Další energetické trable Německa. Hladina Rýna je nezvykle nízko


Koryto řeky Rýn, které vyschlo a popraskalo. (6. července 2022)


| foto: ČTK

Rýn je nejdůležitější mezinárodní vodní cestou západní Evropy s vysoce rozvinutou vodní dopravou. Nízká hladina řeky, která klesla nejníž za posledních patnáct let, by mohla ohrozit dodávku paliva od uhlí po ropu, což pociťují regiony připravující si už nyní zásoby na zimu.

„Nízká hladina znamená, že lodě nemohou uhlí pro elektrárny nakládat v maximální možné míře. Bude to další přítěž pro elektrárny, které už tak čelí nedostatku,“ řekl pro Bloomberg Guillaume Perret, zakladatel energického poradenství Perret Associates.

„Prozatím má Německo energie dost, to se ale může změnit,“ dodává.

Evropa je v zajetí největší energetické krize posledních desetiletí, situaci umocňuje dění na Ukrajině. Rusko, významný dodavatel energetických surovin, již zavřelo plynové kohoutky několika zemím Evropy a další mohou brzy následovat. Jednotlivé země se proto uchylují k alternativním řešení.

Německo, druhá největší ekonomika světa, plánuje dovézt o deset milionů tun více termálního uhlí než minulý rok. Doufá, že ušetří plyn pro teplárenství a průmysl. Také zvažuje oživení uhelných elektráren kvůli stále se zvyšujícím cenám za energie. Problémem je omezené množství nákladních lodí. Část z nich dopravci v minulých letech prodali, jak se od uhlí postupně upouštělo.

Přesměrování řady nákladních lodí na pomoc při přepravě obilí z Ukrajiny také limitovalo jejich dostupnost v západní Evropě.

„Pokles hladiny Rýna omezuje dodávky uhlí do německých regionů, zvlášť na jihu„ uvedla Sabrina Kernbichlerová, analytička trhu energií ve společnosti S&P Global Platts. Současně ale dodává, že situace je zatím z hlediska zabezpečení dodávek zvládnutelná.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts