Komerční prezentace Aktualizace: 26.02.2024 15:01

Bratislava/Praha – Česko se nechystá vysílat vojáky na Ukrajinu, řekl premiér Petr Fiala (ODS) před cestou na summit o pomoci Ukrajině do Paříže. Reagoval na vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica, že několik členských zemí NATO a Evropské unie zvažuje vyslání svých vojáků na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod s touto zemí, která se už dva roky brání ruské invazi. Stejně se podle premiéra nikdo nemusí bát, že by se v České republice uvažovalo o nějaké formě povinné vojny.

Současně předseda vlády konstatoval, že nebude dopředu komentovat všechny nápady, které na jednání dvacítky lídrů zazní.

Na summitu v Paříži se bude podle Fialy večer jednat nejen o dodávkách munice a techniky, ale i o budování dlouhodobých výrobních kapacit zbrojního průmyslu v Evropě i na Ukrajině a také o pomoci s výcvikem ukrajinských vojáků. K Ficovi uvedl, že má dlouhodobě opačné názory než on. „Nebudeme ustupovat agresivnímu zlu. K míru nikdy nevedlo, že složíme zbraně a ustoupíme agresorům,“ řekl. Důležité je udržet ruskou agresivitu co nejdál od našich hranic, uvedl rovněž.

Fiala bude na summitu hovořit i o české snaze získat pro Ukrajinu munici z mimounijních zemí. Prezident Petr Pavel na nedávné bezpečnostní konferenci v Mnichově uvedl, že Česko má možnost v nejmenovaných zemích mimo EU nakoupit až půl milionu dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů a 300.000 kusů ráže 122 milimetrů. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) by se pomoc mohla na Ukrajinu dostat v řádu měsíců, možná třech.

Pařížské setkání hostí francouzský prezident Emmanuel Macron. Francouzští představitelé tvrdí, že Macron je odhodlán vyslat Moskvě signál, že v Evropě nepanuje „únava z Ukrajiny“, a to navzdory obavám ohledně pokračování podpory ze strany USA. Summit se odehrává v době druhého výročí ruského vpádu na Ukrajinu.

Nedorazí například maďarský premiér Viktor Orbán, považovaný za hlavního evropského spojence ruského prezidenta Vladimira Putina. Na rozdíl od původních informací francouzského tisku přijede Fico, který je kritický k další vojenské pomoci Ukrajině. V neděli uvedl, že z agendy jednání „běhá mráz po zádech“ a na dnešek kvůli summitu svolal mimořádné jednání vlády a zasedání bezpečnostní rady státu. Před odletem hovořil o údajném záměru některých zemí vyslat na Ukrajinu vojáky, což by podle něj znamenalo eskalaci konfliktu.

Evropská unie minulý týden schválila 13. balík sankcí proti Rusku, který rozšiřuje sankční seznam o jména dvou stovek lidí, firem či institucí, které se podle unijní diplomacie nějakým způsobem podílejí na agresi proti Ukrajině.

Černochová k Ficovým slovům o vyslání vojáků řekla, že nic takového neslyšela

Nic takového jsem neslyšela ani nečetla, reagovala dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na vyjádření Fica o vyslání vojáků na Ukrajinu.

Černochová řekla, že minulý týden hovořila přes video s francouzským ministrem obrany Sébastienem Lecornuem a diskutovali o všech možných formách podpory Ukrajiny. Šlo například o možné zapojení Francie do projektu na shánění munice pro Ukrajinu nebo odminovávací koalici. „Tyto věci se určitě budou řešit v Paříži nejen na úrovni ministrů obrany, ale nejvyšších hlav států,“ dodala.

Ministryně doplnila, že nechce dělat soudy, dokud nebudou k dispozici závěry pařížského jednání. „Chci, aby se evropské země konečně dohodly na opravdu silné podpoře Ukrajině. Jestli bude v tom smyslu, že budeme víc na těch bezpečnostních opatřeních participovat, tak nebudu proti,“ řekla Černochová. O vyslání vojáků neslyšela. „Nic takové jsem zatím nečetla, neslyšela. Počkám, s čím přijede pan premiér, s čím nás seznámí jako ministry, možná Bezpečnostní radu státu, podle toho budeme ty záležitosti dále diskutovat,“ uvedla.

