Komerční prezentace Aktualizace: 18.07.2024 20:14

Štrasburk – Česká europoslankyně Klára Dostálová z frakce Patrioti pro Evropu novou šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou nepodpořila, zástupkyně frakce Zelených Markéta Gregorová jí nakonec svůj hlas dala. Hlasování dnes bylo tajné a tak není možné postoj jednotlivých europoslanců zjistit třeba ze záznamů, které vede sám europarlament. Například Alexandr Vondra z konzervativní frakce ECR už uvedl, že si svou volbu nechá pro sebe.

Parlament, v němž je 720 poslaneckých křesel, se v současnosti skládá ze 719 poslanců, protože španělský europoslanec Toni Comin se ještě nestihl ujmout mandátu. Potřebná většina ke zvolení předsedkyně EK tak byla jen 360 hlasů, nikoli původně uváděných 361. Pro Ursulu von der Leyenovou hlasovalo 401 poslanců, 284 bylo proti a 22 hlasovacích lístků bylo nevyplněných nebo neplatných.

Podle zjištění ČTK šéfku Evropské komise podpořilo osm českých europoslanců, 11 jich hlasovalo proti a jeden, tedy Vondra, svou volbu neprozradil.

„Nepodpořila jsem ji a mám k tomu dva důvody. Čekala jsem na její projev a musím říct, že mi přišlo, že paní Ursula von der Leyenová asi nezaznamenala, že byly volby. Ten projev byl totiž o tom, že se bude pokračovat tak, jak je to nastavené, což bude pro mnoho voličů velké zklamání,“ řekla ČTK Dostálová. Druhým důvodem je podle ní to, že se šéfka EK ve dnech před volbou ani neobtěžovala přijít do frakce Patriotů pro Evropu, aby se s jejími zástupci pobavila o svých prioritách. Na nynější šéfce unijní exekutivy Dostálové vadí „kam Evropu dovedla“. „Utíká nám z Evropy mnoho podnikatelů, jsme závislí na třetích zemích, jsme přeregulovaným kontinentem,“ vyjmenovala.

Jaký měl být tedy její projev? „Aby skutečně odrážel výsledek voleb, protože občané si přáli změnu, přáli si přibrzdit, ne zrušiti Green Deal, ale vrátit ho nohama na zem, reflektovat aktuální dění ve světě,“ uvedla Dostálová. Proti hlasovala i Nikola Bartůšek z Přísahy a Motoristů, která je ve stejné frakci. Von der Leyenová podle ní v projevu potvrdila, že bude dál prosazovat Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal). „To je pro mne nepřijatelné, naopak potřebujeme jeho zásadní revizi,“ uvedla.

Šéfka Evropské komise se netajila tím, že chce získat na svou stranu zejména zástupce frakce Zelených. Ti ale čekali na to, jak se jejich požadavky projeví v programu příští Evropské komise. Česká pirátská europoslankyně Markéta Gregorová nakonec současné předsedkyni EK svůj hlas dala. „Po důkladném zvážení jsem se nakonec rozhodla Ursulu von der Leyenovou podpořit. Za pět let splnila velkou část toho, co slíbila a navíc prokázala, že je schopna vést komisi v době krize,“ uvedla Gregorová. Ocenila, že se von der Leyenová silně postavila za Ukrajinu a že se EU jasně odpoutala od ruských fosilních zdrojů.

„Nyní přislíbila mnoho konkrétních priorit v důležitých oblastech, jako je například podpora malých a středních podniků se adaptovat na současný svět, jelikož jsou páteří naší ekonomiky. Podpoře investicím ostatně věnovala velkou část svého projevu, včetně příslibu konkrétních legislativ, což kvituji velmi pozitivně,“ dodala Gregorová. V projevu, se kterým šéfka EK vystoupila ráno před europoslanci, jí nicméně chyběl dostatečný důraz na boj s dezinformacemi či jasné vymezení vůči Číně.

Ursula von der Leyenová nepřekvapivě získala podporu od europoslanců z její frakce EPP. „Jsem rád, že se podařilo tak brzy ustavit novou šéfku Evropské komise, protože to znamená, že velmi brzy, v následujících minutách, se začne formovat Evropská komise a Evropská unie bude schopna přepnout na normální chod co nejdříve, to je skvělá zpráva,“ uvedl Luděk Niedermayer (TOP 09). Nová komise bude podle něj jiná než ta předchozí. Ocenil zejména, že se na první příčku pozornosti probojovala konkurenceschopnost, což je „věc, ve které musíme pohnout, rychlá transformace ekonomiky, která po celém světě probíhá, nás nemůže dostat do pozice, kdy nebudeme jedním z lídrů“.

Podle jeho kolegyně z frakce Danuše Nerudové je rovněž důležité zaměřit se na vytvoření dobrých podmínek pro malé a střední podniky a snížit byrokracii. Šéfka EK ve svém projevu oznámila, že chce mít v nové komisi i eurokomisaře pro bydlení. „Předsedkyně Evropské komise si uvědomuje, že problém mladé generace s nedostupností bydlení je skutečně celoevropský a že je to problém, který má vážné dopady a je potřeba ho řešit,“ dodala Nerudová.

Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) z frakce ECR předsedkyni EK podpořila, ale bylo to velmi těžké rozhodování. „Shodujeme se s ní na potřebě odstraňování byrokracie, podpoře konkurenceschopnosti Evropy, Ukrajiny a obranného průmyslu. I proto jsem ji nakonec po řadě jednání s těžkým srdcem podpořila,“ uvedla. Neznamená to ale, že podpoří i komisi, kterou bude sestavovat, jestliže se jí nebude líbit. „Doufám, že ta příští komise by mohla být rozhodně lepší než byla ta stávající,“ dodala s tím, že pro příštích pět let považuje za důležité řešit témata bezpečnosti, podpory obranného průmyslu, ale i ochrany vnější hranice, migrace a návratové politiky. Rovněž by chtěli prosadit revizi některých legislativ v rámci Zelené dohody pro Evropu.

Její kolega Alexandr Vondra zkritizoval zejména projev, který von der Leyenová ráno pronesla. „Volba byla tajná, což jsem si nevymyslel já, ale parlament jako celek. Budu se toho držet, a proto neřeknu, jak jsem dnes hlasoval. Svoji volbu si nechám pro sebe minimálně do hlasování o celé komisi, které bude klíčové pro další směřování Evropské unie,“ uvedl.

Šéfku EK nepodpořili dva nezařazení poslanci Ondřej Dostál a Kateřina Konečná z hnutí Stačilo! „Tuto kandidátku považuji za nepřijatelnou, neboť je prošetřována evropskou prokuraturou (EPPO) ve věci obří zakázky na covidové vakcíny od americké farmaceutické společnosti Pfizer,“ uvedl Dostál. EU podle něj trpí propadem prosperity a úpadkem, na čemž „měla EK vedená Ursulou von der Leyen nemalý podíl“.

Podíl
Exit mobile version