Aktualizace: 25.01.2024 15:54

Praha – Česko se bude snažit přilákat pracovníky z jižních zemí EU s vyšší nezaměstnaností, třeba ze Španělska či Portugalska. Cílit chce hlavně na kvalifikované a experty. Vedení úřadu práce má kvůli tomu navázat spolupráci s tamními institucemi, které zprostředkovávají zaměstnání. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zaměstnavatelé si dlouhodobě na nedostatek pracovní síly stěžují. S ministerstvem práce připravili model na podporu získání zaměstnanců, a to z ČR, sedmadvacítky i zemí mimo EU.

„Cíleně už dnes děláme kroky k tomu, abychom tyto lidi dokázali lákat na náš pracovní trh… Jsou státy především jižní Evropy, kde je míra nezaměstnanosti výrazně nad průměrem EU. U mladých je to často deset i patnáct procent. Spíše ale cílíme na to získat lidi s vysokou kompetencí – z oblasti IT, výzkumu. Snažíme se navázat velmi úzkou spolupráci s tamními úřady práce a institucemi, které zprostředkovávají zaměstnání. To je teď jedna z priorit vedení úřadu práce, abychom tuto spolupráci navázali,“ uvedl Jurečka.

ČR patří v unii k zemím s nejnižší nezaměstnaností. Volných míst evidovaly úřady práce ke konci loňska 271.800. Podle Jurečky je potřeba nejdřív využít místní potenciál. Zmínil rodiče malých dětí, seniory, lidi s handicapem či uprchlíky. K jejich zapojení má přispět víc školek a dětských skupin, rozšíření částečných úvazků, zákon o sociálním podnikání či posílení jazykových kurzů, vypočítal šéf resortu práce.

Kolik pracovníků a kde by mohly firmy díky opatřením či změnám legislativy získat, naznačuje nový model trhu práce. Dopočítá náklady i přínosy jednotlivých kroků pro příští roky i další desetiletí, a to třeba změn zákoníku práce, úpravy stavebních předpisů či milostivého léta. Podle prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka je potřeba do modelu teď zadat data od zaměstnavatelů, personálních agentur, úřadů práce, vědeckých pracovišť či statistického úřadu.

Podle viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy ČR Mileny Jabůrkové chybí firmám hlavně technické síly. Mezi zeměmi, z nichž by se daly získat, jmenovala Jabůrková Indii, Indonésii, Vietnam či Filipíny. „Je spousta zemí, které můžeme považovat za bezpečné, kde je potenciál obrovský. Když jsme byli na podnikatelské cestě v Indii, tak tam měli zájem i o otevření poboček českých univerzit, aby tam studenti mohli studovat,“ uvedla viceprezidentka svazu. Podle ní zájem o práci v Česku mají i lidé z EU a firmy kvalifikovaným nabízejí i zajímavý výdělek. „My spíše potřebujeme odstranit byrokratické bariéry, aby ti lidé mohli snadněji přicházet,“ řekla viceprezidentka svazu.

Podle Zajíčka jsou jednou ze skupin i zahraniční studenti, možnosti studia v Česku je tak nutné posílit a trh práce jim otevřít. „Daleko snadněji se mladí lidé tady adaptují, naučí se jazyk, získají důvěru k našemu prostředí, které je bezpečné, a také uvidí perspektivu pro růst své kariéry,“ řekl šéf komory. Poukázal na překážky při uznávání vzdělání a titulů.

Na konci loňského roku úřady práce evidovaly v Česku přes 823.900 zaměstnanců z ciziny. Meziročně jich přibylo téměř 30.700.

 

 

Podíl
Exit mobile version