COOP otevře padesát nových automatizovaných obchodů, pomohou obce i banka

0
40

Podle dat sítě COOP prodejny, které přešly do automatizovaného režimu, realizují kolem deset procent tržeb mimo standardní otevírací dobu. Podle Lukáše Němčíka, marketingové ředitele COOP se model osvědčil a dříve ztrátové obchody nyní vydělávají. „Chceme vytvořit největší síť automatizovaných prodejen a do konce roku 2024 jich přibude padesát,“ řekl.

Nejmenší fungující automatizovaný obchod má velikost jen 23 metrů čtverečních, ty největší pak formáty klasického supermarketu.

Automatizované prodejny nejsou žádnou novinkou a fungují i zahraničí. Prodejny GO provozuje Amazon či polská Žabka Nano.

„COOP není klasická firma, jsme svazem družstev. Máme více než stotisícovou členskou základnu a jsme hluboce zakořenění v regionech. Záleží nám proto na místech, kde působíme. Osobně jsem hrdý, že jsme dokázali přijít s takovou zásadní inovací jako první v Evropě. Je to důkaz, že i čistě regionální organizace může udávat moderní inovační trendy,“ říká Němčík.

S technologiemi pomáhají velcí hráči

Na rozšíření sítě automatizovaných prodejen se nyní začaly podílet také Mastercard a ČSOB, a to stejným dílem. Dohromady vyčlenily částku přes deset milionů korun. Cílem programu je urychlit zavedení automatizovaných prodejen v regionech.

Společnost Mastercard se dlouhodobě věnuje rozvoji moderních platebních metod a služeb a ČSOB poskytuje zdarma aplikaci DoKapsy jako vstupní klíč. Součástí aplikace je tak identifikace zákazníků a umožnění vstupu do automatizovaných prodejen COOP.

„Se sítí COOP spolupracujeme dlouhodobě a naším cílem je poskytovat služby, které lidem zjednodušují život, jako je výběr hotovosti na pokladně nebo platba složenek. V koncepci automatizovaných obchodů vidíme budoucnost, proto jsme se rozhodli přímo finančně podpořit vznik dalších prodejen,“ říká Michala Bauer, členka představenstva ČSOB.

První automatizovaná prodejna COOP a zároveň první prodejna tohoto druhu v České republice se otevřela v polovině března loňského roku ve Strakonicích a další pak přibývaly. Nyní má COOP takových vlastních prodejen deset, v několika dalších pak působí jako partner, přičemž tyto prodejny jsou provozovány obcemi.

Obchody fungují v hybridním režimu, v běžné otevírací době si v nich mohou zákazníci nakoupit jako v klasickém obchodě, mimo tuto dobu je nákup podmíněný využitím aplikace v telefonu, platební karty a bankovní identity. Tu má prakticky každý, kdo využívá služeb internetového bankovnictví.

„V těchto prodejnách si zákazníci mohou díky využití moderních technologií nakoupit v kteroukoliv denní či noční hodinu,“ doplňuje Němčík.

Finanční injekce od obce

Podle místopředsedy Svazu místních samospráv Tomáše Dubského je zachování obchodů v regionech klíčovou podmínkou pro zajištění kvality života místních obyvatel. Venkovských obchodů přitom přes podporu státu, krajů i obcí stále ubývá. „Technologie automatizovaného prodeje se ukazuje být poměrně zásadní pro zachování těchto prodejen. COOP ukázal cestu i pro další subjekty, které do vlaku automatizace prodejen nyní naskakují,“ říká Tomáš Dubský.

Podpora prodejen v nejmenších obcích nezůstává ani stranou zájmu státu, obcí a krajů. Obce často tyto prodejny přímo dotují nebo jim poskytují prostory k provozování obchodů zdarma. Celkově se podpora v posledních letech zvyšuje a například prakticky každý kraj má pro ně dotační program.

Podobně k věci přistupuje i stát prostřednictvím programu ministerstva průmyslu a obchodu Obchůdek 2021+, který je určen na podporu malých prodejen v obcích do tisíce obyvatel, kde zároveň nefunguje žádný jiný obchod. Ministerstvo podpořilo již více než tisíc prodejen. V rámci projektu Česko platí kartou MPO poskytlo více než čtyřicet tisíc terminálů a skoro tisíce tisíce bran. Jde téměř o polovinu všech nově instalovaných platebních terminálů.

Automatické prodejny nemá nyní jen COOP, ale také společnost Super zoo s potřebami pro zvířata. První se otevřela na konci roku 2022 v Týně na Vltavou. Cílem podle provozního ředitele Luboše Rejchrta byla optimalizace nákladů. Další automatická prodejna bude v Pardubicích, otevře tam začátkem letošního října, doplnil.

„Živá zvířata jsou mimo běžnou otevírací dobu, kdy není k dispozici personál, schována za bezpečnostní neprůhlednou roletou,“ uvedl. V Bítovanech na Chrudimsku v Pardubickém kraji už také dříve začala s pomocí hejtmanství fungovat prodejna nazvaná Fééér samoobslužný obchůdek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno