Desetina sadů a dvacetina ploch zeleniny letos podle českých pěstitelů zmizí

0
56

Cena jablek na pultech za poslední rok klesla o procento, farmářské ceny o 10 procent. Na každém kilogramu jablek tak ovocnáři tratí čtyři koruny, za loňský rok tak bude obor ve čtvrtmiliardové ztrátě.

„Pěstitele jablek i dalších druhů ovoce to vede k úvahám o omezení produkce a někteří již začali vyklučovat sady. Jen za poslední dekádu a půl zmizelo z české krajiny 2,5 milionu ovocných stromů, především jabloní,“ řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Cibule je pak nyní v obchodech hlavně ze zahraničí, soběstačnost v ČR v této plodině je 45 procentní. Proto se dováží hlavně z Nizozemska, Slovenska a Německa, ale také ze vzdálených destinací jako je Egypt nebo Nový Zéland.

„Čím více jsme závislí na jejím dovozu, tím zranitelnější jsme vůči cenovým výkyvům a tím více si zaděláváme na problémy se zásobováním českého trhu,“ dodala nová předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy a zároveň předsedkyně Klubu zemědělských manažerek Monika Nebeská.

Ve výrobě zeleniny stojí podle ní v EU jenom Slovensko a Lucembursko. Před dvaceti lety se podle ní pěstovala zelenina v Česku na zhruba 18 tisících hektarech, loni šlo o 11,7 tisíc hektarů. Do budoucna to podle ní může znamenat velké problémy, protože globální ceny rostou, některé státy pak přistoupily k omezení jejího vývozu.

Zelináři, podobně jako ovocnáři, žádají stát o navýšení příspěvků na budování nových skladovacích kapacit, aby mohla být česká zelenina dostupná celoročně. Jak podotkl agrární analytik Petr Havel, tyto příspěvky stát již dává v rámci evropského Programu rozvoje venkova, problémem je ale vysoká spoluúčast žadatelů. Podle Nebeské by se v případě dostatečných skladů mohla zelenina v ČR pěstovat i na 18 tisících hektarů.

V současnosti se o cenách v supermarketech jedná i na ministerstvo zemědělství, vláda schválila vytvoření meziresortní skupiny, kam zasednou i zástupci ministerstva financí a ministerstva průmyslu a obchodu a úřadu vlády. Její první jednání by mělo být v úterý.

Agrární komora ČR pak tlačí na snížení DPH na základní potraviny. Podle Ludvíka je absurdní, že v Česku je nižší DPH na točené pivo než na ovoce a zeleninu.

„Je však třeba ohlídat, aby se toto snížení skutečně projevilo na spotřebitelských cenách a nepřispělo jen ke zvýšení zisk obchodních řetězců. Současně by snížení DPH na základní potraviny pomohlo odbytu kvalitních domácích potravin,“ doplnil prezident komory Jan Doležal.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno