Aktual.: 4.07.2025 15:50
Velehrad (Uherskohradišťsko) – Do cíle pěší pouti po cyrilometodějské poutní stezce ze Svatého Kopečku u Olomouce přes Svatý Hostýn na Kroměřížsku až do Velehradu na Uherskohradišťsku dnes dorazilo 137 účastníků. Část z nich absolvovala celou zhruba 110 kilometrů dlouhou trasu takzvané Moravské Compostely. Další poutníci se přidávali cestou, řekla ČTK pravidelná účastnice Jana Tobolová z Prostějova. Ve Velehradě dnes začaly cyrilometodějské Dny lidí dobré vůle, v sobotu vyvrcholí slavností poutní mší.
Padesátka poutníků vyrazila ze Svatého Kopečku v pondělí. Další poutníci se k procesí vedenému knězem Janem Peňázem přidali na svatém Hostýně, do Velehradu zamířili též pěší poutníci z Blatnice pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku. Nejstaršímu účastníkovi podle Peňáze bylo 80 let, nejmladšímu rok.
Většina účastníků absolvovala pěší pouť vícekrát, například Tobolová ji šla pojedenácté. „Jednak je to vyjádření toho, co řekl papež Benedikt XVI., že poutník se modlí i nohama. Tak je to zase jiná forma modlitby. My se ale modlíme i během té cesty, většinou růžence. A další věc je, že se setkáváme s lidmi, kteří to taky jdou poněkolikáté, takže se po roce těšíme jeden na druhého,“ uvedla poutnice.
Naopak poprvé pěší pouť absolvoval Jiří Buček z Kolína. „Jsem ze Středočeského kraje, takže pro mě je to tady úplně celé neznámé. Svým způsobem to beru i jako poznávání krajiny a farností, které jsme navštívili cestou,“ řekl Buček. Na pouť vyrazil ze Svatého Hostýna. V minulých dvou dnech podle něj sužovalo poutníky horko. Vodu do lahví si doplňovali cestou na farách. „Často jsme ji vypili dřív, než jsme došli,“ doplnil poutník.
Prvním cílem účastníků pouti byla dnes odpoledne mše svatá pro zdravotně postižené a poutníky ve velehradské bazilice. Pouť organizují Matice svatokopecká, svatohostýnská, velehradská a svatoantonínská. Každý poutník jde na vlastní zodpovědnost, přičemž je zajištěno doprovodné vozidlo pro převoz zavazadel a případnou pomoc. „Pěší pouť nebo cyklopouť je něco, co se nedá ničím jiným nahradit. Lidé sem přicházejí v průběhu celého roku,“ řekl velehradský starosta Aleš Mergental (za Pro Velehrad).
Kraje do Velehradu vysílají své krojované zástupce. „V letošním roce přijalo pozvání deset krajů, které vyslaly na Velehrad symbolické zástupce v podobě krojovaného páru. To znamená muž s ženou, kteří se věnují folkloru, tradicím, kultuře. Přijíždějí na Velehrad, aby byli s námi součástí národní poutě a symbolicky tak zastoupili svůj kout České republiky. Je to krásné, že už se to děje opakovaně. Je skvělé, že také lidé, kteří jsou tady z okolí, tak čím dál častěji si kroj oblečou a přijdou na mši v kroji,“ uvedl starosta.
Dny lidí dobré vůle připomínají odkaz slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Patří k nejvýznamnějším církevním událostem v zemi. Nabízejí charitativní, kulturní, společenské a sportovní akce, obvykle se jich účastní desítky tisíc lidí.