Komerční prezentace Aktualizace: 29.02.2024 20:03

Gaza – Při izraelském zásahu v Pásmu Gazy proti lidem čekajícím na humanitární pomoc dnes zahynuly desítky Palestinců, oznámilo ministerstvo zdravotnictví, které ovládá hnutí Hamás. Podle jeho tvrzení zemřelo při incidentu u města Gaza více než 100 lidí. Izraelská armáda uvedla, že podél konvoje vypukly mezi shromážděnými lidmi násilnosti, které si vyžádaly desítky mrtvých a zraněných, přičemž řada z nich byla ušlapána či je přejely nákladní vozy. Armáda připustila, že vojáci začali střílet, když se k nim část davu přiblížila, tento zákrok si však podle ní vyžádal nanejvýš deset obětí.

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy se neštěstí odehrálo ráno západně od města Gaza. Izraelské ostřelování podle úřadu zasáhlo lidi, kteří se shromažďovali u kamionů s humanitární pomocí. Ministerstvo původně informovalo o nejméně 70 obětech na životech, později bilanci zvýšilo na 112 mrtvých a hovoří o „masakru“. Zraněných je podle úřadu až 760. Ředitel urgentního příjmu nemocnice Šífa v Gaze agentuře AFP dopoledne řekl, že zařízení přijalo 50 těl a 120 zraněných. Ředitel jiné nemocnice v Gaze agentuře Reuters dopoledne potvrdil příjem deseti mrtvých.

„Nemáme poznatky o izraelském ostřelování v oblasti,“ uvedl mluvčí izraelské armády. Izrael vzápětí oznámil, že incident prošetří. Později armáda uvedla, že u nákladních vozů vypukly násilnosti. „Během incidentu se zranily desítky Gazanů kvůli strkání,“ uvedla armáda v prohlášení. Podle armády byla naprostá většina obětí ušlapána či přejeta, když se lidé sesypali na projíždějící konvoj s pomocí. V oblasti také stříleli palestinští ozbrojenci, kteří vozy rabovali.

Armáda také zveřejnila dronem pořízený videozáznam, na kterém jsou vidět tisíce lidí, kteří se nahrnuli na pohybující se konvoj. V některých případech se nákladní vozy přesto snaží protlačit davem.

Incident podle předběžných výsledků vyšetřování armády začal už kolem čtvrté hodiny ranní (3:00 SEČ), kdy na pobřeží města Gazy dorazilo asi 30 nákladních aut s potravinovou pomocí pro obyvatele čtvrti Rimál. Tisíce Palestinců se na kamiony vrhly a způsobily tlačenici poté, co projely kontrolním stanovištěm armády v centrální části pásma. Některým vozům se pak podařilo pokračovat dále na sever, kde ozbrojení muži poblíž Rimálu údajně zahájili na konvoj palbu a vyrabovali jej.

Vyšetřování dále ukázalo, že desítky Palestinců, kteří napadli poslední nákladní vůz v konvoji, se poté začaly přibližovat k izraelskému tanku a vojákům na kontrolním stanovišti. Ti poté stříleli na nohy těch, kteří se k nim i přes předchozí varovné výstřely do vzduchu nebezpečně přiblížili na několik desítek metrů, uvádí vyšetřovací zpráva. Podle armády si tato palba nevyžádala více než deset obětí.

Město Gaza se nachází v severní části tohoto palestinského území, kam se kvůli bojům podle mezinárodních organizací humanitární pomoc dostává jen s velkými potížemi. Izraelské úřady ve středu oznámily, že do oblasti přijelo 31 nákladních vozů s potravinami.

Kvůli nedostatku jídla na severu Pásma Gazy se kolem nákladních vozů s pomocí pokaždé shromažďuje velký dav. Šéf kanceláře OSN pro koordinaci pomoci na palestinských územích Andrea De Domenico agentuře AFP řekl, že se na severu Pásma Gazy opakovaně sešly tisíce lidí, aby zablokovali průjezd kamionů s pomocí, „a to i s rizikem, že na ně někdo bude střílet“. Kamiony s pomocí podle agentury AP už nedoprovází palestinská policie, protože se stávala terčem izraelských úderů.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví kontrolované Hamásem, který USA a EU považují za teroristickou organizaci, dnes ráno uvedlo, že od začátku konfliktu s Izraelem loni v říjnu počet mrtvých přesáhl 30.000. Zraněných je podle tohoto údaje přes 70.000. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem vypukl po útoku Hamásu ze 7. října, kdy na izraelském území zahynulo 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců na palestinské území.

V Pásmu Gazy zemřelo kvůli válce s Izraelem přes 30.000 lidí, uvádí Hamás a OSN

V Pásmu Gazy zemřelo od loňského října kvůli válce mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás už přes 30.000 lidí. Uvedly to dnes úřady kontrolované Hamásem a později překročení této hranice potvrdila OSN. Za poslední den přibylo podle těchto údajů 79 mrtvých. Zraněných je přes 70.000. Konflikt vypukl po teroristickém útoku hnutí Hamás na izraelské území 7. října, při kterém podle izraelských úřadů zahynulo na 1200 lidí, většinou civilistů a včetně žen a dětí.

Od začátku izraelské vojenské ofenzivy, která je reakcí na teroristický útok a je zaměřena na zneškodnění Hamásu, přišlo o život více než 30.000 lidí, uvedl dnes i vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě. Na platformě X předtím stejnou informaci sdělil i šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Türk ani Tedros však neuvedli zdroj svých informací, upozornila agentura DPA.

Jako první o překročení hranice 30.000 mrtvých ráno informovalo ministerstvo zdravotnictví Hamásu slovy, že bylo zabito více než 30.000 „mučedníků“. Palestinské úřady ve svých statistikách nerozlišují mezi civilisty a příslušníky ozbrojených organizací.

Kvůli konfliktu muselo podle agentury AFP opustit své domovy zhruba 1,7 z 2,4 milionu obyvatel v Pásmu Gazy. Mezinárodní organizace také poukazují na velmi špatnou humanitární situaci v úzkém pobřežním pásu u Středozemního moře, kde části obyvatel hrozí hladomor. Organizace proto vyzývají ke zvýšení pomoci. Podle Izraele však množství dodávané pomoci omezují problémy s distribucí v samotném Pásmu Gazy.

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem, který USA i EU považují za teroristickou organizaci, vypukl po teroristickém útoku Hamásu na izraelské území 7. října. Zahynulo při něm 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců na palestinské území. Zhruba polovina rukojmích byla mezitím propuštěna, osvobozena či nalezena mrtvá. O propuštění dalších zajatých se jedná při rozhovorech o přerušení bojů, které nepřímo vedou Izrael a Hamás za zprostředkování USA, Kataru a Egypta.

Po útoku ze 7. října jsou intenzivnější také střety mezi izraelskou armádou a Palestinci na okupovaném Západním břehu Jordánu. Proíránské šíitské hnutí Hizballáh navíc útočí z jihu Libanonu na příhraniční oblasti v Izraeli. V obou případech si podle propočtů agentury AFP střety vyžádaly stovky životů.

Podíl
Exit mobile version