Gazprom zvýšil zisk na rekordních 2,09 bilionu rublů. Díky růstu cen ropy a plynu


ilustrační snímek


| foto: Reuters

Ruský výrobce získává velkou část svých příjmů z exportu do Evropy, zejména do té západní. V roce 2021 využil plynové krize v Evropě kvůli mimořádně nízkým zásobám, které přispěly k cenové explozi.

Gazprom předpovídá, že těžba plynu letos klesne o zhruba čtyři procenta. Podle agentury Reuters to je další známka dopadu západních sankcí vůči Moskvě.

Společnost disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky. Kontrolu nad firmou má Kreml.

Gazprom tento týden zcela zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Unijní země to označují za porušení smluv.

Západ chce omezit nákup ruských energetických surovin, protože nechce takto pomáhat financovat válku na Ukrajině. V případě plynu ale Evropská unie není jednotná. Podle plánů Bruselu by se EU přesto již letos mohla obejít bez dvou třetin dodávek ruského plynu a ropy. Docílit toho chce posílením dovozu z dalších států jako jsou USA či Katar, rychlejším zapojením obnovitelných zdrojů či úsporami energie.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts