Aktualizace: 7.02.2024 14:55

Istanbul – Turecká vláda udělala z dalšího byzantského chrámu v Istanbulu mešitu a 23. února se v ní budou moci poprvé po osmi dekádách opět konat velké páteční modlitby. Jde o chrám svatého Spasitele v Chóře, proslulý řadou fresek s biblickými příběhy. O otevření této památky k muslimským modlitbám informoval tento týden turecký deník Yeni Şafak.

Tento původně byzantských chrám ze 4. století byl od roku 1945 muzeem, o jeho přeměně na mešitu rozhodl turecký prezident prezident Recep Tayyip Erdogan v roce 2020 a poté prošla tato památka rekonstrukcí.

Chrám v Chóře byl mešitou už po ovládnutí Konstantinopole (dnešní Istanbul) osmanskými dobyvateli v roce 1453. Křesťanské fresky byly přemalovány a omítka z nich byla odstraněna až po roce 1945.

Prezident Erdogan vzbudil velký rozruch a od mnohých si vysloužil kritiku za rozhodnutí, jímž udělal v roce 2020 mešitu z jedné z dominant Istanbulu – chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia). Ten byl od roku 1935 rovněž muzeem a nyní se v něm opět konají muslimské modlitby, během nichž jsou křesťanské ikony zakryty závěsy.

Erdogan, který v Turecku vládne už přes dvacet let – od března 2003 byl premiérem a od roku 2014 je prezidentem – se podle některých analytiků snaží oživit koncept „osmanského ideálu“ a využívá k tomu i zřizování nových mešit. Přes 90 procent z 85 milionů obyvatel Turecka jsou muslimové.

 

Podíl
Exit mobile version