Firmy jsou ve střehu, bez Ukrajinců by se ocitly v personální nouzi

0
243


ilustrační snímek


| foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj ve čtvrtek během dopoledních hodin požádal tamější parlament o vyhlášení úplné mobilizace. Ta by se dotkla i ukrajinských občanů v České republice. Takový krok by mohl některým českým firmám způsobit značné personální problémy.

„Případný výpadek ukrajinských pracovníků by nepochybně byl veliký problém. Zejména některé obory se bez zahraničních zaměstnanců neobejdou. Jen za loňský rok Komora zpracovala skoro pět tisíc žádostí o více než 21 tisíc pracovníků z Ukrajiny. Už jen toto číslo vypovídá o tom, že lidé z Ukrajiny jsou pro tuzemské firmy často nepostradatelní,“ uvedl pro iDNES.cz Miroslav Beneš z Hospodářské komory.

Obdobně hodnotí rizika i prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza, podle kterého mezi pracovníky ukrajinské národnosti nyní vládne velká nervozita i nejistota ohledně budoucího vývoje.

„Aktuální situace samozřejmě může mít vliv i na české stavebnictví. Pokud jde o zahraniční pracovníky, stavební firmy nejčastěji zaměstnávají ty ze Slovenska a právě z Ukrajiny. Odhadujeme, že z Ukrajiny ve stavebnictví pracuje zhruba 20 tisíc lidí,“ řekl Jiří Nouza pro iDNES.cz.

Rusové jsou u Černobylu, Kyjev se obává výsadku a teroru. Ukrajina se brání

Tvrdě by případný odchod zasáhl i kamionovou dopravu. Ačkoliv čeští dopravci zatím početné odchody ukrajinských řidičů neevidují, objevují se mezi firmami už první obavy.

„Tuzemskou kamionovou dopravu zatím krize na Ukrajině nezasáhla, dopravci se ovšem kvůli eskalaci konfliktu na Ukrajině obávají možných odchodů ukrajinských řidičů. Dlouhodobě nám schází okolo 20 000 profesionálních řidičů,“ dodal mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

Zprostředkovatelské agentury už první případy odchodů registrují. „Již nyní máme zprávy, že z českých firem odcházejí ukrajinští zaměstnanci, aby pomohli své zemi,” uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz Oles Shokala, který provozuje agenturu na zprostředkování práce.

Podobný zážitek přiblížila na LinkedIn i zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková. „ Dnes je nám na depech smutno. Loučíme se s těmi, kteří povolávací rozkazy již obdrželi. Musí zřejmě odjet s okamžitou platností,“  napsala.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno