, přihlaste se raději sami, než abyste sdělovali PIN kód nebo hesla, a pokud jste nuceni hesla sdílet, změňte je poté co nejdříve,“ radí Eggerová.

Funkci rozpoznávání otisků prstů nebo obličeje byste neměli používat, protože je tak podle odborníků snazší donutit vás k odemknutí zařízení pomocí biometrických údajů. Hraniční agent by vám mohl jednoduše přiložit telefon k obličeji nebo vás donutit přiložit prst k zařízení. Existují také obavy, že by policie k odemknutí zařízení mohla používat otisky prstů uložené ve vládních databázích.

Dalším způsobem, jak se chránit před sofistikovanými útoky v případě, že nesouhlasíte s kontrolou, je zařízení vypnout.

Většina moderních telefonů a některých notebooků šifruje svá data pomocí silných kryptografických klíčů, které jsou přístupné pouze tehdy, když je uživatel odemkne pomocí přístupového kódu, řekl Will Greenberg, vedoucí technolog EFF.

Pokud je zařízení uzamčeno, ale není vypnuto, klíč zůstává nahraný v paměti zařízení. Výkonné hackerské nástroje společností, jako je Cellebrite, mohou klíč obnovit a data dešifrovat. Pokud je však zařízení vypnuto, klíč se nenačte a nelze se k němu dostat, dokud není znovu zapnuto a odemčeno pomocí přístupového kódu. „Proto nemůže pohraničník jednoduše zapnout zařízení a použít nástroj, jako je Cellebrite,“ řekl Greenberg.

Pro jistotu ze zařízení vymažte aplikace sociálních sítí a později je znovu nainstalujte. I když je obsah uložen převážně na serverech společnosti provozující sociální sítě, podle Copeové mohou některé příspěvky nebo obrázky zůstat v mezipaměti telefonu, a proto je lze zobrazit i v letadlovém režimu .

Nejde jen o telefony a notebooky. Prohledávat lze i digitální fotoaparáty, chytré hodinky, tablety, externí pevné disky a další elektronická zařízení.

Některé taktiky se ale mohou vymstít. Pokud vás láká před cestou zcela vymazat pevný disk telefonu nebo notebooku, odborníci varují, že to může vzbudit pozornost.

„Pokud vás odhalí pohraniční agent, skutečnost, že jste vymazali pevný disk, ho může přimět zeptat se, proč jste to udělali. Dokonce i cestování bez zařízení nebo dat, která většina cestovatelů obvykle má, by mohlo vyvolat podezření a otázky,“ uvádí se v příručce EFF.

Nesnažte se skrýt informace ve svém zařízení, protože pohraničníci by je mohli najít, radí EFF. „Lhaní pohraničním agentům může být závažným trestným činem a agenti mohou mít velmi širokou definici toho, co považují za lhaní,“ uvádí nadace.

Před cestou si ověřte místní zákony cílové země. Například britský protiteroristický zákon umožňuje policii požádat cestující, aby při přechodu hranic odevzdali zařízení spolu s hesly a PIN kódy. Pokud to odmítnou, mohou být obviněni z terorismu.

Podíl Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Čti dál

Peskov: Kreml oznámí ruské vyjednávače, až to Putin uzná za nutné

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, podle Reuters nejméně za několik týdnů

Herec Depardieu sexuálně napadl dvě ženy při natáčení, rozhodl soud

Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje návštěvu tří zemí Perského zálivu

Organizace pro civilní letectví činí Rusko odpovědné za sestřelení letu MH17

Reuters: Agenti FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Trump podepíše výnos, který podle něj sníží ceny léků na předpis o 30 až 80 pct.

Katar by mohl dát Trumpovi k užívání luxusní Boeing 747 jako Air Force One

Rubio jednal s Lammym a Merzem o Ukrajině a napětí mezi Indií a Pákistánem

Tipy Redaktorů

Analýza Deloitte: Ztráty kvůli nedostatku pohybu přesahují 40 miliard Kč ročně

13 května, 2025

Policisté zadrželi 70 lidí kvůli podvodným investičním platformám z Ukrajiny

13 května, 2025

Peskov: Kreml oznámí ruské vyjednávače, až to Putin uzná za nutné

13 května, 2025

Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta

13 května, 2025

Pozice prezidenta festivalu zůstává in memoriam Jiřímu Bartoškovi

13 května, 2025

Poslední Zprávy

Fiala: Česko je připraveno jednat o uspořádání startu Tour de France

13 května, 2025

ČHMÚ: Aktivita klíšťat v ČR je vysoká a tento měsíc nadále poroste

13 května, 2025

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, podle Reuters nejméně za několik týdnů

13 května, 2025
Facebook X (Twitter) Pinterest TikTok Instagram
© 2025 Banai. Všechna práva vyhrazena.
  • Zásady Ochrany Soukromí
  • Pravidla a Podmínky
  • Kontakt

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.