Aktualizace: 30.07.2024 13:25
Praha – V sociálních službách podle odborů chybí v současné době 3000 zaměstnanců. Žádají nárůst platů všech pracovníků v oboru o deset procent, v návrhu ministerstva práce je sedm nebo deset procent pro technické pracovníky, pečovatelkám by ale odměny růst neměly. Zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR to řekli na tiskové konferenci. Minulý týden odboráři veřejného sektoru vstoupili kvůli situaci ohledně platů do stávkové pohotovosti. Schůzku se zástupci vlády mají naplánovanou před koncem srpna, při nedohodě chtějí na podzim protestovat.
„Chybí zaměstnanci nejen v pobytových zařízeních, ale i v terénu,“ uvedla místopředsedkyně svazu Jana Hnyková. Podle příkladu, který odbory připravily, má pečovatelka po 18 letech praxe čistý plat například 23.000 korun. V Německu se podle Hnykové nabízí 65.000 až 80.000 korun a ubytování zdarma. Odbory také upozorňují, že obor neláká mladé lidi.
Ministerstvo práce a sociální věcí (MPSV) minulý týden představilo návrh, podle kterého by se části pracovníků veřejného sektoru mohl od září podle jejich odbornosti a délky praxe zvednout základ platu buď o 850 až 3850 korun, nebo o 1220 až 5500 korun hrubého měsíčně. Týkat se to má úředníků, pracovníků v kultuře, technických pracovníků v sociálních službách a ve zdravotnictví či nepedagogických sil ve školství. Státní zaměstnanci by si mohli polepšit buď o 1130 až 4780 korun, nebo o 1620 až 6820 korun, platové tarify by měly růst o sedm či deset procent, což by státní rozpočet stálo 4,6 nebo 6,5 miliardy korun do konce roku.
Navýšení o sedm až deset procent od září podle předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníkové znamená roční růst o 2,2 nebo 3,3 procenta. „Odbory původně požadovaly navýšení platů tak, aby pokrylo inflaci. Potom jsme chtěly 15 procent, těch deset je prostě minimum,“ řekla. Kromě pečovatelek v sociálních službách by podle ní měly platy růst i zdravotním sestrám či lékařům.
„Státní rozpočet by toto navýšení nestálo ve zdravotnictví a sociálních službách vůbec nic,“ míní Žitníková. Zdravotnictví je v Česku financované z veřejného zdravotního pojištění, které má v letošním roce k dispozici zhruba 500 miliard korun. Ministerstvo zdravotnictví dříve uvedlo, že v nemocnicích jde na odměny pracovníků zhruba 60 procent, což je více než na Západě. Sociální služby jsou dotované kraji a státním rozpočtem.
Před tím, než bude na vládě definitivně schválený rozpočet na příští rok, se mají zástupci odborů ještě s ministry sejít. Termín bude podle Žitníkové po návratu vládních politiků z prázdnin, přesně stanovený ale není. „Pokud se nedohodneme s vládou, tak určitě budeme na podzim organizovat nějaké protestní akce,“ dodala předsedkyně.