Dubaj kvůli turistům škrtla extrémní daň z alkoholu, koupí ho už i bez licence

0
84

Dubaj se dlouhodobě snaží o to, aby pro cizince byla atraktivním místem. Už teď jde o oblíbený turistický cíl, a to i mezi cestovateli z České republiky. Láká je mimo jiné volnější životní styl ve srovnání s ostatními lokalitami kolem Perského zálivu. Mnoho cizinců tam z toho důvodu žije dlouhodobě, konkrétně v Dubaji je jich mnohem více než místních. Informovala o tom agentura Bloomberg.

„Od doby, co jsme před více než 100 lety začali v Dubaji působit, zůstává přístup emirátu dynamický, citlivý a inkluzivní pro všechny,“ řekl agentuře AP mluvčí společnosti MMI, která patří mezi dva největší dodavatele alkoholických nápojů v zemi. „Tato nově upravená regulace přispěje k tomu, že bude v Dubaji i v SAE i nadále zajištěn bezpečný a zodpovědný prodej alkoholu, stejně jako jeho konzumace,“ dodal.

Bez třicetiprocentní městské daně a s volnou licencí na prodej alkoholu si tak lidé koupí oblíbené nápoje snáze a levněji než dosud. Společnost MMI na svém instagramovém účtu poznamenala, že ceny v jejích obchodech po celém emirátu již odrážejí zrušení daně. Půllitr piva tam vyjde zhruba na patnáct dolarů (360 korun) a lahev vína asi na 100 dolarů (2 500 korun).

Společnost African+Eastern potvrdila, že třicetiprocentní daň z alkoholu už přestala platit. Na ceny v obchodech se ale podle ní dál vztahuje pětiprocentní daň z přidané hodnoty (DPH). Tiskový odbor vlády v Dubaji se k informacím bezprostředně nevyjádřil.

Politici, kteří město Dubaj řídí, dále rozhodli o zrušení poplatku pro udělení licence na prodej alkoholu. I nadále ale o ni budou muset žádat, neboť Spojené arabské emiráty omezují značně muslimy v jeho nákupu.

Nemuslimové, kteří v Dubaji chtějí pít alkohol, musejí být starší 21 let. Musejí mít u sebe také licenci, která je k pití opravňuje. Tato licence má podobu plastové karty, kterou vydává policie. I když zaměstnanci barů a nočních klubů chtějí licenci vidět jen zřídka, pokud ji dotyčný u sebe nebude mít, čelí vysoké pokutě nebo i vězení.

Dubajská ekonomika se z pandemie covidu-19 velmi rychle zotavila. Za prvních devět měsíců loňského roku se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 4,6 procenta. Turistika je přitom klíčovým pilířem hospodářství, za první pololetí loňského roku počet návštěvníků Dubaje meziročně narostl o více než 180 procent.

Pravidla prodeje alkoholu Dubaj uvolňuje už delší dobu. Povolila například prodej alkoholu během dne v době postního měsíce ramadánu, za pandemie pak umožnila rozvážku do domácností, uvedla BBC.

Kolem Perského zálivu zavedlo DPH už více států. Většinou tak činí proto, aby zvýšily příjmy z jiných činností, než je prodej ropy. Zatímco SAE nemají daň z příjmu, od června zavedou devítiprocentní firemní daň, která se bude vztahovat na zisky přesahující 375 000 dírhámů (asi 2,3 milionu korun), uvedla agentura Reuters.

Dubaj, která se pyšní nejvyšší budovou na světě a také umělými ostrovy ve tvaru palem, ale čelí sílící regionální konkurenci. Například Saúdská Arábie investuje miliardy dolarů do zvýšení atraktivity svého turistického sektoru, kromě toho pořádá i velké sportovní a kulturní akce.

První kasino v oblasti Perského zálivu, kde islámské zákony hazardní hry dlouho nepovolovaly, se podle plánů otevře v roce 2026 v emirátu Rás al-Chajma. Stát bude v letovisku, které buduje a pak chce i provozovat americká společnost Wynn Resorts.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno