Komerční prezentace Aktual.: 26.03.2025 19:06

Washington – Demokraté obviňují amerického prezidenta Donalda Trumpa a nejvyšší představitelé jeho administrativy, že lžou o statusu utajení informací o vojenských úderech na Jemen sdílených v aplikaci pro zasílání zpráv Signal. Trump a jeho tým tvrdí, že v chatovací skupině, do které byl omylem přidán šéfredaktor časopisu The Atlantic Jeffrey Goldberg, nebyly poskytnuty utajované informace.

 „Představa, že by tyto informace, pokud by byly předloženy našemu výboru, nebyly utajované, je, jak všichni víte, lež,“ prohlásil dnes podle médií texaský demokratický kongresman Joaquin Castro. Castro poznámku adresoval ředitelce tajných služeb Tulsi Gabbardové, řediteli Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johnu Ratcliffovi a dalším představitelům, kteří vypovídali před sněmovním zpravodajským výborem.

Gabbardová i Ratcliffe byli mezi členy chatovací skupiny a během dnešního slyšení zopakovali, že chatová debata neobsahovala utajované informace.

„Je to absurdní. Viděl jsem mnohem méně citlivé záležitosti, které nám byly předloženy se statusem vysokého utajení,“ prohlásil Castro. Kongresman dodal, že tvrdit, že informace sdílené na Signalu nebyly utajované, znamená lhát celé zemi.

Časopis dnes zveřejnil úplnou konverzaci činitelů USA o vojenských operacích poté, co Trumpova administrativa The Atlantic a Goldberga za jeho původní článek kritizovala a prohlásila, že zprávy neobsahovaly utajované informace.

Goldberg a další novinář The Atlantic Shane Harris, kteří na článku spolupracovali, napsali, že tato prohlášení vlády je „dovedla k přesvědčení, že lidé by měli zprávy vidět, aby si udělali vlastní názor“. Nejvyšší představitelé administrativy se podle novinářů pokoušejí zlehčovat důležitost zpráv sdílených s Goldbergem.

Poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz, který Goldberga do chatové skupiny přidal, po zveřejnění vlákna konverzace uvedl, že se nejednalo o válečné plány. „Žádná místa. Žádné zdroje a metody. ŽÁDNÉ VOJENSKÉ PLÁNY. Zahraniční partneři už v té době byli upozorněni, že se údery blíží,“ napsal Waltz na sociální síti X. Goldbergův původní článek má titulek „Trumpova administrativa mi omylem napsala své válečné plány“.

„Je velmi očividné, že Goldberg přecenil, co měl,“ napsal viceprezident J.D. Vance na síti X v narážce na titulek článku „Tady jsou útočné plány, které Trumpovi poradci sdíleli na Signalu“, ve kterém The Atlantic zprávy z chatovací skupiny zveřejnil.

Informace, které ministr obrany Pete Hegseth v aplikaci Signal sdílel, byly v té době přísně utajované zejména proto, že operace ještě ani nezačala. Stanici CNN to sdělil jeden z činitelů obeznámený s vojenskou operací a další zdroj, který o ní byl později informován. Aktuální informace, které Hegseth sdílel v chatovací skupině, jsou přesně tím druhem informací, které by velitel poskytoval prezidentovi v reálném čase v přísně utajovaném prostředí během vývoje vojenské operace, uvedl citovaný činitel.

„Kdokoli v uniformě by za to byl postaven před válečný soud. Informace tohoto kalibru neposkytujeme v neutajovaných systémech, abychom ochránili životy a bezpečnost armádních příslušníků, kteří tyto údery provádějí. Kdybychom to udělali, bylo by to naprosto nezodpovědné. Moji nejmladší analytici vědí, že toto nemají dělat,“ dodal zdroj.

Časy vzletu amerických letadel, které Hegseth do skupiny poslal, jsou obvykle přísně střeženy, aby se cíle útoků nemohly skrýt nebo podniknout protiútok právě v okamžiku, kdy letadla startují a jsou potenciálně zranitelná.

Řada demokratických zákonodárců Hegsetha vyzvala, aby rezignoval. „Jako člověk, který dříve pracoval v situační místnosti, nemohu uvěřit, že by Hegseth bezmyšlenkovitě posílal textové zprávy s informacemi, které by mohly udělat terč z našich pilotů a armádních příslušníků. Musí odstoupit,“ napsal senátor Andy Kim na síti X.

Demokratický kongresman Jimmy Gomez a šéf CIA Ratcliffe se dnes během slyšení sněmovního výboru překřikovali, píše list The Washington Post (WP). Gomez tlačil na Ratcliffa ohledně Hegsethovy údajné nadměrné konzumace alkoholu a zpochybňoval, že jde o člověka, který je schopen vykonávat funkci ministra obrany, zejména v souvislosti s únikem zpráv o operaci v Jemenu.

