Aktual.: 16.12.2024 15:13
Tel Aviv/Gaza – Dohoda mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás o příměří ve válce v Pásmu Gazy a propuštění dosud zadržovaných izraelských rukojmích je nejblíž za poslední rok a mohla by být podepsána ještě letos. Píší o tom dnes izraelská média s odkazem na údajná slova ministra obrany v Knesetu a také arabská média s odvoláním na vysoce postaveného představitele palestinského hnutí.
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac dnes hovořil za zavřenými dveřmi ke členům zahraničního a obranného výboru Knesetu. Jeho komentáře, které unikly na veřejnost, však hojně citovala izraelská média. „Izrael má k další dohodě o rukojmích blíž než kdy dřív,“ uvedl údajně ministr s tím, že čím méně toho bude v této věci řečeno, tím lépe. Kac nicméně podle zpravodajského serveru Walla předpokládá, že dohodu, která je na stole, podpoří většina členů koaliční vlády Benjamina Netanjahua a neměla by v kabinetu čelit vážným překážkám.
Dosud jediné příměří ve válce trvalo na konci loňského listopadu pouhý týden, Hamás během něj propustil 105 z 251 rukojmích unesených při teroristickém útoku 7. října, většinu z nich výměnou za palestinské vězně z izraelských věznic.
Kac podle zpráv médií poslancům dále naznačil, že dohoda o příměří nebude obsahovat závazek k trvalému ukončení nepřátelských akcí, o který usiloval Hamás, ale narážel na odpor krajně pravicových členů Natanjahuovy vlády. „Druhá strana projevuje flexibilitu. Chápou, že se nechystáme válku ukončit,“ řekl údajně ministr.
Také saúdskoarabský zpravodajský server Ašark Al-Avsat dnes s odkazem na nejmenovaného lídra Hamásu napsal, že dohoda je bezprecedentně blízko.
„Dosažení dohody o příměří a výměně vězňů jsme blíže než kdy dřív, pokud ji nebude blokovat Netanjahu,“ řekl představitel Hamásu a dodal, že na izraelského premiéra nyní musí vyvinout tlak hlavně Washington. Hamás podle něj předložil návrh vykazující „velkou flexibilitu“, který předpokládá „postupné ukončení války a postupné stahování izraelských sil na základě specifického harmonogramu a záruk mezinárodních zprostředkovatelů“.
Spojené státy jsou spolu s Egyptem a Katarem hlavním zprostředkovatelem jednání mezi oběma válčícími stranami. Hamás si dříve kladl za nepřekročitelnou podmínku jakéhokoli příměří závazek k trvalému ukončení bojů a úplné stažení izraelských sil z Pásma Gazy. To opakovaně odmítala Netanjahuova vláda, která i pod tlakem krajní pravice trvá na úplném zničení vojenských i vládních kapacit Hamásu v Gaze. Tyto požadavky nicméně zůstávají dlouhodobými cíli Hamásu, dodal představitel hnutí.
Saúdskoarabský server s odvoláním na zdroj obeznámený s jednáním také uvedl, že Hamás byl informován o tom, že zvolený americký prezident Donald Trump chce vidět dohodu co nejdříve, ještě před svou inaugurací a nejlépe do konce roku. Podle izraelských médií se v této souvislosti spekuluje o datu 25. prosince, na které letos připadá začátek židovského svátku chanuka.
Libanonský deník Al-Akbar, který má blízko k militantnímu šíitskému hnutí Hizballáh, dnes vyjádřil podobný optimismus, když napsal, že podle zprostředkovatelů nyní panuje „bezprecedentní ochota“ obou stran k dokončení dohody a že podpisu je nyní nakloněn i Netanjahu. Jednání se podle listu nyní zadrhla na zdlouhavém vyjednávání a izraelské snaze udržet detaily dohody v tajnosti.