Aktualizace: 29.01.2024 18:39
Otrokovice (Zlínsko) – Otrokovický výrobce pneumatik Continental Barum otevřel plně automatizovaný sklad finálních výrobků. Jde o první takový robotický sklad plášťů v rámci koncernu Continental. Šlo o pilotní projekt, bude se od toho odvíjet strategie koncernu a takové sklady se budou stavět po celém světě, řekl dnes novinářům jednatel Continentalu Barum Libor Láznička. Nový sklad stál přes dvě miliardy korun, stavba začala na jaře 2022 a skončila na konci loňského roku.
„S naším novým, plně automatizovaným skladem výrazně zvýšíme efektivitu našich logistických procesů v Otrokovicích. Budeme tak rychleji obsluhovat naše zákazníky a snižovat uhlíkovou stopu našich provozů,“ uvedl vedoucí výroby a logistiky ve společnosti Continental Tires Bernhard Trilken.
Hala je velká 100 krát 100 metrů, v nejvyšším místě je vysoká přes 42 metrů. Maximální kapacita je 930.000 pneumatik. Pracovníci podniku dosud paletovali hotové výrobky ručně, nově se vše dělá roboticky. „K manipulaci lidskou rukou dochází naposledy při vizuální kontrole a pak až při nakládce do kamionu,“ uvedl Láznička. Pláště jedou na dopravníku přímo z výroby, systém je roztřídí, poskládá, dá na palety a uloží do skladu s vysokými regály. Při expedici dokáže robot z uložených plášťů vybrat požadované množství, seřadí a připraví je na pásu, který je dopraví k rampě, kde se přeloží do kamionů.
Podle vedení společnosti je důležité, že je sklad hotových výrobků přímo v továrně. Dosud Continental Barum využíval externí sklady na Moravě, v Otrokovicích, sousedních Napajedlech, také v Uherském Hradišti či Ostravě. Pneumatiky se musely převážet a musely se také před expedicí vozit zpět do Otrokovic. Díky novému centrálnímu skladu a zrušení jízd do externích skladů se ušetří přes 16.000 jízd kamionů ročně. Při manuální paletizaci pracovalo v továrně přes 40 lidí, všichni se podle Lázničky uplatnili na jiných pozicích.
Ve skladu je snížená koncentrace kyslíku. „Důvodem pro snížení koncentrace kyslíku je požární bezpečnost skladovacího prostoru, které se tímto stává prostředím s nemožností vzniku hoření pneumatik,“ uvedl Láznička. Je tam také 15.000 takzvaných sprinklerů, tedy sprch, které v případě požáru zahájí hašení objektu. Palety jsou propustné, aby jimi případně mohla protékat voda. Nechybí nádrže na zachytávání dešťové vody, která se používá v továrně v chladicích okruzích.
Společnost je s více než 5000 zaměstnanci největším zaměstnavatelem ve Zlínském kraji. Její tržby předloni vzrostly meziročně o 19 procent na 70,2 miliardy korun. Zisk po zdanění činil 3,68 miliardy korun, o rok dříve 2,49 miliardy korun. Společnost je od roku 1993 součástí koncernu Continental. Společnost také dokončuje investici do snížení pachové zátěže z průmyslové výroby pro okolí. V areálu se staví objekt pro dceřinou společnost, kde se vyrábí stroje pro gumárenskou výrobu.