The Atlantic zveřejnil úplnou konverzaci činitelů USA o vojenských úderech

Časopis The Atlantic dnes <a href=“https://www.theatlantic.com/politics/archive/2025/03/signal-group-chat-attack-plans-hegseth-goldberg/682176/“>zveřejnil</a> úplnou konverzaci vysoce postavených amerických činitelů o plánovaných vojenských úderech, kterou vedli přes chat na Signalu, do něhož omylem přizvali šéfredaktora The Atlantic Jeffreyho Goldberga. Ministr obrany Pete Hegseth v něm například informoval o přesném času i způsobu útoku proti jemenským povstaleckým Húsíům. Administrativa Donalda Trumpa zatím tvrdí, že se do chatu nedostaly žádné informace, které by podléhaly utajení.

„Nebyly tam utajené informace,“ řekl v úterý Trump a podobně se vyjádřili i další představitelé vlády, která kvůli kauze čelí silné kritice.

The Atlantic se přesto před zveřejněním celého chatu ptal Trumpovy administrativy, jestli s tím souhlasí. Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová uvedla, že konverzace sice neobsahovala utajené informace, což prý ale neznamená, že administrativa nemá námitky proti jejímu zveřejnění. „Mělo se jednat o interní a soukromou poradu mezi vysoce postavenými vedoucími pracovníky a diskutovalo se o citlivých informacích,“ poznamenala.

Ze zveřejněného chatu je například patrné, že v něm Hegseth 15. března krátce před polednem sdílel přesné plány chystané operace. „ČAS NYNÍ (11:44): Počasí je PŘÍZNIVÉ. Právě POTVRZENO s CENTCOM, máme ZELENOU k zahájení mise,“ napsal s odkazem na regionální velitelství americké armády CENTCOM, které bylo za útok zodpovědné.

Ministr obrany pak také uvedl přesný čas, kdy budou startovat letouny F-18 a kdy mají zaútočit na „teroristu“, který byl cílem operace. Dále popisuje přesné časy dalších fází úderu i zbraně, které budou využity. Své zprávy odeslal zhruba dvě hodiny před hlavní fází útoku.

„Pokud by se tyto informace – zejména přesné časy vzletu amerických letadel směřujících do Jemenu – dostaly do nesprávných rukou během tohoto klíčového dvouhodinového období, američtí piloti a další příslušníci ozbrojených sil by mohli čelit ještě většímu nebezpečí, než jakému obvykle čelí,“ napsal The Atlantic.

Trumpův poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz následně potvrdil, že cíl se nacházel v budově, která se v důsledku amerického úderu zřítila. „První cíl, jejich hlavního chlápka pro rakety, jsme pozitivně identifikovali, jak vchází do budovy své přítelkyně. A ta se nyní zřítila,“ napsal Waltz.

„Skvělé,“ odpověděl Vance na zprávu Waltze, který do chatu následně zaslal emotikony pěsti, americké vlajky a plamene. Další členové diskuzní skupiny útok na Jemen rovněž chválili. Hegseth později do chatu napsal, že další údery budou následovat. USA v rámci nové útočné kampaně v Jemenu zabily nejméně 53 lidí, včetně dětí, a další zranily.

Bezpečnostní experti časopisu The Atlantic opakovaně sdělili, že využití aplikace Signal pro diskusi o takto citlivých otázkách je ohrožením národní bezpečnosti. The Atlantic navíc poznamenává, že za běžných okolností by některé informace z chatu podléhaly utajení.

Mluvčí Leavittová po zveřejnění dnešního textu na X napsala, že The Atlantic publikováním konverzace přiznal, že v ní nebyly sdíleny válečné plány. Celý tento příběh byl podle ní další hoax napsaný Trumpovým odpůrcem, který je dobře známý svými senzacechtivými překrouceními.

Goldberg vyjádření Leavittové kritizoval v rozhovoru se stanicí MSNBC. „Ona prostě hraje nějakou divnou sémantickou hru,“ řekl šéfredaktor časopisu v narážce na podrobné informace o úderech, které byly na chatovou skupiny zaslány.

Leavittová také odmítla výhrady, které zazněly v souvislosti s tím, že Steve Witkoff, Trumpův zmocněnec pro Blízký východ, v chatovací skupině dostával zprávy v době, kdy byl v Moskvě, aby s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednal o válce na Ukrajině. Americká vláda podle mluvčí Bílého domu Witkoffovi „poskytla zabezpečenou komunikační linku a byl to jediný telefon, který měl během pobytu v Moskvě u sebe.“

Waltz televizi Fox News řekl, že se snaží zjistit, jak k přidání novináře do skupiny došlo. Podle Goldberga ho do ní přidal právě Waltz. „Cestou sem jsem teď mluvil s Elonem (Muskem). Naše nejlepší technické mozky zkoumají, jak se to stalo,“ řekl poradce pro národní bezpečnost. „Ale můžu vám říct jedno, toho chlapa (Goldberga) neznám… Neposílám mu zprávy. Neměl jsem ho v telefonu,“ řekl Waltz a popřel, že by novinářovo číslo do skupiny přidal jeho asistent, i když to hodiny předtím prohlásil Trump.

Podíl
Exit mobile version