Komerční prezentace Aktual.: 9.05.2025 10:07

Praha – Tržby ve službách v Česku se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o tři procenta, rostly tak páté čtvrtletí za sebou. K růstu v období od ledna do konce března letošního roku přispěla všechna hlavní odvětví s výjimkou ubytování, stravování a pohostinství, kde tržby zhruba o procento klesly. Na svém webu o tom dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání tržby obchodníků stouply o 0,4 procenta.

V mezikvartálním srovnání se tržby ve službách po očištění o sezonní vlivy zvýšily reálně o 1,7 procent. I v tomto případě růst zaznamenala všechna odvětví kromě ubytování, stravování a pohostinství, jejich tržby se snížily o 0,6 procenta.

Meziročně nejvíce, o 4,7 procenta, stouply tržby v odvětví profesních, vědeckých a technických činností. Kladně se na tom podepsaly zejména činnosti vedení podniků a poradenství v oblasti řízení, ostatní profesní, vědecké a technické činností a právní a účetnické činnosti.

O 4,3 procenta se pak zvýšily proti loňskému prvnímu kvartálu tržby v odvětví informačních a komunikačních činností. Dosaženo toho bylo zejména díky vývoji v telekomunikačních činnostech, kde byly tržby o 11 procent vyšší, uvedli statistici. Nárůst tržeb podle nich byl i za vydavatelské a informační činnosti nebo činnosti v informačních technologiích a ve filmovém a hudebním průmyslu. Pouze v tvorbě programů a vysílání klesly, a to 13,4 procenta.

Tržby v dopravě a skladování se hlavně díky vodní dopravě meziročně zvýšily o 2,6 procenta. Zatímco ve vodní dopravě vzrostly o 5,6 procenta, v letecké dopravy spíše stagnovaly, byly o 0,2 procenta vyšší než před rokem.

V činnostech týkajících se nemovitostí tržby meziročně stouply o 1,9 procenta a o 1,1 procenta vyšší tržby vykázaly administrativní a podpůrné činnosti. Nejvyšší nárůst v tomto odvětví byl u administrativní kancelářské a jiné podpůrné činnosti pro podnikání, činil 6,6 procenta.

Naopak v ubytování, stravování a pohostinství se tržby snížily o 1,1 procenta. Větší pokles byl v ubytování, kde tržby klesly o tři procenta, zatímco ve stravování a pohostinství o 0,7 procenta.

Tržby českých obchodníků v březnu zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání tržby obchodníků stouply o 0,4 procenta. Čísla dnes na webu zveřejnil ČSÚ. K meziročnímu růstu maloobchodních tržeb podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot.

„Oproti loňskému březnu se zvýšily tržby za prodej pohonných hmot a nepotravinářského zboží. Prodej prostřednictvím internetu a prodej pohonných hmot přispěly k celkovému růstu maloobchodu nejvíce. Naopak nižší tržby jsme zaznamenali za prodej potravin a u specializovaných prodejen s výrobky pro domácnost,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová. Tržby za pohonné hmoty meziročně vzrostly o deset procent, za nepotravinářské zboží o 5,1 procenta, naopak za potraviny klesly o 0,6 procenta.

V prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky lidé utratili meziročně víc o 8,7 procenta, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 6,1 procenta, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 5,4 procenta, s počítačovým a komunikačním zařízením o 3,7 procenta a s oděvy a obuví o 1,3 procenta. Klesly naopak tržby v obchodech s výrobky pro domácnost o 4,8 procenta.

Ve specializovaných prodejnách potravin se tržby zvýšily o 0,9 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin naopak klesly o 0,7 procenta. Nespecializované prodejny s převahou nepotravinářského zboží utržily víc o 7,5 procenta a internetové a zásilkové obchody o 16,1 procenta.

Proti únoru se tržby za nepotravinářské zboží zvýšily o 1,6 procenta a za pohonné hmoty o 1,2 procenta. Naopak za potraviny klesly o rovné procento.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziročně i meziměsíčně vzrostly shodně o půl procenta. Ve srovnání s loňským březnem za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů utržily obchody o 0,6 procenta víc, za opravy motorových vozidel tržby stouply o 0,3 procenta.

V 1. čtvrtletí se v ČR ubytovalo 4,1 mil. turistů, meziročně o 1,4 procenta více

V letošním 1. čtvrtletí se v hotelech a penzionech v Česku ubytovalo 4,15 milionu turistů, meziročně o 1,4 procenta více. Vzrostl počet zahraničních i tuzemských hostů. V ubytovacích zařízeních strávili turisté od ledna do března 10,5 milionu nocí, což představuje meziroční růst o 0,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ČSÚ.

„Meziroční růst příjezdů o 1,4 procenta byl podpořen počtem domácích i zahraničních turistů. Ve sledovaných zařízeních se ubytovalo 2,2 milionu rezidentů a ze zahraničí přijely do Česka dva miliony návštěvníků,“ uvedl Roman Mikula, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ. Zahraničních hostů se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo meziročně o 1,9 procenta více, domácích turistů přibylo asi o procento.

Podíl
Exit mobile version