Komerční prezentace Aktual.: 31.12.2024 10:30

Praha – Přelom roku je obdobím tradičních vyjížděk, které žádný náruživý cyklista nemůže vynechat. Sedm let po ukončení aktivní kariéry si závodnickou duši nadále uchovala i Tereza Vlk Huříková. Sedmatřicetiletá bývalá juniorská mistryně světa v silniční časovce a v cross-country na horských kolech je vedle řady dalších cyklistických aktivit také mentorkou miss Taťány Kuchařové. Na kole si čistíme hlavu, říká rodačka z Vimperka o společných prožitcích.

Kolo spojilo dvě krásky. Vlk Huříková je trojnásobnou vítězkou Miss cyklistiky, což byla doprovodná část české ankety Král cyklistiky. Modelka a herečka Kuchařová se zase v roce 2006 stala Miss České republiky a Miss World.

„Spojila nás spolupráce se společnými partnery. Já jsem jí navrhla výzvu v podobě L’Etape v Praze. Vysvětlovala jsem jí, že šedesátka je trasa, kterou rozhodně zvládne. Nadchlo ji to. Nejen myšlenka závodu, ale i vyjížďky pro ženy, které absolvujeme a kterých já jsem garantem,“ řekla Vlk Huříková ČTK.

„Myslím, že nás spojuje fakt, že si na kole čistíme hlavu. Je to krásná ukázka skutečnosti, že cyklistika stmeluje různé profese. Mám s tím zkušenost i ze svých kempů, kam přijede třeba právnička, zubařka a učitelka z mateřské školy. Ale na kole profesi nikdo neřeší,“ dodala máma dvou dětí.

Během letošního roku pokračovala ve svých tradičních kempech, byla patronkou L’Etape nebo ČT Author Cupu po boku Zdeňka Štybara, vedla peloton na cyklistickém semináři Klubu sportovních novinářů. „Stále mám v sobě pocit závodníka, který nelze ukojit,“ popsala.

Bylo jí ovšem i hůř. Závodní kariéru ukončila kvůli endofibróze, známé jako „cyklistická nemoc“. „Zároveň s koncem kariéry se mi začal sypat i můj soukromý život, takže to nebylo úplně jednoduché. Říkala jsem si, že jsem pozitivní člověk, ale smetlo mě to hrozně. Ztratila jsem smysl života, plácala jsem se v tom. Cyklistika jako taková mi nechyběla, byla jsem z ní unavená. Řekla jsem si, že už nikdy závodit nebudu,“ zavzpomínala.

Předsevzetí ale moc dlouho nedodržela. Již v době druhé ze dvou operací tepen dostala nabídku na spolupráci při vývoji aplikace Rouvy, která nabízí cyklistům reálný pocit z jízdy při tréninku na trenažéru. Láska ke sportu se v šampionce, která se věnuje také lyžování, aerobiku, fitness či potápění, zase rychle probudila.

„Cestu zpátky k cyklistice jsem si našla i při výchově dvou dětí. Vozila jsem je na vozíku, takže jsem se ke sportu navracela hodně příjemnou cestou. Loni na podzim mě pozvali na natáčení videa k propagaci nového závodu L’Etape v Prachaticích. Úplně mi to vrátilo vzpomínky na dlouhé švihy a soustředění na Mallorce. Normálně mi tekly slzy, když jsem večer dorazila domů úplně vylágrovaná z celodenního natáčení,“ uvedla.

Fyzické vyčerpání jí začalo chybět. „Potřebovala jsem zase mít pocit horníka, co přijde ze šichty z dolu, což bylo moje přirovnání, jak jsem se vždycky cítila po těžkých trénincích nebo závodech. Upřímně jsem jim to napsala a domluvili jsme se na spolupráci. Říkali, že jsou zvyklí motivovat amatéry k cyklistice. Ale že namotivovat mistryni světa, to už je k zamyšlení, tak pojďme spolu něco vymyslet. To byl velký impulz z poslední doby.“

Již dříve vedla svůj Ladies Bike Weekend, zaměřila se na vyjížďky pro ženy. „Býval to takový zavírák mojí sezony, pak mi zůstal jako koníček. Začala jsem ženy učit techniku na kole a držím se toho, i když už nezávodím. Dodnes mě zajímají příběhy, proč chce někdo jezdit na kole a přitom musí pracovat. Jsou hrozně pestré. Sejdou se holky z nejrůznějších oblastí. Sociální přesah je pro mě důležitější než dokonalá technika. Zjistila jsem, že kolo je vlastně takový psychoterapeutický nástroj. Ale nevyčerpávám se, dělám to jen jednou ročně, i když přemýšlím, že bych přidala,“ uvedla s úsměvem.

pad gi

Podíl
Exit mobile version