Fico tvrdí, že více zemí zvažuje vyslání vojáků na Ukrajinu, Slovensko to odmítá

Několik členských zemí NATO a Evropské unie zvažuje, že vyšlou své vojáky na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod s touto východoevropskou zemí, prohlásil dnes slovenský premiér Fico. Před cestou na schůzku státníků v Paříži, kde budou jednat o podpoře Ukrajiny, doplnil, že Slovensko se do tohoto projektu nezapojí. Kvůli pařížskému jednání dnes Fico svolal mimořádné jednání bezpečnostní rady státu i kabinetu. Fica za jeho výroky kritizovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Také předseda slovenské sněmovny Peter Pellegrini uvedl, že jedním z témat pařížské schůzky bude možnost, aby státy na základě bilaterální dohody s Ukrajinou vyslaly do této země spolu s vojenskou technikou také své vojáky. Zmiňoval se o nich jako o obsluze techniky.

„Neumím si přestavit, že na území Ukrajiny budou vojáci členských zemí NATO. Budou jen další mrtví. Všichni chtějí jen pokračování zabíjení,“ řekl Fico. Dodal, že případné vyslání zahraničních vojáků na Ukrajinu, která se už více než dva roky brání ruské ozbrojené agresi, by znamenalo eskalaci konfliktu.

Fico i Pellegrini, kteří jsou zároveň předsedy dvou nejsilnějších slovenských vládních stran, shodně kritizovali, že mezi tématy nadcházejících jednání v Paříži jim chybí zmínka o mírovém plánu. Fico zopakoval svůj odmítavý postoj k dodávkám vojenského materiálu na Ukrajinu ze státních zásob Slovenska. Řekl, že Slovensko je připraveno pomáhat Ukrajině například v podobě odminovávacích zařízení nebo opravami techniky.

Slovenského premiéra kritizovala prezidentka Čaputová. „Za nepřiměřené považuje prezidentka především to, že pocit ohrožení Slovenska premiér vyvolává ze strany zemí Evropské unie a NATO,“ citovala slovenská média prohlášení prezidentské kanceláře. Dodala, že informace, které má Čaputová k dispozici, nezmiňují zapojení slovenských vojáků do války na Ukrajině ani nejsou důvodem, aby se vyvolával ve společnosti pocit ohrožení.

Fico ještě při oznámení o svolání mimořádného jednání bezpečnostní rady státu a kabinetu řekl, že udělá všechno pro to, aby zabránil přímé účasti slovenských vojáků ve válce, byť by ho to stálo funkci ministerského předsedy.

Opozice i část médií Fica za tyto výroky kritizovaly a uvedly, že Slovensko o vyslání vojáků do zahraničí rozhoduje samo. Exministr zahraničí a prezidentský kandidát Ivan Korčok tvrdil, že vláda rozběhla dezinformační operaci, jejímž cílem je vystrašit lidi, jako by na stole byla otázka vyslání slovenských vojáků na Ukrajinu. Podle opozice se vláda snaží zakrýt své problémy a neúspěchy. Opoziční strany také poukázaly na to, že stát stále nezveřejnil ve Sbírce zákonů schválenou spornou novelu trestního zákoníku a dalších zákonů, což je podle dosavadní praxe podmínkou k tomu, aby o ní mohl rozhodovat ústavní soud. Podnět k prozkoumání schválených změn v trestním právu dříve podala jak Čaputová, tak opoziční strany.

Slovenský premiér už o víkendu hovořil například o „neúspěšné strategii Západu“ ohledně Ukrajiny, o jeho snaze dále podporovat Kyjev a přistoupit na totální eskalaci napětí. Představitelům slovenské opozice, která naopak podporuje vojenskou pomoc Ukrajině, Fico nyní vzkázal, aby vzali samopal a vyjeli na Ukrajinu bojovat proti Rusku.

 

Podíl
Exit mobile version