Aktualizace: 7.06.2024 22:23
Kyjev/Brusel – Ukrajina a Moldavsko splňují všechna kritéria, aby začaly oficiální rozhovory o jejich členství v Evropské unii. Uvedla to dnes Evropská komise, která o tom informovala agenturu Reuters. O kladném postoji komise informoval už dříve i ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Začátek přístupových rozhovorů, které mohou trvat mnoho let, musí schválit jednomyslně členské státy.
„Potvrzujeme, že z pohledu komise obě země udělaly všechny kroky,“ řekla podle agentury Reuters mluvčí Evropské komise pro rozšíření Ana Pisonerová. O svém postoji Evropská komise informovala velvyslance členských států. V případě Ukrajiny Pisonerová zmínila jako zlepšení například to, že se rozšířily pravomoce antikorupčního úřadu nebo že parlament schválil legislativu v oblasti národnostních menšin. „Rozhodnutí je nyní v rukách členských států,“ dodala.
Zahájení přístupových rozhovorů by mohli už příští týden projednat velvyslanci členských zemí, píše agentura Reuters. Krok ovšem vyžaduje podporu všech členských zemí. Největší překážkou k formálnímu zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou je odmítavý přístup Maďarska, které jej oficiálně zdůvodňuje politikou ukrajinské vlády vůči maďarské menšině.
Šmyhal dnes na svém účtu na telegramu uvedl, že Kyjev nyní od evropských partnerů očekává zahájení přístupových rozhovorů ještě tento měsíc. Ukrajina požádala o přijetí do EU několik týdnů po začátku ruské invaze v roce 2022 a status kandidátské země získala o několik měsíců později. „Každý den lidé na Ukrajině bojují za právo stát se členem evropské rodiny ve válce proti ruskému agresorovi,“ uvedl Šmyhal.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že Francie podporuje, aby přístupová jednání skutečně začala do konce června.
Podle stránek Evropské komise všechny členské státy musí schválit mandát pro jednání se zemí, která má zájem vstoupit do EU. Pak je svolána mezivládní konference, v rámci které zástupci členských zemí jednají o tom, jak kandidátská země naplňuje požadavky pro vstup do EU. Celý proces obvykle trvá dlouhé roky.
Mezi nesplněnými kritérii, která dříve bránila rozhodnutí o doporučení ze strany Evropské komise, byly podle deníku listu Financial Times v případě Ukrajiny opatření proti korupci, omezení politického lobbingu, pravidla týkající se majetkových prohlášení veřejných činitelů a ochrana jazyků národnostních menšin.
Financial Times připomínají, že poté, co se Maďarsko v červenci ujme předsednictví Rady EU, zvýší se jeho vliv na plánování schůzek, na nichž se jedná o záležitostech souvisejících s Ukrajinou. Belgie, která sedmadvacítce předsedá do 30. června, doufá, že se jí podaří uspořádat první kolo přístupových jednání, uvádí britský list.